Upadek: Egregora

Wydawnictwo: Westgraph

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Henryk | 2019-06-26
Przeczytana: 01 czerwca 2019

Zacząłem czytać 3 tom w wolnej chwili i po kilkudziesięciu stronach zorientowałem się, że gdzieś się gubię z bohaterami i wydarzeniami. Więc wróciłem do tomu pierwszego i drugiego, a później zacząłem czytać trzeci :)

Trzyma poziom pozostałych. Czasami jest lepszy czasami gorszy. Spina całość.
Mamy wytłumaczenie działań poszczególnych bohaterów i powiem szczerze nieźle się kończy, chociaż niektórzy bohaterowie skończyli słabo ;)
Z całej trylogii mam wrażenie że pierwszy i trzeci tom jest najlepszy.
Całą trylogię czyta się dobrze. Mam nadzieję że będzie powrót do tego świata w opowiadaniach.

AlbertF | 2019-06-10

Ostrzegam rzetelnie, że pisze coś takiego pierwszy raz i niezbyt się na tym znam. Spojlerów nie będzie. Streszczenia też nie. Książkę przeczytajcie sami bo warto. Jakbym miał kupić drugi raz to zrobiłbym to bez zastanowienia.

Jak ktoś już kiedyś napisał "Upadek" rozkręca się powoli. Tak mniej więcej do jednej trzeciej/połowy pierwszego tomu. Wydaje mi się, że jest to spowodowane niezaznajomieniem się na tym etapie z połączeniami jakie zachodzą pomiędzy poszczególnymi bohaterami i historiami oglądanymi z ich perspektywy. Chociaż przy tym nie będę się upierał. Tak czuje i już. Faktem jest, że jak mi już zaskoczyło po kilkuset stronach to nie mogłem się doczekać kolejnych rozdziałów i książek. Czekam na więcej z tego ciekawego i jak dla mnie świeżego świata.

Przejdźmy do bohaterów, którzy spinają to wszystko w całość, bo to przez ich oczy oglądamy upadek Imperium i wszystkiego innego co upaść może.
Jest ich cała plejada. Jednych lubiłem. Innych wręcz przeciwnie i tylko czekałem na...

GreK | 2018-09-12
Przeczytana: sierpień 2018

Ostatnia książka z cyklu trzyma bardzo dobry poziom poprzedniej części.

Pod koniec trochę mnie męczyły już dialogi postaci, które miałem wrażenie wydają się nie trzymać napięcia jakie niesie ze sobą akcja, trochę od niej oderwane, zbyt poprawne gramatycznie, jak teksty czytane z książki (właśnie).

Trochę miałem też już przesytu magii (no ale cóż - taka konwencja, takie uniwersum) a potworność wydarzeń mało była odczuwalna bo akcję obserwowało się z dalekiej perspektywy gdzie śmierć tysięcy istot nie robi wrażenia. Zdecydowanie za mało było zbliżeń. Za mało obrazów z punktu widzenia bohatera, zogniskowania na detalach.

I to by było tyle marudzenia, bo trzeba oddać cesarzowi co cesarskie. Całość jest na prawdę dobrą, wartą przeczytania pozycją, gdzie scenariusz i pomysł na całość jest najsilniejszą stroną powieści. Niesztampowy świat z mnóstwem wątków, bogactwem bohaterów, ras, formacji. Wielki ukłon dla mistrzostwa autora. Rewelacyjny debiut!

Wyglądam następnych pozycji.

Zbysiaty | 2018-07-26
Przeczytana: 22 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsza część cyklu wprowadzała w całkiem nowy świat, w którym znów mogłem poczuć się odkrywcą, kimś kto zmierza w nieznane wraz z bohaterami. W drugiej straciliśmy wielu naszych ulubieńców ale zyskaliśmy tez nowych. Dotarliśmy do momentu przełomowego dla świata "Upadku", do swoistej kulminacji i wydawać by się mogło, że teraz będziemy powolnym zjazdem zmierzać ku końcowi historii i niewiele będzie w stanie nas zaskoczyć. Nic bardziej mylnego. Trzeci tom już pierwszymi stronami wywołał u mnie reakcje: "No zaraz, ale co się dzieje, przecież byliśmy gdzie indziej...". Chwilę później już ciężko było oderwać się od książki. Tam gdzie wydawało się iż akcja powinna wyhamowywać było dokładnie odwrotnie. Całość nabierała tempa, a w wyniszczonym Imperium pojawiały się siły zmieniające układ w grze o nazwie "przetrwanie świata". Tam gdzie śmierć zdawała się zatriumfować działy się rzeczy łamiące jej dominację. Zakończenie wywołało u mnie w duchu satysfakcję z dobrze przeżytej przygody, choć...