O drzewach, które wybrały Tatry

Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy
flora i fauna

Szesnaście drzew, które chciałyby opowiedzieć swoją historię. O relacji z człowiekiem, górami i naturą. Dama Lasów – brzoza, Pan Wielkiej Tatrzańskiej Trójcy – buk czy Przyjaciółka Człowieka – sosna to tylko kilka ze wspaniałych drzew, które zostały przedstawione w najnowszej książce „O drzewach, które wybrał Tatry” Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy. To subtelna opowieść o relacji...

Dama Lasów – brzoza, Pan Wielkiej Tatrzańskiej Trójcy – buk czy Przyjaciółka Człowieka – sosna to tylko kilka ze wspaniałych drzew, które zostały przedstawione w najnowszej książce „O drzewach, które wybrał Tatry” Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy. To subtelna opowieść o relacji drzew z górami i człowiekiem. Tatry – choć maleńkie powierzchniowo, to jednak niezwykłe góry w środku Europy. Mimo surowego klimatu i trudnych warunków zadomowiło się tu kilkanaście gatunków drzew. Autorzy „O drzewach, które wybrały Tatry” w ujmujący sposób pokazują, czym są i mogą być rośliny dla człowieka. Tym, co czyni książkę Skrzydłowskiego i Słamy szczególnie poruszającą, jest przedstawienie bliskiej relacji natury z człowiekiem. Niejednokrotnie turyści, podążając ku tatrzańskich szczytom, nie zwracają uwagi na to, co rośnie wokół. Warto jednak zatrzymać się i spojrzeć w górę, na korony drzew, to widok nad widoki – misterny ażur gałęzi, prześwietlone słońcem liście niczym sklepienie katedry.

Drzewa to najstarsi towarzysze człowieka w jego ziemskiej wędrówce: ubierały, dawały schronienie i żywiły. Z powodu ich wielkości i tajemniczości często antropomorfizowano je, wierzono, że ukryte w nich żywioły nadają im boską moc czy magiczne właściwości. Wiązano los człowieka z ich losem (np. horoskop celtycki). Od nazw drzew pochodzą imiona ludzi, ich nazwiska (Leszczyński, Jaworski, Brzozowska), nazwy miast i ulic. Tomasz Skrzydłowski i Beata Słama w publikacji chcą podkreślić rolę natury w historii oraz kulturze. Z książki czytelnik nie tylko dowie się, że pierwszy buk pod Tatrami zazielenił się około 5 tysięcy lat temu, król Władysław Jagiełło wydał specjalny traktat, na którego mocy zabroniono wywozu drewna cisu za granicę w obawie przed jego wyginięciem, czy że jesion może zmieniać płeć.

Autorzy pokazują, że w Tatrach wszystko toczy się w niezmąconym rytmie pór roku, przemijania i odradzania się. Po lekturze powiedzenia „sosna królową lasu” czy „wysoka jak brzoza” nie będą już miały takiego samego znaczenia.

Książka ma cztery warianty okładki. Tak, jak drzewa wybrały Tatry, tak czytelnik może wybrać drzewo, które zostanie jego własnym patronem tej opowieści. W publikacji znalazło się ponad sto znakomitych zdjęć, zarówno tych współczesnych autorstwa fotografów przyrody, jak i obrazów archiwalnych.

źródło opisu: http://sklep.tpn.pl/index.php?route=product/produc...(?)

źródło okładki: http://www.taniaksiazka.pl/images/popups/E2C/9788394748364.jpg

chabrowaczytelniczka | 2018-08-12
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Drzewa fascynowały ludzi od zawsze. Przypisywano im boską moc, nadprzyrodzone zdolności. Czczono je i wykorzystywano praktycznie w każdej dziedzinie życia i gałęzi przemysłu. Przez to wiele z olbrzymich lasów zostało doszczętnie zniszczone, a jednocześnie nieodnowione przez obsadzanie gatunkami obcymi dla ekosystemu. Książka O drzewach, które wybrały Tatry to opowieść o gatunkach rodzimych dla Tatr. O drzewach, które przywędrowały w to miejsce po ustąpieniu lodowca. Często ich nie zauważamy. Stoją przy szlakach. Ciche, milczące i tak charakterystyczne dla danego miejsca, że mijamy je bez spojrzenia. Książka ta pokazuje, że warto się zatrzymać, podziwiać ich piękno i zastanowić się nad walką, którą toczą każdego dnia. Drzewa kojarzą nam się z długowiecznością, stagnacją. Mało kto zdaje sobie sprawę, że rośliny walczą ze sobą o pokarm i światło każdego dnia.

Sosna, świerk, brzoza. To tylko 3 z 15 przedstawionych w książce gatunków drzew....

comique | 2018-08-06
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

"Drzewa to najstarsi towarzysze człowieka w jego ziemskiej wędrówce: ubierały, dawały schronienie i żywiły."

Historia drzew, krzewów i krzewinek, które najczęściej można spotkać przy tatrzańskich szlakach.

"O drzewach, które wybrały Tatry" to zbiór różnych rodzai drzew, w których zawarte jest nie tylko ich pochodzenie, ale także symbolika i ich znaczenie w pradawnych kulturach. Znajdujemy tu również liczne ciekawostki na temat tego, jakie rzeczy wykonywano z danego gatunku drzewa.
Ta książka to nie tylko kopalnia wiedzy, ale także swoisty album zawierający zbiór fotografii, także tych archiwalnych.
Tatrzański Park Narodowy nie tylko pozostawia las w swoim naturalnym porządku, ale także go chroni, poprzez wycinanie i usuwanie drzew chorych, a w ich miejsce sadzi nowe.
Wyjątkowe wydanie zawierające cztery warianty okładki, mnie przypadła jodła.
Gdy otrzymałam tę książkę do mojego egzemplarza dołączone zostały nasionka jodły, a z racji tego, że las mam za oknem, to na pewno je...

Iwona_C_ | 2018-08-09

Ta publikacja bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest to nie tylko przepiękne, wręcz albumowe wydanie, ale niesie ze sobą wiele ciekawych treści. Książka zainteresuje nie tylko pasjonatów górskiej przyrody, ale także osoby interesujące się mitologiami czy etnografią. Na uwagę zasługuje też przyjemny sposób prowadzenia narracji.

Karolina Sosnowska | 2018-08-02
Przeczytana: 16 lipca 2018

"W książce jest mnóstwo ciekawostek i muszę też przyznać, że jest naprawdę solidnie napakowana wiedzą. Z tego względu nie jest to lektura na jedno popołudnie, a publikacja, do której warto sięgać od czasu do czasu i czytać po fragmencie – a także stanowczo taka, do której warto wracać. Może stanowić swoisty dendrologiczny przewodnik podczas wycieczki w Tatrach: sama chętnie wzięłabym go na spacer w góry i szukała opisanych w książce drzew!"

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/08/02/o-drzewach-ktore-wybraly-tatry-t-skrzydlowski-b-slama/ :)

natunaturally | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

To wyjątkowe, absolutnie niezwykłe wydanie pod patronatem Tatrzańskiego Parku Narodowego. “O drzewach, które wybrały Tatry“. W mojej coraz bogatszej kolekcji książek o lesie ta jest wyjątkowa. Najpierw zachwyciły mnie zdjęcia i rozkładana okładka. A potem, czytając, zupełnie przepadłam. - To książka o tatrzańskich drzewach, pełna symboliki, nieznanych znaczeń poszczególnych gatunków drzew w przeróżnych mitologiach i kulturach świata. Są mity słowiańskie i skandynawskie, są fakty, ogromna dawka wiedzy, a nawet poezja. Przecudnej wręcz urody opowieści z mchu i paproci.

Anna | 2018-07-25

Jak by wyglądał świat bez drzew? Wyobrażacie to sobie? Wyobrażacie sobie życie bez roślinności? Nie wiem jak wy, ale ja sobie tego nie wyobrażam. Fakt, mieszkam w mieście ale powiem szczerze, że męczy mnie ciągły widok ulic, bloków, sklepów i galerii handlowych… Zawsze gdy wracam do domu, zerkam na te dobrodziejstwa natury jakie jeszcze nam pozostały, przy tak szybkiej i okrutnej działalności człowieka. Chociaż powiem szczerze z biegiem lat niestety tych okazów jest coraz mniej. Wycinają wszystko jak leci, byle tylko postawić nową galerię…. Serce boli, ale cóż taki szary człowiek może z tym zrobić? Wierzyć, że w innym życiu zabraknie sklepów, a ludzie będą cieszyć oczy zielonym pięknem tych wspaniałości. Naszło mnie na takie przemyślenia, ale przejdźmy do sedna. Jak to bywa z organizmami żywymi i drzewa potrafią wybierać miejsce, w którym się osiedlają. Gdzie zapuszczą swoje korzenie i w spokoju będą mogły cieszyć się życiem. Tatry zapewne zna każdy z nas. Jeśli nie, to...

CoZaBadziewnyCzytacz | 2018-08-13

Przyroda jest dla mnie ważną częścią życia i bardzo się cieszę, że te tzw. zielone książki są teraz bardzo modne. Cieszy mnie ten powrót do natury. O drzewach, które wybrały Tatry to książka idealnie wpisująca się w ten klimat, ale równocześnie różna od tych obecnych na rynku. Ja jestem zachwycona, zwłaszcza że to ten typ książki, który zostanie u mnie w domu na długie lata i będę do niej co jakiś czas sięgać.

Pierwsze, co zasługuje na pochwałę to piękne wykonanie. Okładka to zdjęcie kory drzewa. Występuje w kilku różnych wersjach, więc możemy sobie wybrać swoją ulubioną. Tłoczenia pozwalają nam się jeszcze lepiej wczuć w leśny klimat. Zamykamy oczy i wyobrażamy sobie, że dotykamy prawdziwego drzewa. Świetny zabieg! Książka ma 240 stron i zakładam, że co najmniej 120 z nich to fotografie. Niektóre to prawdziwy majstersztyk — są niesamowicie bajkowe! Oprócz zdjęć aktualnych mamy też archiwalne egzemplarze sprzed lat. Książka w całości jest bardzo surowa. Szycie i klejenie grzbietu...

Iwona | 2018-08-21
gdseweryn | 2018-09-19