The Bat

1 415
Flaggermusmannen
9780099520320
ChrisTK

The story revolves around the Norwegian police officer Harry Hole, who is sent to Sydney, Australia to serve as an attaché for the Australian police's investigation into the murder of a young female Norwegian celebrity, Inger Holter. Her boyfriend, Evans White, is initially approached as a suspect. Hole is assisted by Aboriginal colleague Andrew Kensington; together they find out that they are dealing with a serial killer who strangles blonde women. Hole befriends a red haired Swedish named Birgitta . As the story becomes more complex, Harry struggles to find the killer and becomes more alcoholic. There are more back stories about Harry's past and culture in Australia.

źródło opisu: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Bat_(novel)

źródło okładki: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Bat_(novel)

Opinie czytelników (19723)

Przyszedł czas by zmierzyć się z legendą Jo Nesbø. Poprzeczka postawiona była wysoko, bo słyszałam wiele dobrych opinii o autorze.

Za czytanie zabrałam się bez zbędnego tracenia czasu na opisy z okładki, więc pierwszym szokiem było dla mnie miejsce akcji. Nastawiłam się na Skandynawię, a trafiliśmy do... Australii. A Harry z Hole stał się Holy, można powiedzieć, że awansował :)

Po przeczytaniu całości dokładniej zbadałam okładkę i odkryłam reklamowe hasło: "niepokorny śledczy z Oslo" - a wiecie, co to oznacza? Otóż najczęściej oznacza to, że Harry Hole to taki typowy, książkowy policjant z obowiązkową dramatyczną przeszłością. Jak już kiedyś wspominałam - łapać morderców nie mogą zwyczajni, szczęśliwi, zrównoważeni policjanci, nie, nie, nie.

Do tego małego rozczarowania dodać mogę fakt, że pierwsza (większa) część książki zupełnie mnie nie porwała, takie tam policyjne sprawki, z naciskiem na niekoniecznie zgodne z procedurą postępowanie - nic nowego Nesbø nie wymyślił,...

Pirate_Ship | 2018-02-21
Przeczytana: 01 lutego 2018

Po raz pierwszy miałem okazję tę książkę czytać w roku 2015, minęło trochę czasu i postanowiłem sięgnąć po nią jeszcze raz, z uwagi na ogromny sentyment do twórczości norweskiego pisarza Jo Nesbo.

„Człowiek Nietoperz” to pierwsza część serii o Harrym Hole, a zarazem debiutancka książka autora, który jak się później okazało po wydaniu kolejnych powieści z tego cyklu, stał się prawdziwym mistrzem gatunku.

Jo Nesbo na potrzeby swoich powieści stworzył wspaniała postać, tą postacią jest Harry Hole z jednej strony jest to bezkompromisowy policjant, wszędzie wtykający swój nos, słynący z niekonwencjonalnych metod pracy, znakomity detektyw z Oslo z dużym doświadczeniem zawodowym, którego umiejętności się ceni i wykorzystuje, a dla dobra sprawy potrafi zaryzykować nawet własnym życiem i zdrowiem.

Z drugiej zaś samotnik, alkoholik uzależniony od whisky, który w wyniku nałogu popada w konflikty z kolegami i przełożonymi, człowiek z ciemną przeszłością, sprawca wypadku pod wpływem...

Anika | 2013-09-13
Przeczytana: 03 września 2013

Pozycja rozpoczynająca cykl kryminałów z komisarzem Harrym Hole. Wydarzenia rozgrywają się w Australii. Z początku lekko wieje nudą, jednakże gdzieś w połowie powieści akcja nabiera tempa i czytelnik dostaje sporą dawkę emocji. Dodatkowo autor dostarcza nam wiadomości na temat skomplikowanych losów Aborygenów, ich wierzeń i obyczajów. Jest dobrze, jednak moim zdaniem kolejne kryminały z Harrym są lepsze.

Paco | 2015-03-26
Na półkach: Przeczytane, Jo NESBO
Przeczytana: 26 marca 2015

Ryzyk-fizyk, pomyślał zapewne Nesbo, pisząc pierwszy kryminał serii...
Albo raz kozie śmierć:)
Mnie kupił. Dalsze śledzenie perypetii jego bohatera to mój obowiązek:)
Lubię nazywanie rzeczy po imieniu, odpowiada mi również typ humoru, którym się posługuje. Nawet roześmiałem się na głos kilka razy, co wcześniej nieczęsto się zdarzało.
Wątki historyczne, a nawet baśniowe są nader trafne i zastanawiające.
W dalszej fazie liczę na jeszcze więcej , drogi autorze :)

gwiazdka | 2015-03-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 04 marca 2015

Książka nie należy do najbardziej udanych dzieł pana Nesbø, czuje się, że są to początki pisarstwa, główny bohater jest jeszcze mało wyrazisty, w czasie lektury brakowało mi też klimatu znanego z innych powieści JN. Dlatego też nie uważam „Człowieka nietoperza" za super kryminał, chociaż gdyby autor był inny mogłabym uznać książkę za całkiem udaną, jednak Nesbø przyzwyczaił nas kolejnymi swoimi tytułami do świetnych kryminałów, przeciętność debiutu nie wystarcza. Tutaj jak wspomniałam, Harry przedstawiony jest niby jako wybitny śledczy, ale odbierałam go jako młodego, jakby jeszcze nieopierzonego policjanta, prowadzącego śledztwo, najpierw w tle, dopiero potem wysuwając ego się na pierwszy plan. Nie czuję się rozczarowana, byłam przygotowana do tego, że „Człowiek nietoperz" nie dorównuje kolejnym tomom serii, jak na debiut i tak wyszło całkiem dobrze.

Kiwi_Agnik | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Dobry kryminał, ale daleko mu do kryminału doskonałego.
Akcja dość powolna i nie zbyt rozwlekła, napięcie utrzymywane na stałym środkowo-średnim poziomie, a fabuła dość przewidywalna.

Aczkolwiek na dobry początek cyklu intrygujących kryminałów, pozycja jest nie najgorsza, a wręcz akceptowalna.

Poza tym bardzo cenie twórczość Pana Nesbø i nie będę się zrażała, lecz tym bardziej z chęcią sięgnę po więcej.

Roman Dłużniewski | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Soczysty język, dialogi prosto z życia, pomysłowo skonstruowana fabuła. Czego chcieć więcej ? Nie bardzo rozumiem sceptyczne opinie o tej książce. (sorry, UMD :)), Zgoda, nie jest tak porywająca jak Trylogia z Oslo, ale niczego nie można tej powieści zarzucić. Australijskie legendy czytałem z dużym zaciekawieniem, tak samo jak opisy Sydney. Bardzo dobra książka. Zabieram się teraz za "Karaluchy".

macias | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Moje pierwsze spotkanie z Jo Nesbo i moje oczekiwania zostały w pełni zaspokojone. Faktycznie jest to bardziej książka o Australii, jej historii, rdzennych mieszkańcach i ciekawych legendach z tego kontynentu, ale ani przez moment nie wieje nudą i wątek kryminalny tylko potęguje zainteresowanie czytelnika. Polecam, a ja osobiście już przymierzam się do "Karaluchów" w wersji audiobooka.

"Człowiek nietoperz" jest pierwszą z cyklu powieści z komisarzem Harrym Hole, to także moje pierwsze zetknięcie się ze wspaniałą twórczością Jo Nesbo. To oryginalny i ciekawy, norweski kryminał, wydany po raz pierwszy już w 1997 roku, ale przetłumaczony na język polski dopiero w 2005.
Czterdziestoletni policjant Harry wyjeżdża do gorącej Australii, by rozwikłać sprawę zabójstwa przez uduszenie swojej rodaczki, Inger Holter pracującej w jednym z barów w Sydney. Największym mieście, najmniejszego kontynentu Świata. Policjant śledczy Harry, nie jest ideałem. To alkoholik, który prowadząc samochód pod wpływem, spowodował śmiertelny wypadek. Harry sam sobą pogardza, a ja sam się waham, polubić go, czy nie.
Jo Nesbo, przytacza nam wiele faktów, począwszy od statystyki, kończąc na pięknym opisie mitów aborygeńskich. Przyznam że bardzo mi się to spodobało, ponieważ większości książek tego brakuje. Tempo akcji z biegiem stron spadało, ale zakończenie było imponujące. Seryjnym mordercą...

Mała-Mi | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

W końcu usiadłam do słynnego Jo Nesbo.
I?
Nie mogę powiedzieć, że było źle.... To dobry kryminał. Ale tylko tyle. Nic więcej. Szału nie było, kapcie mi nie spadły :)

Norweski policjant wędruje sobie ulicami australijskiego miasta szukając zabójcy swojej rodaczki, poznając przy okazji życie jego mieszkańców oraz historię Aborygenów. W finale rzecz jasna czarny charakter zostaje ujęty. Koniec książki.
Włosy nie stanęły dęba, głód zagłębiania się w kolejne strony nie wystąpił, dreszczyk emocji nie został pobudzony.

Mimo to zdaje sobie sprawę, że zachwyt tylu czytelników musi z czegoś wynikać. Dlatego jeszcze nie skreślam Harrego:) Może w kolejnych tomach Hole mnie zaintryguje i zafascynuje. Nie wszystkie relacje rodzą się od pierwszego wejrzenia (przeczytania):)

Na chwilę obecną chemii brak.

zobacz kolejne z 19713