Ogród Zuzanny. Tom 2. Odważ się kochać

Cykl: Miłość zostaje na zawsze (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
aleqsia

Poruszająca powieść o miłości, przyjaźni, pokonywaniu własnych słabości i zmienianiu życia na lepsze Kontynuacja ciepło przyjętego przez czytelników Ogrodu Zuzanny Książka opowiada o losach trzech przyjaciółek ze Starej Leśnej oraz ich rodzin: Zuzanna układa sobie życie u boku odzyskanego ukochanego, Kazia staje przed widmem utraty księgarni, a Wiola postanawia zawalczyć o zmianę swojego życia na lepsze. Tymczasem mieszkańcami Starej Leśnej wstrząsa tajemnicza śmierć Jana Marii Sochackiego…

źródło opisu: W.A.B.

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3552

Można być szczęśliwym!

Jeśli ktoś zatęsknił za przeuroczą Starą Leśną, małym miasteczkiem z oryginalnymi i bardzo sympatycznymi mieszkańcami, powinien sięgnąć po drugi tom „Ogrodu Zuzanny” pt. „Odważ się kochać”. Znów można tu liczyć na wiele pozytywnych wrażeń. A tym razem dostarczać ich będą nie tylko panie Cieplicz z Kurzej Stopki, choć autorki o nich oczywiście nie zapomną.

Cecylia odbywać będzie wielką życiową podróż, Krystyna mierzyć się z samotnością, a życie Zuzanny, Adama i Wojtka powoli toczyć się w tle głównych wydarzeń. Na pierwszy plan wysuną się przyjaciółki Zuzanny. Samotna i niezbyt szczęśliwa w miłości fryzjerka Wiola postanowi w końcu zamknąć traumatyczny rozdział swojej przeszłości, by poradzić sobie w teraźniejszości i dać wreszcie szansę dobrej przyszłości. Kazię zaś, właścicielkę księgarni Kubuś Puchatek, za sprawą prawowitego właściciela lokalu, Jana Marii Sochackiego, nawiedzą biznesowe koszmary. Dla każdej z nich los ma niespodziankę.

Dużo dziać się będzie również u pozostałych mieszkańców miasteczka.

Robertowi Kozakowi, właścicielowi firmy Kozak Gardens, ziści się rodzinne marzenie, choć jak to z marzeniami bywa … zaskoczy go bardzo to, co się z owym spełnieniem wiąże. Dobrze mu tak! Jacek Wtorek, wojujący ekolog, spotka idealną kobietę, no… prawie idealną, i przeżywać będzie ideowo-uczuciowe dylematy. Miejscowy proboszcz August Fąfara zaś, nie dość że mieszkający z zabawnie i kłopotliwie wyrazistą matką, podejrzewany będzie przez domorosłych detektywów o… morderstwo!

Bo...

Dużo dziać się będzie również u pozostałych mieszkańców miasteczka.

Bo tak w Starej Leśnej, na dodatek w cukierni pana Grzybka, pojawi się trup! A jeśli trup, to i śledztwo, policjanci, podejrzani, aresztowani – pewna młoda osoba wyleje morze łez!

Drugi tom „Ogrodu Zuzanny” zachowuje urok pierwszej części. Świat przedstawiony, bohaterowie, życiowe sytuacje, ludzkie śmieszności, słabości, pragnienia i dążenia – wszystko to okraszone dużą dozą sympatii autorek. Wyraźnie ujawnia się też profesja jednej z nich – w sposobie wyciszania życiowych traum. Można się zanurzać w ten świat bez obawy, że gdy się z niego wyjdzie, pozostanie się z niepokojem. Pod warunkiem oczywiście że takiej pozytywnej wizji świata się poszukuje. W innym przypadku przeważy zdradziecki krytycyzm, niestety, w odniesieniu do różnych poziomów powieści, np. fabuły czy kreacji postaci.

Moja rada jest więc przewidywalna – w ogrodzie Zuzanny jest miło, ciepło, bezpiecznie (mimo zainteresowania tytułowej bohaterki trującymi roślinami), problemy się rozwiązują, a to, co zbyt trudne, po prostu się omija. Jeśli tego potrzebujesz, idź śmiało!

Justyna Radomińska

DomowaKsięgarnia | 2018-10-24

Ogród Zuzanny. Tom 2. Odważ się kochać, podobnie jak poprzedni jest przepełniony ciepłem i czymś co ja nazwałabym pozytywną energią. Malkontenci nie czytajcie!

Choć mam wrażenie, że część pierwsza sagi o małym miasteczku była nieco bardziej świeża i odkrywcza (przynajmniej dla mnie), to drugą odsłonę Ogrodu Zuzanny polecam ją Wam z całego serca. Na długie jesienne i zimowe wieczory nie ma nic lepszego na poprawę humoru niż dobra książka.

Co prawda tom drugi powstał, jak dla mnie, w ekspresowym tempie, to wciąż jest interesującą i wartą uwagi pozycją czytelniczą. I dobrze. Poprawia humor, nastraja pozytywnie i daje dużo radości.
Bardzo mnie cieszy fakt, że książka trzyma poziom, Jest sympatyczną i pełną optymizmu wizją świata. Pozwala odetchnąć, zapomnieć o własnych kłopotach.

Jednocześnie mam nadzieję, że kolejna część sagi o Starej Leśnie nie powstanie zbyt szybko. Nie zrozumcie mnie źle. Lubię dobre książki, ale uważam, że nasi autorzy, zwłaszcza powieści obyczajowych, tworzą...

Biblioteczka Rudej | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Miłość wymaga odwagi.Nie tylko dlatego,że trudno zrobić pierwszy krok,ale też czasem trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu i iść na spotkanie z drugim człowiekiem bez tych wszystkich ambicji, złych wspomnień ze starych związków, uprzedzeń, pomysłów na cały świat."

Zachwycona pierwszą częścią, o której możecie przeczytać tutaj

z przyjemnością sięgnęłam po część drugą. Przyznam szczerze,ze odłożyłam wszystkie zaczęte książki w kąt po to, aby po raz kolejny wrócić do Starej Leśnej. I tak jak się spodziewałam powrót był jak odwiedziny w rodzinnym domu, pełen ciepła i wzruszeń. I choć od momentu jak przeczytałam pierwszą część minęło osiem długich miesięcy to po dwóch stronach wróciły wydarzenia z pierwszej części i nie musiałam się martwić,że nie pamiętam:) to właśnie lubię pomimo,że kontynuacja człowiek się nie męczy,a z bohaterami wita się jak z członkami rodziny.
Zuzanna mieszka z Adamem...

czytanienaplatanie | 2018-08-16
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Drugą część Ogrodu Zuzanny przeczytałam od razu po pierwszej, ponieważ byłam ogromnie ciekawa, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów książki.
I tu spotkała mnie niespodzianka, bo autorki zdecydowały się odsunąć nieco od Cecylii i Zuzanny, a pokazać losy Wioli, przyjaciółki Zuzanny, skłonnej do zakochiwania się w nieodpowiednich mężczyznach, w wyniku traumy z dzieciństwa. Czy uda jej się pokonać demony przeszłości, zacząć wierzyć w siebie i zbudować własne szczęście?
Mimo, że Wiolę można nazwać główną bohaterką tej części, poznamy historie wielu poznanych wcześniej i nowych bohaterów Starej Leśnej. Bardzo spodobało mi się rozwinięcie wątków z Wtorkiem i Gwidonem, a także miłości Malwiny i Jurka oraz syna Zuzanny, które z pewnością trafią w gusta młodszych czytelników.
W spokojnej dotychczas Starej Leśnej pojawia się też wątek kryminalny. Zostaje znalezione ciało Sochackiego, a okazuje się, że wiele osób miałoby motyw by się go pozbyć. Chociażby Kazia, druga z przyjaciółek...

Monika KanapaLiteracka | 2018-07-30
Na półkach: Na regale, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 lipca 2018

Od momentu odłożenia tomu pierwszego nie mogłam się doczekać kontynuacji powieści autorstwa dwóch niesamowicie charyzmatycznych kobiet. Tom pierwszy nacechowany jest klimatem rodzinności i tolerancji, dlatego czytając go można się poczuć w jakiś sposób bezpiecznie. Kłótnie często mają zabawny wydźwięk, a konflikty zażegnywane są wielkimi pojednaniami. Zawiera on dużą dawkę poczucie humoru i masę kłopotliwych przygód, w które popadają bohaterowie.
Tom drugi odbiega jednak od takiego wzorca. Pojawia się w nim więcej nieporozumień i kłótni, a wątek obyczajowy zdecydowanie dominuje nad komediowy. Efektem tego jest mniejsza ilość „akcji”, więcej rozmyślań, rozważań i opowieści.
Czy to dobrze czy źle? Myślę, że i tak i tak.
Przede wszystkim przytłoczyło mnie dokładnie to samo co w tomie poprzednim. Ogromna ilość bohaterów. I o ile w miarę rozwoju fabuły wątki się mieszają i przeplatają, i robi się ciekawie, o tyle początek zniechęca. Bo przecież trzeba przypomnieć czytelnikom o...

Aniaczyanka | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Kontynuacja losów mieszkańców Starej Leśnej. Pierwszą częścią ich przygód Autorki postawiły sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Tutaj czegoś zabrakło, a może ja miałam za duże oczekiwania? Nie zmienia to faktu, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Z ciekawością śledziłam dalsze losy ulubionych bohaterów, choć nie powiem, nie raz się lekko zakręciłam. Wątków zrobiło się odrobinę za dużo, ale przynajmniej nie było nudno :)

Annam | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

W obu częściach" Ogród Zuzanny" okładki są przepiękne rzucające się w oczy i zachęcające do czytania.
Po części pierwszej miałam taki niedosyt i nie mogłam się doczekać spotkania z moimi ulubionymi bohaterkami. I uczestniczyć w ich codziennym życiu w Starej Leśnej.
Troszeczkę się zawiodłam,dlatego że moje ulubione bohaterki a zwłaszcza Cecylia zostały odsunięte na dalszy plan.
Ale to nie ujmuje powieści ani troche uroku.
"Ogród Zuzanny" - Odważ się kochać jest lekturą o miłości, nadziei. Jest powieścią wzruszająca i bardzo ciepłą,wciągającą do samego końca,którą bardzo polecam i mam nadzieję na kolejną część.

Katarzyna | 2018-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2018

Zapraszam na www.nalogowyksiazkoholik.pl

Wiecie, że pierwszy tom książki Ogród Zuzanny miał premierę 31 stycznia, a ja po jego przeczytaniu zastanawiałam się, ile będę musiała czekać na kolejną część. Rok? Dwa lata? A tu dostaję maila z informacją, że książka już jest i zaraz trafi do mnie, i będę mogła ją przeczytać, i powiedzieć Wam przed premierą, że jest powalająca i... rozbrajająca!

Po raz kolejny przenosimy się do Starej Leśnej i poznajemy losy kolejnych bohaterów. Tym razem prym w miłosnych perypetiach wiedzie Wiola – przyjaciółka Zuzanny. Dziewczyna zmaga się z trudną przeszłością, która ma wpływ na kształtowanie jej związków. Dlatego mimo urzekającej urody i radosnego podejścia do życia nie potrafi znaleźć odpowiedniego i opiekuńczego mężczyzny, a każdy jej związek kończy się bolesnym rozczarowaniem. Gdy na horyzoncie majaczy szansa na wielką miłość a na progu Wioli staje tajemniczy prezes i troskliwy weterynarz, Starą Leśną wstrząsa makabryczna zbrodnia. Wiadomo jednak,...

vicky222 | 2018-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2018

Zaledwie parę miesięcy temu czytałam pierwszy tom (Ogród Zuzanny) bardzo rodzinnej sagi napisanej przez dwie polskie pisarki. Tymczasem fani opowieści nie musieli długo czekać na kontynuację i już 1 sierpnia 2018 r. będzie miał premierę Ogród Zuzanny. Odważ się kochać. Zapraszam na recenzję bez spoilerów!

PREMIERA: 01.08.2018

Wydarzenia, które obserwujemy w tomie drugim dotyczących tych samych bohaterów w Starej Leśnej, ale także poznajemy kolejne postacie. Ogród Zuzanny dostarcza nam perspektywy przyjaciółki Zuzanny – Wioli. To kobieta po przejściach, szukająca swojego księcia z bajki, niestety często wchodząca w związki bez przyszłości. Tym razem na jej drodze pojawił się mężczyzna, który może kandydować na miejsce w jej sercu. Drugą stroną opowieści jest morderstwo, które porusza mieszkańcami tej małej wsi.

Moim zdaniem Jagna Kaczanowska i Justyna Bednarek to autorki bardzo zżyte, gdyż w książce nie ma znaczących przejść między rozdziałami i nie można odczuć dwóch różnych...

Anna-mojeksiążki | 2018-08-07

Pokochałam bohaterki Ogrodu Zuzanny w pierwszym tomie. Teraz z ogromną przyjemnością przeczytałam jego kontynuację. Opowieść stworzona przez duet Bednarek-Kaczanowska chwyta za serce, wzrusza, ale i bawi. Jest pełna barw, zapachów i mowy kwiatów.

W pierwszym tomie towarzyszyliśmy Zuzannie i to ona była na pierwszym planie. Teraz na czoło wysuwa się Wiola, ale jak historia jest zrównoważona przez problemy Kasi.

Zuzanna z Adamem i Wojtkiem mieszkają razem w Jolancinie i starają się nadrobić stracony czas. Przeżywa to Pani Krystyna, matka Zuzanny, która została sama w Kurzej Stopce, po wyjeździe babci Cecylii do Daniły. Była żona Adama nie odpuszcza i chce zabrać im.dom...

Tymczasem Wiola, samotna singielka, na której życiu odcisnęły się problemy rodzinne i ojciec alkoholik - w końcu dojrzewa do zmian. Idzie na terapię, przeciwstawia się pracodawczyni i w końcu zaczyna żyć. Na jej drodze pojawiają się też mężczyźni... hmm.. może w końcu pełna zakrętów droga życiową Wioli zacznie...

Eliza Żywicka | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Druga część przygód Zuzanny ze Starej Leśnej zauroczyła mnie podobnie jak część pierwsza.

Książka jest zabawna, zaskakująca i niezwykle romantyczna. W drugiej części poznajemy losy nie tylko Zuzanny, ale także jej rodziny, przyjaciół i innych mieszkańców Starej Leśnej.

Pojawia się tu także wątek kryminalny, który niezwykle ubarwia i urozmaica książkę.

Największym zaskoczeniem była dla mnie metamorfoza Krystyny - mamy Zuzanny.

Pozostawiam na koniec pytanie - A Ty już odważyłaś się kochać ?