Buntownik - rozmowy niekontrolowane

7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
KOD, Kijowski
literatura faktu
Aliot

Przeczytałem ten dwugłos z wielkim zacieka- wieniem, ale też z pewnego typu wzruszeniem, dlatego, że miałem takie wrażenie, jakby to była rozmowa dwóch moich młodszych braci. Mianowicie, miałem takie odczucie, że ten system wartości, który był mi bliski przez całe długie lata od 68 roku, towarzyszył mi w KOR-ze, to była chyba wspólna aksjologia całego środowiska, że podobnie reagował i Heniek Wujec, i Janek Lityński, i Konrad Bieliński, i oczywiście Jacek Kuroń, że ja tu nagle z zaskoczeniem i ze wzruszeniem znala- złem dwóch ludzi innej generacji i w innej sytuacji; dla mnie to było niesłychanie ważne świadectwo z kilku powodów.
Ono mi bardzo wiele powiedziało o tym, jakie intencje, jaka wrażliwość, jakie przesłanki intelektualne towarzyszyły, kiedy konstytuował się KOD. To ważne, ponieważ od czasu Solidarności nie było w naszym kraju tak spontanicznego, oddolnego ruchu społecznego.
Adam Michnik

źródło opisu: www.meridianpublishing.eu

źródło okładki: www,meridianpublishing.eu

książek: 1939
AnnaSikorska | 2018-07-22

Radykalizacja społeczeństwa zawsze prowadzi do wyboru skrajnej władzy i wielkich przemian społecznych, przewrotów i powolnego izolowania się społeczeństwa. Mateusz Kijowski i Piotr Surmaczyński przyglądają się temu zjawisku z dwóch różnych perspektyw: polskiej i brytyjskiej. Dzięki „Buntownikowi” uświadamiamy sobie jak wiele łączy Polskę i Wielką Brytanię, zaczynamy dostrzegać, że proces odchodzenia od wspólnoty, myślenie kategoriami prowincjonalnych interesów i kierowanie się swoimi uprzedzeniami to nie tylko uroda Polaków. Autorzy krok po kroku prowadzą czytelnika przez ważne wydarzenia, tło ideologiczne, poznamy kulisy tworzenia się KOD-u, ale autorzy skupiają się tu bardziej na tym jakie zmiany zachodziły w społeczeństwie, a nie jakie sami odegrali w nich role.
„Buntownik” to moim zdaniem książka o dwóch buntownikach: Mateuszu Kijowskim, angażującym się w działalność społeczną oraz Piotrze Surmaczyńskim, o którym niewielu Polaków słyszało, ale bardzo angażował się w walce z...

Jarek Seraniuk | 2018-09-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018