Irena - Tome 3: Varso-Vie
komiksy
NNN

W 1940 roku wojska nazistowskich Niemiec okupowały Polskę. Żydzi w Warszawie zostali zesłani do otoczonego murami getta. Każdy, kto próbuje uciec, jest zabijany bez ostrzeżenia; jedynymi, którzy mogą wjeżdżać do getta i wyjeżdżać z niego, są przedstawiciele Wydziału Opieki Społecznej. Wśród nich jest Irena Sendlerowa, która codziennie przywozi jedzenie, leki i wsparcie uwięzionym w tym piekle, cierpiącym z powodu chorób i niedożywienia. Irena jest wzorem odwagi: nie waha się przeciwstawić strażnikom, aby zrobić więcej, niż pozwalają okupanci. Zdecydowała się na to w dniu, gdy na łożu śmierci młoda matka powierza jej życie swego syna. Ten punkt zwrotny i następujące po nim wydarzenia sprawiają, że Irena angażuje się w ratowanie dzieci z getta. Aby to zrobić, musi być gotowa zaryzykować życie.

Irena Sendlerowa, działaczka ruchu oporu, była jedną z bohaterek II wojny światowej. Uratowała prawie 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta. W 1965 roku uznana za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. Zmarła w 2008 roku w Warszawie.

źródło opisu: www.timof.pl

źródło okładki: www.timof.pl

PolishPopkulturę | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Po zapoznaniu się z tomami 2 i 3 podtrzymuję moją opinię - to bardzo dobra pozycja jest. Głównymi atutami serii są wprawna, nielinearna narracja oraz porażający wręcz kontrast między grzeczną kreską a ponurą treścią. Polecam dorosłym i nieco starszym dzieciom, najlepiej do wspólnej lektury. Komiks nie tylko przybliży najmłodszym sylwetkę samej Sendlerowej, ale sprowokuje też dyskusje na takie tematy jak wolność, tolerancja itp. Ogromny plus za przypisy - tłumaczą rozliczne nieścisłości w biografii bohaterki. Warto!

Więcej o komiksach piszę na instagram.com/polishpopkulture

charlie | 2019-01-28
Przeczytana: 31 stycznia 2019