Słowiańskie zaświaty. Wierzenia, wizje i mity

Seria: Wszechnica Triglava
Wydawnictwo: Triglav
religia
Wojsław

Paweł Szczepanik w sposób syntetyczny podejmuje niełatwą próbę zgłębienia wiedzy na temat słowiańskich zaświatów widzianych przez pryzmat nielicznych w gruncie rzeczy źródeł pisanych, fascynujących źródeł folklorystycznych, wymownych źródeł językoznawczych i bezcennych jak uzasadnia, świetnie znanych mu źródeł archeologicznych. Na tej podstawie buduje On swoją, wielce erudycyjną,wizję słowiańskiego Kosmosu zabierając Czytelnika w interesującą podróż po różnych jego rewirach, pełnych bogów, demonów i zmarłych. Przybliżając kolejne elementy mitu kosmologicznego posiłkuje się różnymi odniesieniami do osiągnięć współczesnej humanistyki, co pozwala nie tylko zorientować się na temat aktualnego stanu badań obejmujących to zagadnienie ale również przybliżyć tok rozumowania Autora z łatwością poruszającego się w tej niełatwej przecież, abstrakcyjnej materii.

Wielką zaletą książki jest to, że w pełni spełniając wszelkie kryteria opracowania naukowego napisana jest językiem wielce przystępnym, pozwalającym na lekturę nie tylko specjalistom, ale również mniej przygotowanym merytorycznie Czytelnikom zafascynowanym tematyką religijności Słowian.

źródło opisu: triglav.com.pl

źródło okładki: Wydawnictwo Triglav, 2018

sloniatko | 2019-03-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 18 grudnia 2018

W szkole o wierzeniach dawnych Słowian nas nie uczą tłumacząc, że nie ma wystarczających źródeł do badań. W konsekwencji okazuje się, że o wiele więcej wiemy o religii Rzymian, Greków, czy innych odległych kultur niż o tym w co wierzyli nasi przodkowie. Autor przeciwstawia się temu poglądowi, swoją analizę oparł więc nie tylko na powszechnie znanych źródłach pisanych, ale też etnograficznych, językoznawczych i archeologicznych.
Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza, dość mocno filozoficzna, wprowadza nas w zagadnienia słowiańskiej kosmologii. Z mojego poziomu tekst ten jest dość trudny, mocno naukowy i czytanie wymaga mocnego skupienia. Jednak nawet laikowi daje solidne podstawy do zrozumienia dalej prowadzonych rozważań.
W części drugiej otrzymujemy już bezpośrednią wizję zaświatów: krain i bogów nimi się opiekujących. Autor porządkuje dostępne informacje, dodając do nich własne spostrzeżenia i koncepcje, co w efekcie tworzy spójny obraz życia po śmierci według Słowian.

Albert | 2018-12-05
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Autor formułuje swe sądy w oparciu o dowody naukowe. Styl jest formalny, ale tekst przejrzysty i łatwo przyswajalny, gdyż logicznie napisany i językiem stosunkowo prostym, który osoby merytorycznie niezwiązane z tematyką również bez kłopotu przetrawią.

Sarpedon | 2019-05-09
Przeczytana: 09 maja 2019