To okropne średniowiecze

Okładka książki To okropne średniowiecze Martin Brown, Terry Deary
Okładka książki To okropne średniowiecze
Martin BrownTerry Deary Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Strrraszna Historia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
1998-01-01
Małgorzata Fabianowska
historia czarny humor

Okładka książki Nieznośna natura Nick Arnold, Tony De Saulles
Nieznośna natura Nick Arnold, Tony D...
Okładka książki Ci paskudni Aztekowie Martin Brown, Terry Deary
Ci paskudni Az... Martin Brown, Terry...
Okładka książki Krwawe rewolucje Terry Deary, Philip Reeve
Krwawe rewolucje Terry Deary, Philip...

Najgorsza część serii pisana z pozycji "oświeconego" anglikanina, powielająca wierutne bzdury zakłamujące historię, co ma na celu obrzydzanie tego wspaniałego okresu, monarchii i Kościoła Katolickiego.
Sam wydawca ostrzega na wstępie przed "wyspiarskim punktem widzenia".
Szkoda, że nie wspomnieli o rzeziach katolików i grabieży majątków po wprowadzeniu kościoła anglikańskiego, bo król Henryk VIII obraził się na papieża, że nie unieważnił mu małżeństwa.

Zdecydowanie odradzam - ewentualnie trzeba wpierw dzieciom wytłumaczyć historyczne zawiłości, tyle że samemu trzeba być dobrze poinformowanym, a nie czerpać wiadomości z zakłamanych filmów fabularnych i powszechnie powtarzanych bzdur.

Osoby wystawiające 10 i szumnie ogłaszające "tak właśnie było!" swoją wiedzę historyczną czerpią z fejsbukowych memów.

Sam wydawca ostrzega na wstępie przed "wyspiarskim punktem widzenia".

Są momenty!!! Krrrwawe!!! Troszkę barrrrdzo strrrrraszna, momentami jeszcze baarrrdziej 😁

Specjalistą w opisie czadowej historrrii niezmiennie pozostaje Terry Deary, polecam całą serię, którą pochłoniecie w jedną noc, nadwerężając zmachane śmiechem mięśnie skośne brzucha 😁😁😁😜

Wszystkie książki z tej serrrii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do rozpuku, serrrdecznie polecam młodym i nieco starrrszym!
Można powiększyć wiedzę o historrryczne fakty i kontekst, jednocześnie mając rrrewelacyjną rrrozrywkę. Czego chcieć więcej?

Wszystkie książki z tej serrrii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do...

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w. książki z serii "Strrraszna Historia" cieszyły się wśród młodych czytelników dużą popularnością - piszę to na podstawie swojego bibliotekarskiego doświadczenia. Obecnie książki te stoją na półkach i tylko stoją... "To okropne średniowiecze" jest fajnym, żartobliwym sposobem na przybliżenie dzieciom i młodzieży historii. Jak najbardziej jest to też książka dla dorosłych, którzy chcą poznać historię na "luzie". Można się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy. Naprawdę są dwie głowy Jana Chrzciciela uznane za relikwie? A mocz używano do prania? Może gdyby wydano te książki w formie, która dzisiejszym dzieciakom przypadła by do gustu, ponownie seria "Strrraszna Historia" miałaby "wzięcie" czytelnicze. Bo to seria, która może sprawić, że historia nie będzie się kojarzyć tylko z wkuwaniem dat oraz przyczyn i skutków wydarzeń. I na koniec wiele mówiący cytat: "... ludzie potrafią po mistrzowsku uczynić życie nieznośnym dla siebie i innych. Tępa siła, pieniądze i intrygi nadal rządzą. Poczytajcie sobie tylko najświeższe gazety! Dopóki to się nie skończy, mentalnie nigdy nie wydobędziemy się ze Średniowiecza. Bo nadal w nim żyjemy".

Ta część o średniowieczu mi się w sumie nawet bardziej podobała.

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

Ta część o średniowieczu mi się w sumie nawet bardziej podobała.

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

2064

Ogromna dawka wiedzy okraszona doskonałym humorem i ciekawostkami. Nie znoszę historii i źle wspominam ten przedmiot, ale książki z tej serii uwielbiam i zawsze czytałam je z ciekawością!

Przedstawienie historii z humorem. Bardzo ciekawa.

Przedstawienie historii z humorem. Bardzo ciekawa.

Przekazanie historii w humorystyczny i straszny sposób, opierający się na wyborze pikantnych szczegółów z podanych zagadnień, które na pewno zauroczą młodego czytelnika. Mamy, więc opisy, zagadki, rysunki, poematy, listy.
To okropne średniowiecze: kalendarium, Normanowie, chłopskie bunty, zarazy, medycyna, biczownicy, rycerze, Andegaweni, jedzenie, kary, toalety, Lancasterowie, bitwy, rola kobiet, dzieciństwo, szkoły, gry, religia, relikwie, święci.

Na półkach: , , , , , ,

Świetna książeczka.
Dużo faktów, łatwo przedstawione, nawet trochę w wesołej wersji. Bardzo mi się podobała i dużo więcej się dowiedziałam niż z lekcji historii w szkole (szkoda).
Aż jestem ciekawa jakie będą kolejne książeczki.
Gorąco polecam!!!

Świetna książeczka.
Aż jestem ciekawa jakie będą kolejne książeczki.
Gorąco polecam!!!

Ciekawostki historyczne podane w sposób humorystyczny (tekst+rysunki). Wydaje się jednak, że zbyt młody czytelnik pewne informacje będzie brał zbyt dosłownie (nie zrozumie żartu lub ironii).

Super

Super