Marzyciel

Okładka książki Marzyciel Laini Taylor
Okładka książki Marzyciel
Laini Taylor Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Strange The Dreamer (tom 1) fantasy, science fiction
Strange The Dreamer (tom 1)
Strange the Dreamer
Sine Qua Non
2018-01-01
2018-01-01
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Właśnie przeczytałam ją drugi raz, żeby odświeżyć pamięć przed zabraniem się za drugą część. Poprzednim razem oceniłam ją na 9, teraz podniosłam do 10, dlaczego? Bo te emocje które zapamiętałam, pomimo zatartej w pamięci fabuły, przeżywałam na nowo, równie mocno i znowu nie mogłam się od niej oderwać! Laini Taylor kreuje ten fantastyczny świat w doskonały sposób, pobudza wyobraźnię i wzmaga naszą empatię. Ta historia jest połączeniem najpiękniejszych snów z koszmarami, które bolą ale są również fascynujące. To była wspaniała podróż i mam nadzieję że dalszy jej ciąg mnie nie zawiedzie

Książka momentami dość nierówno napisana - kunsztowne opisy i piękne, trafne metafory przeplatają się z opisami i dialogami rażącymi prostotą. Mimo to oceniam ją na 10, przede wszystkim za niesamowitą wyobraźnię autorki i za uczucia, jakie wywołuje opowiadana historia.

2064

Jestem trochę... zawiedziona?

Pomysł był naprawdę świetny i jest wiele rzeczy, które mi się mega podobały, ale w ostatecznym rozrachunku ta książka była trochę męcząca i wątpię, że zostanie mi w pamięci na dłużej. Poza tym tu tak naprawdę są dwie postacie. Dwie, które mają jakieś cechy, które pozwalają je rozróżnić i zapamiętać, reszta stanowi po prostu tło - osiem dni później zatarły mi się i nie umiem przypomnieć sobie nikogo. Ogromnie niedopracowany potencjał śmierdzący debiutem, choć takowym nie jest. To wciąż jest dobra książka, ale mogłaby być świetna i to jest w tym najgorsze.

Jestem trochę... zawiedziona?

FRAGMENT RECENZJI:

O "Marzycielu" było głośno jeszcze długi czas po wydaniu powieści. W końcu wieść o "Marzycielu" dotarła do mnie i po wielu pochlebnych opiniach, a wręcz zachwytach nad tą książką postanowiłam spróbować. I... przepadłam, dosłownie. Gdy tylko przewróciłam ostatnią stronę, zapragnęłam przeczytać "Marzyciela" raz jeszcze i to od razu. Od razu nasunęło mi się stwierdzenie: niezwykła. Niezwykła książka, niepowtarzalny klimat i cudowni bohaterowie. Tą powieść się smakuje, a nie czyta od deski do deski. Co sprawia, że "Marzyciel" jest taki wyjątkowy? O odpowiedzi zapraszam do recenzji - "Marzyciel Strange the Dreamer" Laini Taylor!

ZAPRASZAM NA PEŁNĄ RECENZJĘ
:) TUTAJ: https://shiracoffeebook.blogspot.com/2018/08/marzyciel-strange-dreamer-laini-taylor.html

FRAGMENT RECENZJI:

Czasami zdarza mi się by vibe na temat jakiejś książki, spowodował że nie zastanawiam się wcale - tylko idę do księgarni i kupuję ten zachwalany przez większość tytuł. Później po przeczytaniu,
głowię się co kierowało tymi ludźmi, że zachwalają „dzieło”, które powoduje tylko chęć rzucenia go w kąt. Czy naprawdę to książka godna polecenia?

Opowieść „Marzyciela” nie zaskakuje, ani nie wzbudza wątpliwości. Choć początek naprawdę wciąga i zachęca do dalszego poznawania losów bohaterów, to później jakby wszystko zamienia się w mamałygę. Może być smaczna, ale im dłużej jej się przypatrujesz, masz ochotę ją wyrzucić, jednakże tego nie robisz, bo po prostu szkoda, dlatego ledwo z ociągnięciem ją zjadasz. Takie miałam wrażenie po przeczytaniu tej książki, jakbym miała dostać coś naprawdę intrygującego, godnego uwagi, a zostałam bardzo niemiło rozczarowana i zanudzona do granic możliwości.

Bohaterowie nijacy, niby dążący do swoich celów, ale przez takie wertepy przez które nie wierzą, że w ogóle kiedyś przejdą. Każdy ma określony profil psychologiczny, ale to nie zmienia faktu, że brakuje bohaterów którym chciałabym kibicować. Lazla tylko snuje się w swoim świecie, i na wszystko rozkłada ręce, bo los go przecież musiał czymś pokarać. Nero zmuszony sprostać oczekiwaniom innym, jako jedyny coś w sobie miał, bo był przynajmniej sobą. I jedyna kobieca postać Sarai, jak można się było spodziewać musi być krucha, i nieśmiała, ale przez to strasznie nudna. Wątek miłosny, niestety nie uratował postrzeganie przeze mnie bohaterów.

Miałam nieodparte wrażenie, że autorka musi wielokrotnie powtarzać, chociażby fakt dlaczego bohaterowie idą w tą, a nie inną stronę. Jakby to musiało być coś co musi się utrwalić czytelnikowi, bo jednorazowe, a nawet dwukrotne powtórzenie nie poskutkuje. I to nie tyczyło się tylko tej jednej kwestii. Tu co rozdział do czegoś wracaliśmy. Na domiar złego te opisy, ciągnące się w nieskończoność, a nie wnoszące nic do opowieści. Choć dla niektórych może to być ogromny plus, bo mamy wszystko skrupulatnie opisane, jak choćby sam świat i jego dziwy, ale przecież nie tylko o to tu chodzi. Miałam nadzieję, że chociaż pojawi się tu jakaś akcja, dzięki której będę mogła coś dobrego powiedzieć o tej książce, niestety jej to nawet nie ma co tu szukać. A zakończenie? Szkoda komentować.

„Marzyciel” z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom lubiącym się w długich opisach, zagmatwanej historii, dowodzącej że nie wiadomo skąd się wzięło z czego, ale tak już musi być. Mnie osobiście urzekła jedynie okładka i opis świata, za którego faktycznie należy się ogromny plus, i to że faktycznie jest to gatunek fantastyczny, ale zbyt mocno zakorzeniony w parę wątków, wokół których kręciła się cała książka mająca prawie 500 stron. W planach mam przeczytać jej kontynuacje, tylko dlatego że posiadam tom 2, a do którego wcale a wcale mi nie spieszno, bo nie spodziewam się, że wypadnie lepiej od swojej poprzedniczki.

Opowieść „Marzyciela” nie...

Całkiem niezła szczególnie dla osób, które nie oczekują wartkiej akcji, jednak liczą na dobrą i ciekawą fabułę.

Muszę zaznaczyć że jestem osobą która po fantastykę sięga dość sporadycznie. Osobiście wolę zdecydowanie historie z elementami fantastycznymi wplecionymi jedynie w nasz świat (chociażby powieści z nurtu realizmu magicznego). W przypadku "Marzyciela" mialam duży problem aby "wejść" do świata wykreowanego przez Laini Taylor. Im dłużej jednak przebywałam z bohaterami w wyśnionym mieście Szloch, tym bardziej wciągała mnie ich historia i przywiązywałam się do nich. Za ogromny plus tej powieści uważam kilka pomysłów autorki, to kobieta obdarzona wielką fantazją, a także dobrze zarysowanych bohaterów (każda z głównych postaci otrzymała szansę, aby ją lepiej poznać i przede wszystkim abyśmy zrozumieli jej motywację). Historia miłosna była bardzo istotnym elementem i według mnie dobrze ją poprowadzono. Jednak zakończenie i zwrot akcji pod koniec powieści został przeze mnie bardzo szybko przewidziany, nie było efektu wow. Podsumowując, przeczytania "Marzyciela" nie żałuję, było to na pewno interesujące wyjście z mojego typowego zakresu literatury po którą sięgam... i spędziłam w tym świecie kilka przyjemnych godzin. Z całą pewnością polecam tym, którzy uwielbiają wolno toczące się, nieco oniryczne i absolutnie odrealnione opowieści o miłości i realizacji marzeń.

Historia ciekawa i chciałem doczytać, zakończenie (o ile tak można to nazwać) nieprzewidywalne ale raczej dla ludzi którzy lubią czytać opisy uczuć i przeżyć. Nie da się ukryć że tekstu i opisów jest tam mnóstwo a akcję pcha do przodu niewiele z tego.

["Marzyciel" - Laini Taylor]
Moja ocena to mocne 8/10
To jest jedna z tych książek, po której przeczytaniu, nie wiecie co z sobą począć... No bo jak to tak? Jak tak można przerwać nagle historię, swoich ulubionych postaci, tak po prostu odciąć nas od tego pięknego ale i strasznego zarazem świata?!? Tyle pytań bez odpowiedzi i ta rozpacz, bo jak można było tak potraktować moją ulubioną bohaterkę!? Jakie to niesprawiedliwe!!! 🤨🙄😢 Nie będę spojlerować, napiszę Wam tylko, że książka jest piękna. Laini Taylor ma zaiste dar, wielki dar, potrafi, swoimi opisami, stworzyć takie postacie i tak dokładny, magicznie odległy świat, jakt nikt inny!!! Tyle barw, smaków, odgłosów, nawet faktury skóry, rzeczy, czy roślin, są wręcz namacalne! Nawet uczucia, itp opisane są tak, że wydają nam się wręcz odczuwalne przez nas samych!
Na koniec moje ulubione cytaty , prosto z kart owej lektury:
1. "To marzenie wybiera marzącego"
2. "I zapamiętaj sobie: duch marnieje, kiedy człowiek odrzuca swoje pasje."
3. "Niektórzy rodzą się do rzeczy wielkich, a inni po to, aby pomóc im te rzeczy osiągnąć. I nie ma w tym żadnego wstydu."
4. " Zabroń czegoś człowiekowi, a będzie tego pragnął jak zbawienia duszy; jeszcze bardziej, jeśli to coś jest źródłem niebywałego bogactwa."

Zdecydowanie polecam.
Dziękuję Beata Niedziołko za użyczenie mi tej książki. Kolejną część opiszę Wam niebawem. Tak, tak Zaczytani jest kontynuacja ! ;)

Przy okazji życzę Wszystkim miłego dnia! :) 🙋🏻‍♀️✌️

#marzyciel #LainiTaylor #recenzjaksiążki