LIZARD nr 29 / 2018

Wydawnictwo: Audio Cave s.c.
20824432
czasopisma
Dawid J

Cykl kwartalny jest nieubłagany. Mamy czerwiec, więc przyszła pora na kolejny numer, dwudziesty dziewiąty numer „Lizarda”. Tym razem na okładce niespokojny duch muzyki rockowej – Lou Reed, któremu wewnątrz magazynu poświęciliśmy aż 12 stron. A co prócz tego? Spis treści prezentuje się następująco: W rubryce Polska Scena Vintage Fryderyk Nguyen przybliża zespół Lonker See. Rubryka koncertowa...

W rubryce Polska Scena Vintage Fryderyk Nguyen przybliża zespół Lonker See.

Rubryka koncertowa w tym numerze składa się z trzech elementów: Jazz Art Festival, Jean Luc Ponty oraz The Magic Of Santana.

Billy Ritchie z zespołu Clouds, który położył podwaliny pod rocka progresywnego, opowiada w rozmowie z Krzysztofem Opalskim m.in. o szalonych latach 60., o swojej zawiłej relacji z Davidem Bowie oraz o tym, jak jego gra na instrumentach klawiszowych wpłynęła na Keitha Emersona.

Tomasz Gwinciński jest na polskiej scenie muzycznej postacią nietuzinkową. I choć jego dorobek zna tylko niewielka grupa słuchaczy, to jednak bogactwo tej muzyki olśniewa. O niezwykle ciekawych projektach (m.in. Trytony, Maestro Trytony) bydgoskiego muzyka wnikliwie opowiada Witold Zimowski.

Dorobek zespołu Marillion dzieli się na dwa etapy – z Fishem i z Hoghartem. Który z nich pisał ciekawsze teksty? Lirykę Marillion przeanalizował Piotr Kopka.

W latach 70. czeska frakcja muzyczna ostro namieszała na niemieckim podwórku. Zespół Emergency pozostawił po sobie kilka płyt, które wpisują się w kanon muzyki krautrockowej. Nad dorobkiem tej formacji pochyla się Sebastian Chosiński.

The Human Beastnie zawojowali list przebojów. Zostawili jednak po sobie jedno fascynujące wydawnictwo zatytułowane Volume One, o którym przypomina Jakub Kozłowski.

Bakerloo z pewnością jest jednym z najbardziej znanych organizmów jednopłytowych. Jak formowała się kapela? Jak przebiegała rejestracja płyty? Co na niej można znaleźć? Historię formacji przybliża Piotr Chlebowski.

Po chwilowej pauzie wracamy do drobniejszch organizmów jednopłytowych – w tym rozdaniu przyszła pora na polską reprezentację. Wybrali i omówili: Marcin Bronhard, Bartosz Buhholz, Bartosz Leśniewski i Jacek Świegoda.

Pharoah Sanders, uczeń Johna Coltrane’a, pozostawił po sobie fascynujący dorobek solowy. W Kanonie Jazzowym Rafał Zbrzeski przedstawia jego niezapomniany album Karma.

Progresywny Rzecznik Ludu, czyli Patryk Antosiak i Jakub Szczepaniak wiodą spór dotyczący twórczości Klausa Schulze.

Lou Reed zawsze był nietuzinkowym gościem. I taka była też jego płyta Tansformer, którą na części pierwsze rozkłada Bartosz Buchholz.

Andy Warhol i Lou Reed z pewnością należeli do najbardziej fascynujących osobowości nowojorskiej bohemy lat 60. Rafał Zbrzeski opowiada o tej niełatwej relacji pomiędzy liderem The Velvet Underground a jednym z najważniejszych przedstawicieli pop-artu.

Schyłkowy dorobek uznanych artystów ze szkodą dla słuchaczy często przemyka niezauważony. Bartosz Buchholz przypomina najciekawsze płyty zarejestrowane przez Lou Reeda w XXI wieku.

Chick Corea / Return To Forever. W poprzednim numerze Aleksander Filipowski zgłębiał wczesny dorobek tego uznanego amerykańskiego pianisty. W bieżącym wydaniu przyszła pora na przypomnienie zespołu Return To Forever.

Electric Light Orchestra. Gerard Nowak wybiera swoją ulubioną dziesiątkę utworów z dorobku Elektryków.

O tym, dlaczego zespół Rainbow nie jest tylko cieniem Deep Purple opowiada Michał Chalota.

Nick Mason, perkusista zespołu Pink Floyd to najmniej znana postać tej kultowej kapeli. Jego rolę w zespole analizuje Piotr Chlebowski.

Recenzje płytowe: m.in. Lonker See, A Perfect Circle, Comus, The Doors.

Recenzje książkowe: m.in. Nick Cave, Jerzy Milian, Retromania.

Blast From The Past. Smakołyki dźwiękowe sprzed lat przybliża Błażej Budny.

Literatura sautée, czyli literatura i muzyka w felietonie Piotra Kopki.

Damian Bydliński i jego Lostland – Deptaj kaczkę ile sił, czyli strumień nieczystej świadomości.

Poradnik kupującego: Lou Reed. Dorobek artysty przegląda Rafał Zbrzeski.

Romana Makówka Photography: Andy Latimer.

źródło opisu: http://lizardmagazyn.pl/bez-kategorii/lizard-magazyn-nr-29

źródło okładki: http://lizardmagazyn.pl/bez-kategorii/lizard-magazyn-nr-29

• Pokuta
  • Ceremonia
  • Wybór Julianny
  • Mój rok relaksu i odpoczynku
  • Nasze miejsce
  • Szczury Wrocławia. Szpital
  • Lilana
  • Jej drugie życie
  • Rana
  • Wkręceni
  • Zjazd absolwentów
  • Tylko dla dorosłych
  • Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
  • Ta, która musi umrzeć
  • (Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
  • Chłopak, którego nie było

7 (2 ocen i opinii)
Wybór Julianny
Anna J. Szepielak

7 (3 ocen i opinii)
Mój rok relaksu i odpoczynku
Ottessa Moshfegh

7,58 (327 ocen i opinii)
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown

5,47 (15 ocen i opinii)
Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
Niels Lunde

8 (1 ocen i opinii)
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz

8 (1 ocen i opinii)
(Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
Natasza Socha

7,29 (7 ocen i opinii)
Chłopak, którego nie było
Elżbieta Rodzeń

8,51 (136 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!