7 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
czasopisma
LubimyCzytać

Poruszamy wielkie tematy. Próbujemy odpowiedzieć na najważniejsze pytania. Tomasz Plata zastanawia się, kim jest współczesny inteligent, Jan Hartman – jaka jest, a jaka powinna być etyka rozrodu. Agnieszka Haska analizuje powrót mitu zdrady narodowej, Ewa Wilk to, kto dziś ma depresję. Ziemowit Szczerek przygląda się Europie, Paulina Wilk z Bogdanem Góralczykiem – Chinom. Łukasz Wójcik odkrywa herezji w islamie, Andrzej Hołdys – kolonizację Marsa. Edwin Bendyk ostrzega przed wyczerpywaniem się zasobów Ziemi, Paweł Walewski – przed nieuchronną pandemią, Mirosław Filiciak – przed światem bez książek. A na koniec Mędrzec Kołakowski mówi, co jest w życiu ważne.

źródło opisu: http://sklep.polityka.pl/catalog/partdetail.aspx?partno=W18NI002

źródło okładki: http://sklep.polityka.pl/catalog/partdetail.aspx?partno=W18NI002

• Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
  • Pokuta
  • Tylko dla dorosłych
  • (Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
  • Tabu
  • Kiedyś się odnajdziemy
  • Mój rok relaksu i odpoczynku
  • Ceremonia
  • Ta, która musi umrzeć
  • Lilana
  • Wkręceni
  • Chłopak, którego nie było
Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
Niels Lunde

8 (1 ocen i opinii)
Pokuta
Anna Kańtoch

7,12 (65 ocen i opinii)
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown

5,47 (15 ocen i opinii)
(Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
Natasza Socha

7,17 (6 ocen i opinii)
Tabu
Bernadeta Prandzioch

7,57 (7 ocen i opinii)
Kiedyś się odnajdziemy
Gabriela Gargaś

8,87 (23 ocen i opinii)
Mój rok relaksu i odpoczynku
Ottessa Moshfegh

Elżbieta Rodzeń

8,51 (136 ocen i opinii)
Łukasz Skonieczny | 2018-09-24
Przeczytana: 19 września 2018

Zgadzam się ze swoim przedmówcą, jeżeli ktoś na bieżąco śledzi prasę część tematów nie będzie stanowiła dla niego novum. Coraz częściej poruszane kwestie ograniczoności zasobów Ziemi oraz ich szybkiego wykorzystywania, islamu oraz prób odgórnego jego wpisania w nowy kod kulturowy społeczeństw Zachodu, skokowy wzrost zachorowań na depresję czy też etyka seksu i aborcji to tematy jako żywo ważne i powracające w toczącej się debacie publicznej. W moim odczuciu ich poruszanie na łamach niniejszego kwartalnika stanowi jednak jego wartość dodaną. Zabiera się wszak głos w sprawach aktualnie mających istotne znaczenie lub też stara się dotrzeć do świadomości społecznej z pewnego rodzaju przestrogą dotyczącą pojawiających się gdzieś za horyzontem problemów, z którymi prędzej czy później będzie należało się zmierzyć. Z powodu mojego zafascynowania tematyką chińską rozmowa z profesorem Góralczykiem była oczywiście pierwszym przeczytanym przeze mnie artykułem. Rozmowa z profesorem Kołakowskim...

cranberry | 2018-07-10
Przeczytana: 07 lipca 2018

Jeżeli ktoś na bieżąco czyta prasę, to artykuły z tego Niezbędnika nie są dla niego odkryciem Ameryki, ale rzeczywiście omówione są staranniej w dłuższych tekstach.

Na pewno Leder poruszający (uderzyła mnie sugestia, że tego ciągle komentowanego polskiego braku zaufania społecznego nie można widzieć w oderwaniu od Zagłady, która była fundamentalnym naruszeniem reguł społecznych - narzuca mi się też np. Wołyń, ale świadkami Zagłady Żydów była każda polska rodzina we wszystkich regionach kraju, tzn. każdy z pokolenia naszych dziadków widział, jak z dnia na dzień każdy z sąsiadów mógł na innych wydać wyrok śmierci "bo tak", bez żadnych społecznych mechanizmów ochrony przed przemocą).

Artykuły o Chinach, Marsie i pandemii mówią o tematach mi znanych, ale są ciekawe. Inne nieco po mnie spłynęły, ale to może być subiektywne.

Ogólnie podoba mi się pomysł przejścia z Niezbędnika na jeden temat do takiego miksu, ale z zachowaniem szerszej formy poza tygodnikiem.