Nie-Boska komedia

1 162
rewolucja społeczna, romantyzm,
kafka

Inne wydania

Arystokracja kontra rewolucjoniści, stary świat kontra nowy, który jednak wciąż pozostaje w marzeniach przyszłych panów świata, to podstawowy problem dramatu artysty, który krytycznie podchodził do przewrotów wszelkiego rodzaju. Rewolucjoniści pragną zburzenia starego porządku i budowania na gruzach. Henryk już wie, że to niemożliwe, bo istnieją wartości, których unicestwienie uniemożliwi wszelkie życie. Jakby na potwierdzenie tych poglądów na scenę świata zalanego przez rewolucję wkracza Chrystus Mściciel...

źródło opisu: Wydawnictwo GREG, 2010

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/8,330_Nie-Boska-komedia.html

PanicDemonic | 2010-06-26

Części rodzinne czytało się przyjemnie, części społeczne - fatalnie.

..."Dwa orły z nas — ale gniazdo twoje strzaskane piorunem."...

Literatura romantyzmu - już w szkole - silnie na mnie działała. Tak jakby uczucia bohaterów, jako echo, odżywały w moim umyśle. Czasami, łatwiej było mi sobie wyobrazić np. Konrada, Kordiana czy hrabiego Henryka - przez ich odczucia, niż jakąkolwiek postać z nowel pozytywistycznych, tak przecież dobrze opisanych.

Dramat Zygmunta Krasińskiego bardzo cenię za ukazanie rewolucji i, w konsekwencji, za ukazanie tragedii głównych bohaterów tj. hrabiego Henryka i Pankracego. Są to niezwykli bohaterowie, a ich rozmowa to arcydzieło. Ta rozmowa dwóch przywódców, stojących po przeciwnych stronach barykady, miała w sobie jakąś iskrę. Lubię, że Krasiński obie strony rewolucji ocenił trzeźwo i obiektywnie - mimo, że sam był przedstawicielem jednej ze stron.

Natomiast część I dramatu raziła mnie prawdziwością. Ile razy zdarzało się w historii, że zakochany człowiek pognał za ułudą miłości, a nie za prawdziwym uczuciem, które miał...

Dodi | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Czytałam naprawdę wiele okropnych, bezwartościowych i masakrycznie nudnych lektur, ale ta bije wszelkie rekordy!
Nie dałam rady przeczytać nawet pierwszej części, gdyż najzwyczajniej mnie usypiała.
Musiałam zabrać się za sreszczenie, którego studiowanie zajęło mi cały dzień, ponieważ byłam zmuszona robić bardzo długie przerwy, bo po prostu nie mogłam się na nim w ogóle skupić.
Podsumowując: męczarnia w czystej postaci i kompletna strata czasu!

ZARAZA | 2014-09-07
Przeczytana: listopad 2013

Jak lubię utwory dramatyczne i przyjemnie mi się je czyta, tak "Nie-boska komedia" nie przypadła mi do gusty i wcale nie tak łatwo mi się ją czytało. Początek mnie zaintrygował, ale późniejsza zdarzenia strasznie mnie nużyły i nic nowego ta lektura do mojego życia nie wniosła. Przeczytałam, bo musiałam i nie polecam, ale i tak większość społeczeństwa ma ją już za sobą, a inni i tak będą musieli ją przeczytać ;)

książek: 1990

Dziwne, dziwne i jeszcze raz dziwne... Porzucić pannę młodą po ślubie, aby biec za widmem? Takie rzeczy tylko w romantyzmie.

Nifelinord | 2010-12-09
Przeczytana: 2008 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie ma innego autora, którego nienawidziłabym bardziej, niż Krasińskiego (choć to raczej przez szczegóły biograficzne i jego światłe, wspaniałe refleksje na temat będącego maszynką do robienia pieniędzy mieszczaństwa i ćwierćmózgich chłopów - których chleb bezkarnie żarł, nie pracując ani jednego dnia na swoje utrzymanie!). Jest nie tylko nudny i jednostronny, ale czasami po prostu krzywdzący.
Kiedy włożył w usta rewolucjonistów SENSOWNE ARGUMENTY PRZECIW SZLACHCIE, wstrzymałam oddech w oczekiwaniu, myśląc, że skoro zdobywa się na coś takiego, to szlacheckie kontrargumenty będą miażdżące - ale dostałam tylko pretensjonalne pieprzenie o bogu i misji dziejowej.
Dla takich osób i autorów, jak Krasiński, pokłady mojej nienawiści i niecierpliwości będą zawsze niewyczerpane.

Ivalor | 2011-02-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Bardzo inteligenty dramat romantyczny. Jeden z moich ulubionych.Osoby które krytykują tak Krasińskiego niech zastanowią się czy ta owa demokracja którą on tu ukazuje (a osoby krytycznie nastawione do jego osoby wielbią jest dobra). Gdyż demokracja to naprawdę czysta hipokryzja, czegoś takiego nigdy nie było, nie ma i nie będzie. Zygmunt Krasiński ma racje, że owe "rewolucje" to tylko stare zbrodnie w nowe szaty ubrane.Nic więcej, wystarczy tylko poszczuć zawsze żądny krwi motłoch i mamy rewolucje.

Isadora | 2010-10-15
Na półkach: Dramaty, Przeczytane
Przeczytana: 1996 rok

Nawet jak na romantyzm przekombinowana i nie do strawienia.Cierpiałam przerabiając ja w liceum i więcej po nią nie sięgnę.Nic nie wniosła w mój światopogląd,nie zmusiła do refleksji,kompletne dno.

Witold Lisek | 2014-01-18

„Nie- Boska komedia” powstała w 1833 roku, drukiem ukazała się w 1835 w Paryżu. Jest to dramat romantyczny, którego cechami są luźna struktura, zerwanie z klasyczną zasadą trzech jedności, przemieszanie scen realistycznych z wizyjnymi, przeplatanie się świata realnego z nadrealnym, łączenie różnych rodzajów literackich (liryki, epiki i dramatu), czyli synkretyzm rodzajowy. Tytuł wyraźnie nawiązuje do „Boskiej komedii” Dantego i może być interpretowany jako wyraz przekonania poety o działaniu ludzi jako „nie- boskiego” czynnika dziejów. Może być on również sugestią, ze wydarzenia przedstawione w utworze toczą się przeciwko Bogu, wbrew jego woli.

Akcja utworu jest rozbita na dwie części: część pierwsza to tzw. dramat rodzinny, część druga to dramat społeczny. Każdy z aktów jest poprzedzony pisanym zrytmizowaną prozą wstępem, rodzajem poetyckiego komentarza i wprowadzenia w akcję utworu.

Nie wystawiłam oceny i nie będę rozwodzić się na temat utworu Krasińskiego, gdyż po prostu nie...