Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż - Tom II

Cykl: Cykl Inkwizytorski (tom 1.5)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Piekara, Mordimer Madderdin
Jimu

Inkwizytor Arnold Lowefell staje się coraz potężniejszym członkiem Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. Cały czas usiłuje nie tylko odzyskać pamięć o swojej tajemniczej i mrocznej przeszłości, ale zmierzyć się z sekretami i wielopiętrowymi intrygami dręczącymi Święte Oficjum. "Płomień i Krzyż II" to również opowieść o niezwykłych kobietach: o potężnej wiedźmie służącej obecnie chrześcijanom, o...

"Płomień i Krzyż II" to również opowieść o niezwykłych kobietach: o potężnej wiedźmie służącej obecnie chrześcijanom, o czarodziejce swobodnie przemierzającej demoniczne wymiary, o perskiej magini ognia, a także o najsłynniejszej z nich wszystkich - heroinie z antycznych czasów - Valerii Flawii, inkwizytorii Jego Świątobliwości… Właśnie te kobiety odcisną piętno na losach Świętego Oficjum. One również zdecydują o przyszłości całego chrześcijańskiego świata.

źródło opisu: https://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: https://fabrykaslow.com.pl/

Marek Adamkiewicz | 2018-10-21

Po lekturze wydanych na początku roku „Bestii i ludzi” można było mieć uzasadnione wątpliwości co do twórczej formy Jacka Piekary. Zbiorek był bowiem ledwie przeciętny i mimo wysokiego poziomu warsztatowego, rozczarowywał pod względem fabuły kolejnych opowiadań. Sytuacja przed premierą kolejnego tomu „cyklu inkwizytorskiego” nie napawała więc zbytnim optymizmem, ale też ryzyko porażki niekoniecznie musi znaczyć, że takowa faktycznie nastąpi. I w przypadku drugiej odsłony „Płomienia i Krzyża” rzeczywiście jej nie uświadczymy.

Tym, co może się podobać przy lekturze najnowszego dzieła Piekary, jest fakt, że autor dał nam odpocząć od Mordimera Madderdina. To sprawia z kolei, że na kartach drugiej części „Płomienia i Krzyża” nie uświadczymy wypisywanych przez autora setki razy zdań o kondycji otaczającego bohatera świata – nie ma chociażby ani słowa o czułym powonieniu i smrodzie ludzkiego bydła, którymi to przemyśleniami Mordimer raczył nas co kilkadziesiąt stron, jeśli nie częściej....

BWO | 2018-10-22
Przeczytana: 18 października 2018

Długo, bardzo długo przyszło nam, wiernym czytelnikom czekać na kontynuację przygód Arnolda Lowefella. Czy było warto? No cóż... było warto, absolutnie i niezaprzeczalnie, po stokroć było warto! Tom drugi wprawdzie kręci się nadal wokół inkwizytora Arnolda i rzuca nieco więcej światła na jego przeszłość, moc jaką dysponuje, lub dysponować może, jednak przede wszystkim poznajemy losy Pięknej Katarzyny, matki Mordimera Madderina, dowiadujemy się, kim naprawdę była wiedźma, która uczyła uczyła ją magii, poznajemy również kobietę-inkwizytora z Wewnętrznego Kręgu, dziwnego Trójniaka o wielkiej mocy, a także... przenosimy się w czasie. A Lowefell z właściwym sobie spokojem, wręcz stoicyzmem podchodzi do wszystkiego, co mu się życiu przydarza. Do tej pory moją ulubiąną postacią cyklu inwizytorskiego był oczywiscie Mordimer Madderin, jednak po tej lekturze zdecydowanie wysuwa się na czoło Arnold Lowefell.

Umiejętnie dawkowane informacje, dyskretny humor, nawiązania do faktów historycznych...

Rafał Gyurkowich | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018