Szał pracy

Okładka książki Szał pracy James Herriot
Okładka książki Szał pracy
James Herriot Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Wszystkie stworzenia duże i małe (tom 6) literatura piękna
Wszystkie stworzenia duże i małe (tom 6)
Vet in a Spin
Zysk i S-ka
1998-01-01
1998-01-01
2012-06-28
Zbigniew A. Królicki
wspomnienia biografia

Oficjalnie stwierdzam, że to moja ulubiona seria - albo przynajmniej taka, która daje mi dużo radości, ciepła i komfortu.
Znowu spotykamy Jamesa Herriota, obserwujemy jego życie w RAF-ie i wspominamy weterynaryjną praktykę w Darrowby. Znowu są radości i smutki i dużo miłości do zwierząt.
A jaka satysfakcja, gdy w trakcie czytania naszła mnie myśl, że te opisane objawy pasują do pewnej choroby i to faktycznie była ta choroba!
"Nie miałem pieniędzy ani nawet domu, który mógłbym nazwać swoim, lecz każdy dach, który dawał schronienie mojej żonie i synowi, był mi bliski". Właśnie w duchu takiej wdzięczności utrzymana jest ta seria. I to jest piękne.

Ta książka jest bardziej liryczna niż pozostałe tomy serii "Wszystkie stworzenia duże i małe".
Herriot opisuje niezwykłe przyjaźnie zarówno między ludźmi i zwierzętami, ale również między istotami różnych gatunków. Pisze o niezwykłej miłości aż po grób. Książka bardzo chwyta za serce.
Z każdym tomem coraz bardziej podziwiam tego niezwykłego weterynarza, jego wielką empatię i wspaniałe podejście do zwierząt.
Polecam cały cykl wszystkim tym, którzy mają w domu futrzaka.

Po lekturze "Kocich opowieści" nie mogłam się oprzeć i sięgnęłam po kolejną książkę Jamesa Herriota.
Tym razem autor opisuje swoje wojenne perypetie w RAF-ie, szczerze i dowcipnie przedstawiając siebie jako człowieka zupełnie niestworzonego do wojaczki, ale mającego poczucie patriotycznego obowiązku.

Ciągła tęsknota za domem, żoną i małym dzieckiem, za zwierzakami i sąsiadami sprawia, iż weterynarz wciąż wraca pamięcią do ukochanych stron. Często jakiś przypadkowy obrazek, sytuacja, zasłyszana rozmowa wywołują wspomnienia i stają się pretekstem do snucia kolejnych opowieści - raz zabawnych, innym razem wzruszających i dramatycznych.

Bardzo polubiłam świat sympatycznego weterynarza, jego bliskich i pacjentów, wśród których nie brakuje oryginałów w postaci krowy raczącej się piwem, kota uwielbiającego szwendać się po okolicy i biesiadować z ludźmi czy psa o cechach wybitnej... pielęgniarki.

"Szał pracy" to szósty tom z cyklu weterynaryjnych wspomnień Herriota, ale stanowi zamkniętą całość i można, podobnie jak inne części, czytać w dowolnej kolejności. A jest to lektura lekka, ale wcale nie banalna, gdyż autor potrafi ze zwykłej codzienności wydobyć niesamowite smaczki, które na długo zostają w pamięci czytelnika.
Polecam nie tylko miłośnikom zwierząt, bo tak naprawdę jest to lektura dla każdego.

Ciągła tęsknota za domem, żoną i małym dzieckiem, za zwierzakami i...

i tym razem Herriot mnie nie zawiódł

i tym razem Herriot mnie nie zawiódł

Niesamowite są książki J. Herriota, bez względu na to, czy pisze o pracy weterynarza, czy lotnika. Pełne ciepła, empatii, stuprocentowo poprawiają humor! Polecam wszystkie !!

Wiejski, wcale nie sielski, krajobraz Yorkshire. Za to książka wyjątkowo zabawna i odprężająca.

Jestem wciąż zachwycona książkami Jamesa Herriota. Jego nasamowita umiejetność do tchnięcia życia w każdą, nawet najbardziej trzecioplanową postać jest niesamowita. Uwielbiam jego anegdoty, wzruszenia i zabawne historie.

• Obyczajowe
  • Ekranizacje