literatura polska
Ag2S

Opowieści z życia wzięte i życiu poświęcone – Pocieszki – nowa książka Katarzyny Grocholi! Chcesz mieć lepszy dzień? A może miesiąc? A może wystarczy pocieszka na każdy tydzień? Oto pięćdziesiąt dwie historie, tyle, ile jest tygodni w roku. Z wdziękiem, lekkością i humorem Katarzyna Grochola wciągnie Cię w swój świat, który może okazać się także Twoim. Świat deszczowych poranków, kiedy nie...

Chcesz mieć lepszy dzień? A może miesiąc?
A może wystarczy pocieszka na każdy tydzień?
Oto pięćdziesiąt dwie historie, tyle, ile jest tygodni w roku.

Z wdziękiem, lekkością i humorem Katarzyna Grochola wciągnie Cię w swój świat, który może okazać się także Twoim. Świat deszczowych poranków, kiedy nie chce się podnieść z łóżka i wieczorów przynoszących niespodzianki. Niezaplanowanych spotkań, nadziei, dobrych uczynków, ptaków za lodówką, próśb niekaralnych i miłości, za którą wszyscy tęsknimy.

Choć niektóre z pocieszek autorka traktuje z przymrużeniem oka, a niektóre całkiem serio, zapewniamy – wszystkie zdarzyły się naprawdę.

Nikt tak jak Katarzyna Grochola nie doda Ci otuchy!

Ilustracje: Andrzej Pągowski

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4824/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4824/...»

allison | 2018-09-01
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

„Pocieszki” Katarzyny Grocholi to krótkie teksty, łączące cechy felietonu i literatury pięknej. Naprawdę poprawiają humor i nastawienie do świata, o czym miałam okazję przekonać się na własnej skórze. Dlatego polecam z czystym sumieniem.

Twórczość pani Grocholi towarzyszy mi od wielu lat, od jej pierwszej powieści. Często sięgałam po jej prozę i publicystykę, chociaż nie ukrywam, że nie zawsze byłam usatysfakcjonowana.
Uwielbiam jednak poczucie humoru tej autorki, jej pozytywny stosunek do świata i ludzi, optymizm, który wcale nie jest niepoprawny.

„Pocieszki” są zbiorem krótkich utworów, jak zapewnia autorka, zainspirowanych autentycznymi wydarzeniami, a nawet będącymi w całości prawdziwymi relacjami.
O czym tym razem pisze Katarzyna Grochola? Można powiedzieć, że o tym, co zawsze – o życiu, miłości, przyjaźni (zwłaszcza tej babskiej), o rozczarowaniach, ale i nadziejach, o życiowych dramatach i sposobach radzenia sobie z przeciwnościami losu, o ludzkiej dobroci, która wcale...

Anna | 2018-10-02
Przeczytana: 28 września 2018

„Pocieszki” Katarzyny Grocholi to zbiór krótkich opowiadań.
Historie z życia wzięte. Napisane z humorem. Czyta się lekko szeroko uśmiechając. Opowiastki są zabawne, spostrzegawcze. Niejednokrotnie możemy w nich odnaleźć samego siebie. Okazuje się, że nie tylko ktoś znalazł się w takiej czy innej sytuacji. Pewnie wielu z nas ma w domu np. górę „przydaśków” z którymi ciężko mu się rozstać.
„Pocieszki” Katarzyny Grocholi są idealną lekturą na jesień, na chandrę gdy za oknem coraz szybciej robi się ciemno. Na długie ponure jesienne wieczory, kiedy nic się człowiekowi nie chce. Najchętniej zaszyłby się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty i książką, która rozwesela.
Nic prostszego. Wystarczy sięgnąć po „Pocieszki” Katarzyny Grocholi. Zapewniam, że rozbawią, poruszą i wzruszą. GORĄCO POLECAM!

betsy | 2019-04-05
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

Całkiem miło się czytało. Wprawdzie początkowo chciałam przerwać po dwóch pierwszych opowiadaniach (kurczę, co to jest: wróbel za lodówką, świerszcz za piecem...) ale potem dałam się ponieść rytmowi. Spokojnie, sympatycznie, trochę refleksyjnie. Pocieszki. Uspokajają, poprawiają nastrój. Nawet jeżeli trochę na siłę.

książek: 1981
Monka | 2018-11-03
Przeczytana: 28 października 2018

"Pocieszki" autentycznie pocieszają. Te krótkie teksty z pogranicza felietonu i beletrystyki sprawiają, że pozytywniej patrzymy na świat oraz innych ludzi. Najnowsza książka Katarzyny Grocholi wzrusza, rozczula, skłania do refleksji i bawi do łez. Czytając ją otulamy się pozytywną energią. Myślę, że to idealna lektura na długie, jesienne i bardzo nostalgiczne wieczory. Z nią zdecydowanie łatwiej jest przetrwać listopad. Polecam serdecznie. Dla mnie lektura tej książki to było fantastyczne spa dla duszy. Jeśli ktoś zakochał się kiedyś w "Nigdy w życiu", zakocha się również w "Pocieszkach" :-) Podobny sposób patrzenia na świat i podobne poczcie humoru sprawiają, że do tej książki chce się wracać. Opisane w niej historie przedstawiają różne osoby i różne sytuacje, jednak wszystkie w dyskretny sposób przypominają nam, co jest w życiu najważniejsze. Każda z osobna i wszystkie naraz skłaniają nas do refleksji i sprawiają, że na moment potrafimy się zatrzymać, podumać i dostrzec, że mimo...

kajsa | 2019-05-12
Przeczytana: 09 maja 2019

Katarzyna Grochola na pocieszenie duszy.

Muszę przyznać,że bardzo udało jej się ukoić moją i skupić uwagę na krótkich tekstach o tym,co w życiu przeżywamy, widzimy,myślimy.
Najbardziej przypadła mi do gustu i rozbawiła do łez historia zatytułowana "Idzie lato".Jak się okazuje,kobieca autosugestia w zakresie przygotowań do sezonu letniego potrafi wiele.

W sierpniu pod szyldem Wydawnictwa Literackiego ukazała się najnowsza książka uwielbianej przez czytelników Katarzyny Grocholi. Publikacja ta jest zbiorem kilkudziesięciu felietonów o wieloznacznym tytule „Pocieszki”.

Opisywane historie są zaczerpnięte z życia, o czym na wstępie informuje nas sama autorka. Pani Kasia w sposób niezwykle błyskotliwy wyłapuje z otaczających ją wydarzeń i historii te, którymi według niej warto podzielić się z czytelnikami tak, aby wywołać u potencjalnych odbiorców uśmiech, nutkę wzruszenia czy też chęć zatrzymania się w codziennym pędzie i pochylenia nad tym, co liczy się naprawdę.

Niewątpliwym atutem tej książki jest to, że z jednej strony jest ona lekka, a jednocześnie skłaniająca do refleksji na wiele tematów. Zaznaczyć należy również, iż na kartach „Pocieszek” autorka w żaden sposób nie narzuca czytelnikom swoich poglądów czy odczuć w odniesieniu do poruszanych kwestii. Przedstawia jedynie swoje indywidualne spojrzenie na opisywaną sytuację. Tym...

Katarzyna | 2018-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2018

„… Czekamy na zielone światło,
wolną drogę i żeby w końcu nikt nam nie przeszkadzał …”

“Pocieszki” to zbiór aż pięćdziesięciu dwóch historii na każdy tydzień w roku. Ciekawa jestem, która Tobie przypadnie do gustu? A może to kilka wersji opowiadań będzie dla Ciebie ogromnym ładunkiem pozytywnych emocji? Nieważne, czy złapałeś w pracy przysłowiowego lenia, masz głupiego szefa, lub po prostu gorszy dzień. Książka jest stworzona dla Ciebie.

Autorka publikacji to niezawodna Katarzyna Grochola. Ma swoisty pazur, oraz jak donoszą media najzgrabniejsze nogi wśród pisarek i życie pełne nietuzinkowych przygód. Laureatka licznych nagród. Pani Kasia na swoim koncie ma kilkanaście ciekawych publikacji. Jej książki sprzedały się w nakładzie kilku milionów egzemplarzy. Najbardziej znane są: „Nigdy w życiu!”, „Ja wam pokażę!”, „Kryształowy Anioł”,” „Trochę większy poniedziałek”, czy „Przeznaczeni”. Przyznam się bez bicia, że to kolejna moja przygoda z twórczością pisarki.

Skąd taki tytuł?...

zaczytana | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

Jeszcze do przedwczoraj wiedziałam, że jedynie Magda Gessler nie odróżnia cykania świerszczy od rechotu żab. Tymczasem pani Grochola pomyliła świerszcze z zepsutą lodówką...
Cóż? Pocieszna sytuacja.

Opowiadania, których jest 52, mają różną objętość, zabarwienie, a przede wszystkim emocje. Niektóre faktycznie bawią, inne powodują głęboką refleksję.

kawa | 2018-10-07

Dawno nie czytana Pani Grochola wróciła do nas ze świetną pozycją. Historie z życia wzięte, swojego, znajomych, uświadamiają nam wiele rzeczy. Są do pośmiania, do zamyślenia, do zatrzymania się i zastanowienia... Są takie, jak życie każdego z nas. Tylko nie zawsze potrafimy to zwerbalizować.
Jedno opowiadanie wywarło na mnie duże wrażenie - Moja rodzina pojechała na wakacje. Polecam.

Ryszard Pałka | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

Takie dyrdymałki.Banały i tzw. prawdy objawione w formie niby-zabawnych felietonów.Na pewno nie będę czytał książek tej Pani