Bałtyk. Historie zza parawanu

Wydawnictwo Poznańskie
2018-07-18
2018-07-18
Inne

Książka z historiami dotyczącego polskiego wybrzeża. O windzie na plaży, o kościele w Trzęsaczu, o zatopionym mieście bogactwa. Historie zapomniane, ale potwierdzone faktami i rozmowami z miejscowymi. Mamy też kilka historii dotyczących tego jak się kiedyś plażowało. O tym jak się ubierali ludzie na plaży? Ciekawostki, które warto wiedzieć. Lepiej tylko byłoby ją czytać, leżąc na plaży nad Bałtykiem. Przyjemna książka o faktycznych nadmorskich opowieściach, które podsumowałabym tak: „Jak to kiedyś było nad polskim morzem”. POLECAM

Nierówne, w większości przeciętne ciekawostki z udziałem miast nadbałtyckich.

Nierówne, w większości przeciętne ciekawostki z udziałem miast nadbałtyckich.

Dobrze się czytało. Spodziewałam się po tytule czegoś innego niż dostałam ale jestem pozytywnie tym zaskoczona. Jako osoba z Pomorza chętnie zapoznałam się z ciekawostkami i legendami związanymi zeznanymi mi miejscami. Książka ta to idealny lekki przerywnik między bardziej angażującą lekturą.

Czegoś zabrakło w tej książce. Być może mankamenty są formie lub w ilości opowiedzianych historii.

Na pewno plus za zaangażowanie, dotarcie do ludzi i ich historii. Miła książka, wciąga w magiczny morski klimat :)

Ciekawostki fantastyczne, acz koślawie napisane.

W ogóle mam wrażenie, że tę książkę napisali za autorkę inni, mnóstwo w niej bowiem nawet nie samych przypisów, co bezpośrednich cytatów z innych dzieł o morskiej czy nadbałtyckiej tematyce. Czasem wręcz powtórzonych słowo w słowo w części, gdy już autorka osobiście zabiera głos. Polszczyzna trochę toporna, myślę, że wielu ta książka może znużyć. Tytuł, przynajmniej na moje oko, sugeruje jakieś obyczajowe opowieści. Tutaj natomiast dominuje historia, choć to nie jest minus. Wybrano bowiem ciekawostki bardzo intrygujące - winda na klifie prowadząca wprost na plażę, nadmorska skocznia narciarska czy największy krzyk mody plażowej na przestrzeni lat (ostatnia kategoria najbardziej skręca w stronę spodziewanej obyczajowości). Dodatkowo piękne archiwalne zdjęcia i ilustracje.

Ciekawostki fantastyczne, acz koślawie napisane.

Kilka bardzo interesująych historii o Bałtyku. O paru nie miałam pojęcia, ale z miejsca pokochałam nasze plaże i postanowiłam zwiedzić je wzdłuż i wszerz. Inspirująca.

Bardzo ciekawe historie i bardzo niedoceniona książka.

Bardzo ciekawe historie i bardzo niedoceniona książka.

Raczej przeciętne czytadło, niektóre historie ciekawsze, inne mniej, bardzo ładne wydanie z ilustracjami.

Przyjemnie spędzony czas na lekturze. Dużo ciekawych informacji, anegdotki ale tu nic nie zdradzę-prxekonajcie się sami.

Moja ostatnia lektura wpasowała się w wakacyjny klimat. Od dawna byłam ciekawa tej pozycji i w końcu nadszedł jej czas ;) Spodziewałam się ploteczek, obyczajowych opowiastek i klimatów PRL, co trochę sugeruje okładka i podtytuł. Nie dostałam tego, co nie oznacza że było źle, wręcz przeciwnie. "Bałtyk..." to zbiór opowieści o nadmorskich miejscowościach, legend, wydarzeń z dalszej i bliższej przeszłości, które to historie w większości były dla mnie nowe. Jeśli chcecie wiedzieć czy nad Bałtykiem można skakać na nartach, dlaczego w Łebie stoi willa-zamek, czy na naszym spokojnym morzu występuje tsunami, dlaczego na Półwyspie Helskim jest zatopiony parowóz to książka dla Was, o ile tylko przymkniecie oko na szkolny styl autorki.

• Reportaż

Dodaj cytat z książki Bałtyk. Historie zza parawanu