Dzieci wojennej Warszawy

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Dzieci wojennej Warszawy
historia
Rasia

Bohaterowie tej książki w czasie Powstania Warszawskiego byli nie mniej dzielni niż dorośli. Walczyli na miarę swoich możliwości, nieraz i ponad miarę - byli kurierami i labiryntami ruin gasili pożary, opatrywali rannych... Wybuch Powstania zaskoczył ludność cywilną stolicy pogrążoną w ponurej okupacyjnej codzienności. Beztroskie przedwojenne dzieciństwo dla bardzo wielu od dawna już nie...

Wybuch Powstania zaskoczył ludność cywilną stolicy pogrążoną w ponurej okupacyjnej codzienności. Beztroskie przedwojenne dzieciństwo dla bardzo wielu od dawna już nie istniało... Najmłodsi uczestnicy tamtych wydarzeń, wracając do nich we wspomnieniach, nie potrafią od emocji opanować drżenia głosu. Głód. Strach. I śmiech przez łzy.

Autorka w przejmujący sposób ukazuje okrucieństwo wojny widziane oczami tych najbardziej bezbronnych i niewinnych "żołnierzy" - dzieci.

źródło opisu: Opis okładkowy

źródło okładki: Grafika Google

Known_Lemon | 2019-03-22

Lektura „Dzieci wojennej Warszawy” bez wątpienia była dla mnie jednym z najciekawszych i najbardziej emocjonalnych doświadczeń ostatnich miesięcy. Czytam naprawdę dużo książek ale nie spotkałem się jeszcze z lekturą traktującą typowo o dzieciach podczas tego największego w historii ludzkości konfliktu. Książka, choć krótka – ma ledwie 100 stron – to w niezwykły sposób przedstawia bohaterstwo i wojenną egzystencję młodych warszawiaków. Na uwagę zasługuje fakt iż autorka nie skupiła się jedynie na przedstawieniu okresu okupacji i walki lecz ukazała także okres sielanki poprzedzający wybuch wojny. Historie w niej przedstawione mocno poruszają i przywołują żal nad losem biednych dzieci – dogłębne zrozumienie przedstawionych historii i utożsamienie się z nimi wydaje się znacznie łatwiejsze dzięki licznym fotografiom zamieszczonym w lekturze. Myślę, że zbytnio nie przesadzę gdy nazwę książkę Pani Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek prawdziwym arcydziełem.