Filip!

Wydawnictwo: Inga
literatura piękna
inga

Głupi nauczyciele i nadopiekuńcza matka w najmniejszym stopniu nie ułatwiają i tak trudnego okresu dojrzewania, z którym Filip musi się mierzyć. Być może gdyby nie ciągłe gadanie, byłoby to o wiele łatwiejsze. A jak w tym zamieszaniu jeszcze odnaleźć siebie? Jak przekonać dorosłych, że panuje się nad wszystkim i nie jest się lekkomyślnym smarkaczem? Każdy w końcu miałby dosyć! Każdy kiedyś musi odetchnąć, spojrzeć na życie z innej perspektywy lub poznać kogoś, kto tę perspektywę pokaże.
Pewnej czerwcowej nocy zmęczony gadaniem dorosłych siedemnastolatek pakuje plecak i wychodzi z domu. Droga ku przygodzie i wolności nie jest łatwa, ale Filip spotyka na niej niedźwiedziego przewodnika.
Tylko czy niedźwiedziom w ogóle można ufać?

źródło opisu: Opis okładkowy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

LORDJun | 2019-03-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Ach, ten Filip! Co to była za historia. Minęło już trochę czasu, odkąd przeczytałam tę książkę, ale nadal mam ją gdzieś z tyłu głowy i chyba tak już zostanie. Nie zliczę, ile razy jak głupia szczerzyłam się do jednych zdań, żeby zaraz przy kolejnych czuć realny niepokój o losy tytułowego bohatera.
Postaci tworzą tę historię. Wydaje mi się ogromną umiejętnością wykreować tak szeroki wachlarz różnorodnych bohaterów, spośród których nawet ci drugoplanowi są „jacyś”. Mają charakter i nie stanowią jedynie tła. Ośmieliłabym się nawet o stwierdzenie, że Filip i jego przygody to jedno, ale ostatecznie w moim przypadku to Bebzon i Skóra byli tymi, którym oddałam serce :D
Zaskoczyło mnie, z jaką masą przemyśleń zostawiła mnie ta historia, bo przecież wydawała się czymś tak niesamowicie lekkim i przyjemnym. Niemniej jednak uważam, że ma do przekazania coś naprawdę wartościowego. To trochę tak, jakby ktoś powiedział młodszej mnie: Hej, to w porządku próbować nowych rzeczy, to w porządku...