Miłość na dziesiątej wsi

Cykl: Saga z dziesiątej wsi (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

"Miłość na dziesiątej" wsi to opowieść o różnych obliczach miłości i namiętności. A w tle zmieniające się realia życia na polskiej wsi. Janek Cichy, zakochany w młodziutkiej Żydówce, wbrew woli rodziców porzuca naukę w mieście i wraca do rodzinnej wsi, gdzie czeka na niego ukochana Sara. Jednak głęboko zraniona w swych ambicjach matka postanawia w okrutny sposób ukarać nieposłuszeństwo syna....

Janek Cichy, zakochany w młodziutkiej Żydówce, wbrew woli rodziców porzuca naukę w mieście i wraca do rodzinnej wsi, gdzie czeka na niego ukochana Sara. Jednak głęboko zraniona w swych ambicjach matka postanawia w okrutny sposób ukarać nieposłuszeństwo syna. Jej decyzja kładzie się cieniem na dalsze życie chłopaka.
Wiele lat później w Zwierzyńcu pojawia się Róża, australijska prawnuczka Sary. Dziewczyna za wszelką cenę chce zbliżyć się do rodziny Cichych. Jej przybycie na zawsze odmieni życie potomków Jana, którzy choć kochają mocno i prawdziwie, to jednak nie potrafią być szczęśliwi.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Milosc_na_dziesiatej_wsi-p-35300-1-30-.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Dla mnie to niestety najsłabsza część cyklu , pisana tak trochę na siłę z mnóstwem niepotrzebnych powtórek z poprzednich tomów.
Pierwsza część powieści jest w zasadzie najlepsza, bo szczegółowo opowiada o losach Janka i Barbary zmuszonych do małżeństwa przez rodziców,, chociaż oboje kochali kogoś innego. To nieszczęśliwe małżeństwo zaowocowało bardzo dużą ilością dzieci ale nic poza tym. Szczególnie Janek ciągle tęsknił za swoją Sarą, chociaż przypuszczał, że zginęła podczas wojny.
Ta część jest bardzo nostalgiczna, pełna smutku, bólu i tęsknoty. Pokazuje ciężką prace na roli, szczególnie Basi, która mimo licznych ciąż i poronień musiała pracować na równi z mężczyznami.
Druga część to z kolei znane nam losy rodzeństwa Beaty i Pawła, trochę ubarwione przez nową postać Różę, wnuczkę Sary która nagle pojawia się w Zwierzyńcu i trochę miesza w życiu rodzeństwa.
Tym razem niestety niezbyt polubiłam bohaterów, chociaż w poprzednich częściach raczej im kibicowałam.
Bardzo brakowało mi...

Gosia | 2018-10-11
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 października 2018

Kiedyś Janek Cichy był zakochany w Żydówce, która wyjechała za ocean.
Po latach jej wnuczka Róża wraca aby odnaleźć rodzinę Janka.
Po dwóch dobrych częściach o dziesiątej wsi - ta była dla mnie wręcz nudnawa.
Z początku nie wiedziałam kto jest kim i jak się to ma do poprzednich książek.

werka777 | 2018-09-03
Przeczytana: 03 września 2018

NIESZCZĘŚLIWA MIŁOŚĆ, CZYLI JANEK, SARA I BASIA
Akcja powieści rozgrywana jest na dwóch płaszczyznach czasowych. Zacznijmy od początku, czyli od obrazu starej, polskiej wsi, w której to morgi, plotka i zdanie rodziców uważane są za najważniejsze. A ci ostatni nie zawsze kierują się dobrem własnego dziecka, a raczej własnym widzimisię. To właśnie tutaj rozgrywają się losy Janka i Sary, którzy stanowią przykład miłości nieszczęśliwej, niespełnionej ze względu na czynniki zewnętrzne. W tę całą grę zostaje wplątana także zmuszona do małżeństwa Basia, która wcale nie odgrywa roli szkodnika burzącego obraz wielkiego uczucia. Wręcz przeciwnie. To postać tej kobiety budziła we mnie największe pokłady współczucia. Zaciągnięta do ciężkiej pracy i rodzenia dzieci, do samodzielnego dźwigania na własnych barkach trudów tamtejszej codzienności. Naznaczona piętnem nieszczęścia już przy samych narodzinach. Roniąca niejedną łzę na swoim smutnym losem.

POTOMKOWIE
Druga część powieści to już...

CZYTAMITU | 2018-08-25
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Książka ,,Miłość na dziesiątej wsi" wzbudziła we mnie wiele emocji. Niedowierzanie, szok, współczucie. Jednak pojawiła się też złość oraz irytacja, czasami nawet znudzenie. Nie mniej jednak, początkowe losy bohaterów Jana, Sary, Basi bardzo mnie zaciekawiły. Sama mieszkam na wsi, więc interesowały mnie obyczajowe zasady panujące na wioskach, wiele lat temu. Przerażające było dla mnie, że to rodzice wybierali drugą połówkę dla swojego syna, czy córki. Nie do pojęcia dla mnie. W związkach zawieranych bez żadnych uczuć, obie strony były zawsze nieszczęśliwe. Kolejna rzecz, która mnie szokowała, to podejście do kobiet w ciąży i do ogólnej wiedzy na temat porodów. Miałam wrażenie, że Basia to maszyna do rodzenia dzieci. Co w późniejszych latach, spowodowało ważne komplikacje zdrowotne.
W kolejnej części powieści, mamy wgląd w życie już dorosłych dzieci, Basi i Janka Cichych. I tu się przyznaje, że w pewnym momencie pogubiłam się kto jest z kim. Autorka stworzyła taką ogromną grupę...

Maleństwo | 2018-10-04
Przeczytana: 02 października 2018

Bardzo, bardzo mi się podobało. Niezapomniany klimat, rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, przemyślana narracja ... i ta sielska, wiejska atmosfera, sianem i jabłkami pachnąca!
"Miłość na dziesiątej wsi" to taka jednotomowa saga pokoleniowa. Rozpoczynamy podróż od Jacka i Basi. On zakochany w Sarze (Żydówce z sąsiedztwa) świata poza Nią nie widzi, Ona - zahukana, wiejska dziewczyna, niepewna swojego pochodzenia, a co za tym idzie - narażona na staropanieństwo. Jacek dla swojej miłości rzuca szkołę, czego rodzice nie mogą mu darować. Za karę zmuszają go do małżeństwa z Basią chcąc Go ukarać związkiem z nieciekawą dziewczyną. Tak zaczyna się saga rodu Cichych. Przepiękny, a jednocześnie tragiczny opis ślubu i wiejskiego weselicha jest początkiem trudnej drogi tej pary. Oboje cierpią, oboje tęsknią i oboje... żyją dalej. Rodzi się dziecko za dzieckiem, co zmusza Basię do pracy ponad siły. Musi wyżywić swoje stadko, a na pomoc męża raczej nie ma co liczyć. Jacek nadal tęskni, a o...

GosiaZielonoMi | 2018-08-23

Rodzina to popularny temat literackie. Nikt inny jak sam wielki Tołstoj swą monumentalną „Annę Kareninę” zaczął od słów: „Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób”. A mnie najbardziej interesują te nieszczęśliwe, w momencie rozpadu, lub tuż po nim – ciekawi mnie etap rozgrzebywania, rozwarstwiania, a moment zaczynania wszystkiego od nowa nie zawsze występuje.
Dlatego nie do końca rozumiem, dlaczego tak wciągnął mnie cykl powieści Agnieszki Olszanowskiej o metaforycznie nazywanej „dziesiątej wsi” (jako miejscu „zesłania” zatraceńców, życiowych wykolejeńców czy zesłańców). Bo zastosowała ona w nim inny zabieg – pokazała szczęśliwe zakończenie, które poprzedziła fala rozpadów i klęsk; to powieść o wielu nieszczęściach, tragediach, pokoleniowych (i międzypokoleniowych) rozgoryczeniach, które zaowocowały szczęśliwym zakończeniem. I od niego poznajemy całą opowieść – od momentu, kiedy zdradzona, oszukana i...

Talka_on Miko | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Jest to trzecia cześć Sagi o dziesiątej wsi , mimo iż zawiera wątki z poprzednich książek, jest tak napisana że mimo nie czytaliście poprzednich części w tej absolutnie się odnajdziecie i nie musicie zaczynać czytać całej serii.

Poznajemy historie Jacka Cichego, który po ucieczce ze szkoły zostaje zmuszony przez rodziców do małżeństwo z Basią. Dziewczyna jak to w dawnych czasach było również nie miała wyjścia i szantażowana przez rodziców musiała zgodzić się na oświadczyny chłopca . Obydwoje nie szczęśliwi z swojego losu , z czasem pogodzili się z sytuacją i zaczęli wspólna chodź bardzo ciężka i obkupioną bólem drogę.

Z czasem małżeństwo doczekało się gromadki dzieci i chodź w biedzie, Basia starała się dać im wiele miłości i poczucia bezpieczeństwa. Mimo braku wsparcia z strony Jacka przy dzieciach jak i gospodarstwie, Basia zawsze parła do przodu i nie poddawała się.
Z czasem poznajemy historie dzieci ,wnuków Cichych a za razem to jak zmieniało się pojęcie miłości na...

Miya | 2018-10-16
Przeczytana: październik 2018