Okładka książki Prisoners of Geography: Ten Maps That Tell You Everything You Need to Know About Global Politics Tim Marshall
Tim Marshall Wydawnictwo: Elliott & Thompson reportaż
reportaż
Elliott & Thompson
2015-07-09
2015-07-09
2016-06-02
Historia współczesna

To moja pierwsza książka Tima Marshalla, ale bardzo przypomina twórczość Petera Frankopana. Ten ostatni z resztą pojawia się we wstępie i rekomenduje przeczytanie, więc wszystko się zgadza. Pojęcie geopolityki prawdopodobnie podupadnie na znaczeniu poprzez samozwańczych ekspertów, którzy zamiast zdobywać wieloletnie doświadczenie zgłębiając historię i uprawiając bieżącą publicystykę, po prostu robią chwytliwe filmy na You Tube. Większość tematów poruszonych w książce jest poruszona umiejętnie i nie powinna się szybko zdezaktualizować.

Doskonała książka, która pokazuje jak geografia (góry, rzeki, morza, jeziora) kształtuje zachowania ludzi, narodów, grup społecznych w obecnych czasach. Jest tam bardzo wiele ciekawych informacji obrazujących czynniki konkretnych zachowań, konfliktów, sporów, które miały miejsce w naszej historii, a o których nie mówi się na lekcjach historii. Do momentu przeczytania tej książki, moje wyobrażenie na temat konfliktów i powiązanych z nimi przyczyn geograficznych było bardzo znikome. Jak się okazuje, geografia ma znacznie większy wpływ na to co się dzieje na świecie, niż sobie do tej pory wyobrażałem :). Polecam!

Dużo banałów, rozdział o ameryce południowej napisany po macoszemu, troszkę ciekawszy ten o Afryce (skomunikowanie RPA). Na plus zaznaczenie wpływu Chin w wielu regionach.

Prosta, ucząca, przede wszystkim bardzo dobry wstęp do szerszej nauki o geopolityce.

Ciekawa. Jednak nierówna. Początek mnie wciągnął, potem było gorzej. Na szczęście nie nudziła, ale już bez większego polotu. Możliwe, że to przez to iż później opisywane były rejony, które mnie w ogóle nie interesują.

Trochę też oszukuje, bo niby o geografii, a przy niektórych obszarach miałem wrażenie, że bardziej opisuje politykę.

Warto przeczytać, bo zapewnia inne spojrzenie na to co się dzieje na świecie i pokazuje, że geografia to nie tylko nudne wkuwanie gdzie się wydobywa ile węgla.

Warto przeczytać, bo zapewnia inne...

Książka, która tłumaczy świat w niewiarygodnie przejrzysty sposób. Autor prostymi słowami wyjaśnia zawiłości geopolityczne świata, który znamy ale być może nie do końca rozumiemy. Jeśli kogoś interesuje dlaczego Stany stały się mocarstwem, dlaczego Rosja ma tak napięte relacje z Polską i zachodnią Europą, co dzieje się między Indiami a Pakistanem, bądź czego brakuje Chinom żeby wyprzedzić Stany Zjednoczone w walce o prymat na świecie, zdecydowanie powinien sięgnąć po tę pozycję. Każdy po przeczytaniu lepiej zrozumie wiadomości spływające ze świata i wszelakie dyplomatyczne zależności.

• Naukowe / Non-fiction
  • 0. Lo tengo