Okładka książki Niezbędnik maga z Domu Brooklyńskiego. Przewodnik po świecie egipskich bóstw i potworów glifów i zaklęć i mnóstwa innych rzeczy Rick Riordan
Rick Riordan Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Kroniki rodu Kane literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2018-07-18
2012-03-20
Agnieszka Fulińska

Okładka książki Słońce i gwiazda Mark Oshiro, Rick Riordan
Słońce i gwiazda Mark Oshiro, Rick R...
Okładka książki Morze potworów. Powieść graficzna Rick Riordan, Robert Venditti
Morze potworów... Rick Riordan, Rober...
Okładka książki Złodziej pioruna. Powieść graficzna Attila Futaki, Rick Riordan
Złodziej pioru... Attila Futaki, Rick...

Spoko

Spoko

Bardzo fajny dodatek do serii. Jest to notatnik dla przyszłych uczniów z domu Brooklyńskiego. Fajna forma pytań, quizów, i krótkich opisów bohaterów z serii.

fajne fajne

fajne fajne

Niezbędnik maga z Domu Brooklyńskiego, to książka autorstwa Ricka Riordana, która stanowi uzupełnienie jego serii opartej na egipskiej mitologii i wierzeniach starożytnych Egipcjan – Kronik Rodu Kane.

To dość krótka, ale bardzo treściwa książka, która jest opowiadana z perspektywy różnych bohaterów trylogii Kronik Rodu Kane. Nie tylko spotykamy się tutaj ponownie z ukochanymi postaciami takimi jak Sadie i Carter, ale również mamy okazję przeczytać różne ciekawe historie z perspektywy innych mieszkańców domu Brooklyńskiego, na przykład Ziyi czy Walta. Ponadto niektóre fragmenty są opowiadane przez samych bogów, niczym prosto ze starożytnego Egiptu.

Osobiście zachwyciła mnie również szata graficzna, gdyż po pierwsze okładka, która nie dość, że jest twarda to jeszcze wygląda przepięknie imitując czerwoną skórę, błyszczące napisy idealnie dopełniają ten efekt, a kartki przywodzą na myśl papirus wykorzystywany niegdyś przez Egipcjan. Po drugie wszelkie rysunki czy też podobizny pojawiające się w książce są niezwykle dokładne. Poczynając na podobiznach bogów takich jak Izyda czy Bes, a kończąc na niesamowitych hieroglifach, do których tak na marginesie, na końcu książki znajduje się klucz. Więc od dziś można już uczyć się nimi pisać niczym prawdziwy mag z domu Brooklyńskiego! Do tego muszę przyznać, że co do wymyślania hieroglifów starożytni Egipcjanie mieli wyjątkowo ciekawe i niespotykane pomysły, no bo kto by się domyślił, że rysunek lwa oznacza literę L?

Co do samej fabuły to w książki, to spotkamy m. in. opisy większości starożytnych bóstw, wraz z quizami wiedzy o nich. Kilkanaście historii opowiadanych przez mieszkańców dwudziestego pierwszego nomu, oczywiście nie mogło tam zabraknąć Chufu! Ponadto przez cały czas trwania książki czytelnik jest światkiem kilku tajemniczych zdarzeń wywoływanych przez starego wroga rodzeństw Kane...

Oprócz cudownego uzupełnienia serii o przygodach Cartera i Sadie autorstwa Ricka Riordana, Niezbędnik maga z Domu Brooklyńskiego jest też pełen ciekawostek na temat starożytnego Egiptu, jego kultury i wierzeń.

Podsumowując, nowa książka Ricka Riordana wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, nieraz śmiałam się aż przy niej aż do łez! Do tego czyta się ją bardzo szybko i nawet nie wiadomo, kiedy znika te niecałe dwieście stron! Na początku bałam się, że autor może już nie mieć wiele do zaprezentowanie w tej powieści, po zakończeniu swojej trylogii o tej samej tematyce, na całe szczęście nie mogłam się bardziej mylić! Ta pozycja jest nowa, świeża i widać, że autor miał od początku na nią świetny pomysł. Oprócz tego, nie można zapomnieć o tłumaczach i całej polskiej redakcji, która jak zawsze stanęła na wyżynach, aby sprostać niekonwencjonalnie zaskakującym pomysłom autora w kwestii nazewnictwa i cudownych dialogów. Pełna oryginalnego humoru, lekka, a jednocześnie nie dająca się oderwać, kolejna nadzwyczajna pozycja na koncie jednego z moich ulubionych autorów fantastyki młodzieżowej.

"Niezbędnik maga" to dodatek do serii Kroniki Rodu Kane. Jest to podręcznik napisany z myślą o nowych mieszkańcach Domu Brooklyńskiego. Znajdziemy w nim m.in. historie z przeszłości bogów egipskich, dalsze losy bohaterów, quizy i inne.
Książka napisana w bardzo fajny sposób. Wypowiadają się po kolei wszyscy bohaterowie w tym duch Setne, Bastet i szympans Chufu. Nie zabrakło tu humoru typowego dla książek Riordana. Na końcu książki umieszczony jest słowniczek z trudniejszymi słówkami, które często były używane np Duat czy dżed, więc osoby, które całą serię czytały jakiś czas temu mogą sobie wszystko przypomnieć.

Fajny dodatek uzupełniający serię "Kronik Rodu Kane, choć"Tajne Akta Obozu Herosów" moim zdaniem lepsze. Bardzo zasmuciło mnie źle przetłumaczony easter egg o Historii Bruku, która stała się Historią Chodnika. To tak w gwoli wyjaśnienia 🤫.

„Kroniki Rodu Kane” czytałam jeszcze w gimnazjum i po tylu latach niedużo już pamiętam z tej serii (trzeba ją sobie kiedyś odświeżyć),dlatego dobrze, że ten przewodnik został wydany. Przypomniałam sobie kilka ważnych rzeczy, bogów i najważniejszych bohaterów tej trylogii. Uważam, jednak, że ta książka mogła zostać napisana w troszkę inny sposób, lecz wiadomo, że kierowana ona jest do młodszych czytelników :) (Halo? Fani też się starzeją! ;)) Młodszym na pewno bardzo się spodoba, bo forma, w jakiej została wydana ta książka jest dosyć oryginalna.
Niemniej polecam jako uzupełniający dodatek dla fanów Cartera i Sadie.

Bardzo przyjemny dodatek do serii Ricka Riordana ''Kroniki rodu Kane''. Przeczytałam go dosłownie na raz i przez całą lekturę uśmiechałam się szeroko oraz śmiałam. Miałam wrażenie jakbym faktycznie została kolejnym magiem i dostała książkę, żeby lepiej się zapoznać z nowym światem.

Książka, która totalnie mnie zaskoczyła.

Zapraszam do recenzji :)

Książka, która totalnie mnie zaskoczyła.

Zapraszam do recenzji :)

Ciekawy dodatek do serii Kroniki Rodu Kane. Czasami denerwowało mnie to ,że rozdziały o niektórych bogach są takie krótkie. Polecam , ale tylko po przeczytaniu serii. Myślę ,że to dobra książka na jesienne wieczory.

• Rick Riordan
  • Do kupienia

Rick Riordan Niezbędnik maga z Domu Brooklyńskiego. Przewodnik po świecie egipskich bóstw i potworów glifów i zaklęć i mnóstwa innych rzeczy Zobacz więcej