O drzewach, które wybrały Tatry

Okładka książki O drzewach, które wybrały Tatry Tomasz Skrzydłowski, Beata Słama
Okładka książki O drzewach, które wybrały Tatry
Tomasz SkrzydłowskiBeata Słama Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy flora i fauna
flora i fauna
Tatrzański Park Narodowy
2018-05-18
2018-05-18
drzewa Tatry góry roślinność album Tatrzański Park Narodowy

Kocham drzewa i nie raz i nie dwa przytulałam się do brzozy w celu „naeregetyzowania”… Dlatego bez wahania sięgnęłam po tę pozycję, co wcale nie było takie łatwe, bo książka ma aż cztery warianty okładki 🙂 W publikacji znalazło się ponad sto pięknych zdjęć, zarówno współczesnych, jak i archiwalnych.

Książka została napisana fenomenalnie, po prostu. Opowieść o każdym z drzew czyta się jak najciekawsze opowiadanie z elementami sensacji, przygody a nawet thrillera… Wierzcie bycie drzewem nie jest łatwą sprawą i bynajmniej nie jest nudne, ani bezpieczne.

Gdyby inni tak zajmująco pisali o przyrodzie, jak Skrzydłowski – to nie byłoby nudnych podręczników, a i miłośników ekologii, przyrody, czy natury z pewnością by jeszcze przybyło.

Rzecz lepsza od innych przewodników razem wziętych, do tego idealna do plecaka na piesze jesienne, górskie wędrówki.

Książka została napisana fenomenalnie, po prostu. Opowieść o każdym z...

Przyroda jest dla mnie ważną częścią życia i bardzo się cieszę, że te tzw. zielone książki są teraz bardzo modne. Cieszy mnie ten powrót do natury. O drzewach, które wybrały Tatry to książka idealnie wpisująca się w ten klimat, ale równocześnie różna od tych obecnych na rynku. Ja jestem zachwycona, zwłaszcza że to ten typ książki, który zostanie u mnie w domu na długie lata i będę do niej co jakiś czas sięgać.

Pierwsze, co zasługuje na pochwałę to piękne wykonanie. Okładka to zdjęcie kory drzewa. Występuje w kilku różnych wersjach, więc możemy sobie wybrać swoją ulubioną. Tłoczenia pozwalają nam się jeszcze lepiej wczuć w leśny klimat. Zamykamy oczy i wyobrażamy sobie, że dotykamy prawdziwego drzewa. Świetny zabieg! Książka ma 240 stron i zakładam, że co najmniej 120 z nich to fotografie. Niektóre to prawdziwy majstersztyk — są niesamowicie bajkowe! Oprócz zdjęć aktualnych mamy też archiwalne egzemplarze sprzed lat. Książka w całości jest bardzo surowa. Szycie i klejenie grzbietu jest na wierzchu, co moim zdaniem jeszcze dodaje jej uroku. Nie ma tu niczego zbędnego. Minimalizm, jeśli chodzi o oprawę i maksymalizm, jeśli chodzi o treść.

O drzewach, które wybrały Tatry to opowieść o 16 drzewach, które spotkamy w naszych polskich górach. Autorzy podkreślają rolę natury w historii i kulturze. Przeczytamy nie tylko suche biologiczne fakty, ale też wiele ciekawostek w odniesieniu do roli drzew w życiu człowieka. Dowiemy się, czym były poszczególne gatunki dla wierzeń w mitologii słowiańskiej, germańskiejczy islandzkiej. Kto wiedział, że Słowianie, by pozbyć się dreszczy szli do lasu trząść brzozowymi drzewkami? Albo, że jarzębina to w niektórych kręgach drzewo czarownic?

Książka Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego to nie tylko kawałek dobrej rozrywki, ale duża porcja wiedzy i uświadomienia. Autorzy zwracają uwagę, że lasów pierwotnych w Tatrach właściwie nie ma. Gospodarka człowieka poczyniła ogromne szkody i jeśli spoglądniemy na zdjęcia z XIX wieku, to miejsca, które teraz porastają bujną roślinnością, były właściwie puste. Zamiast lasów pierwotnych mamy lasy, które mają zaledwie sto lat, a to dla drzew bardzo mało. Ogromną szkodą jest to, że człowiek zniszczył w przeszłości tak wiele. Czasu jednak nie cofniemy i nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, ale każdy z nas powinien troszczyć się o to, by to się już nigdy nie powtórzyło. Dbajmy o tę naszą przyrodę, dowiadujmy się więcej, uczmy się o tym, jak ją chronić i czytajmy książki, które przekazują nam tę wiedzę w tak przyjemny sposób, jak O drzewach, które wybrały Tatry!

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Drzewa fascynowały ludzi od zawsze. Przypisywano im boską moc, nadprzyrodzone zdolności. Czczono je i wykorzystywano praktycznie w każdej dziedzinie życia i gałęzi przemysłu. Przez to wiele z olbrzymich lasów zostało doszczętnie zniszczone, a jednocześnie nieodnowione przez obsadzanie gatunkami obcymi dla ekosystemu. Książka O drzewach, które wybrały Tatry to opowieść o gatunkach rodzimych dla Tatr. O drzewach, które przywędrowały w to miejsce po ustąpieniu lodowca. Często ich nie zauważamy. Stoją przy szlakach. Ciche, milczące i tak charakterystyczne dla danego miejsca, że mijamy je bez spojrzenia. Książka ta pokazuje, że warto się zatrzymać, podziwiać ich piękno i zastanowić się nad walką, którą toczą każdego dnia. Drzewa kojarzą nam się z długowiecznością, stagnacją. Mało kto zdaje sobie sprawę, że rośliny walczą ze sobą o pokarm i światło każdego dnia.

Sosna, świerk, brzoza. To tylko 3 z 15 przedstawionych w książce gatunków drzew. Każdemu z nich zostało poświęcone należne my miejsce, ponieważ każdy jest ważny i zajmuje w swoim środowisku określoną rolę. Odnajdziemy tu naprawdę ogrom informacji podanych w lekki, ciekawy i przystępny sposób. Tyle się teraz mówi o leśnych kąpielach, czerpaniu siły i spokoju z natury, a jednak w książkach tego typu jest zwykle mało informacji. Tutaj, wprost przeciwnie, odnalazłam wiele rzetelnych wiadomości i ciekawostek. Opowieść o każdym z drzew zaczyna się krótkim wstępem jak dany gatunek przywędrował do Tatr, jakie są jego życiowe strategie. Autorzy uzupełnili ją także o motyw drzew występujący w literaturze, religiach, wierzeniach. Nie sądziłam, że każda religia w jakiś sposób czciła lub czci drzewa. To tylko pokazuje jak ważne dla nas są.

Koniecznie muszę wspomnieć też o fakcie, że książkę tę czyta się jak najlepszy, trzymający w napięciu thriller. Naprawdę. Te wszystkie strategie przeżyciowe, ciągła walka o słońce, bo bez niego przecież nie ma fotosyntezy i życia zostały opisane w tak pasjonujący sposób, że czyta się ekspresowo i ogromnym zaciekawieniem. Mówię to nie tylko jako studentka biologii. Po prostu właśnie tak należy pisać o przyrodzie. Szkoda tylko, że premiera książki przeszła bez większego echa. Tyle teraz podobnych publikacji zagranicznych autorów, które są szeroko promowane, a nasze polskie perełki zanikają w natłoku.

Warto wspomnieć też o wydaniu. Przepiękne zdjęcia, okładka imitująca korą w czterech wariantach do wyboru i intrygująca obwoluta. Przyjemnie się ją czyta i przegląda.

Książka przyrodnicza o drzewach, którą czyta się jak intrygującą powieść sensacyjną? Tak, to jest możliwe. O drzewach, które wybrały Tatry to pasjonująca opowieść o drzewach, które mijamy na górskich szlakach.

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com

Ta publikacja bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest to nie tylko przepiękne, wręcz albumowe wydanie, ale niesie ze sobą wiele ciekawych treści. Książka zainteresuje nie tylko pasjonatów górskiej przyrody, ale także osoby interesujące się mitologiami czy etnografią. Na uwagę zasługuje też przyjemny sposób prowadzenia narracji.

"Drzewa to najstarsi towarzysze człowieka w jego ziemskiej wędrówce: ubierały, dawały schronienie i żywiły."

Historia drzew, krzewów i krzewinek, które najczęściej można spotkać przy tatrzańskich szlakach.

"O drzewach, które wybrały Tatry" to zbiór różnych rodzai drzew, w których zawarte jest nie tylko ich pochodzenie, ale także symbolika i ich znaczenie w pradawnych kulturach. Znajdujemy tu również liczne ciekawostki na temat tego, jakie rzeczy wykonywano z danego gatunku drzewa.
Ta książka to nie tylko kopalnia wiedzy, ale także swoisty album zawierający zbiór fotografii, także tych archiwalnych.
Tatrzański Park Narodowy nie tylko pozostawia las w swoim naturalnym porządku, ale także go chroni, poprzez wycinanie i usuwanie drzew chorych, a w ich miejsce sadzi nowe.
Wyjątkowe wydanie zawierające cztery warianty okładki, mnie przypadła jodła.
Gdy otrzymałam tę książkę do mojego egzemplarza dołączone zostały nasionka jodły, a z racji tego, że las mam za oknem, to na pewno je zasadzę! :-)

Idealna dla wielbicieli gór, lasów, ale także uczniów szkół - taki podręcznik to byłoby coś!
Coś czuję, że niedługo wybiorę się w Tatry... :-)

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Tatrzański Park Narodowy.

"W książce jest mnóstwo ciekawostek i muszę też przyznać, że jest naprawdę solidnie napakowana wiedzą. Z tego względu nie jest to lektura na jedno popołudnie, a publikacja, do której warto sięgać od czasu do czasu i czytać po fragmencie – a także stanowczo taka, do której warto wracać. Może stanowić swoisty dendrologiczny przewodnik podczas wycieczki w Tatrach: sama chętnie wzięłabym go na spacer w góry i szukała opisanych w książce drzew!"

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/08/02/o-drzewach-ktore-wybraly-tatry-t-skrzydlowski-b-slama/ :)

To wyjątkowe, absolutnie niezwykłe wydanie pod patronatem Tatrzańskiego Parku Narodowego. “O drzewach, które wybrały Tatry“. W mojej coraz bogatszej kolekcji książek o lesie ta jest wyjątkowa. Najpierw zachwyciły mnie zdjęcia i rozkładana okładka. A potem, czytając, zupełnie przepadłam. - To książka o tatrzańskich drzewach, pełna symboliki, nieznanych znaczeń poszczególnych gatunków drzew w przeróżnych mitologiach i kulturach świata. Są mity słowiańskie i skandynawskie, są fakty, ogromna dawka wiedzy, a nawet poezja. Przecudnej wręcz urody opowieści z mchu i paproci.

• Góry
  • Ogród