Punkty zbieżne

Tłumaczenie: Przemysław Hejmej
Cykl: Harry Bosch (tom 18)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Crossing
Przemysław Hejmej
Ag2S

Mija pół roku, odkąd Harry Bosch rzucił pracę w policji Los Angeles. Zdecydował się na ten ruch, aby uniknąć zwolnienia dyscyplinarnego i by z pomocą ekscentrycznego adwokata Mickeya Hallera pozwać Departament Policji. I choć nie znalazł się w tej sytuacji na własne życzenie, Harry musi sam przed sobą przyznać, że ma ona pewne dobre strony. Do czasu… Pewnego dnia Haller prosi Boscha o pomoc w...

Pewnego dnia Haller prosi Boscha o pomoc w jednej z prowadzonych spraw. Harry znów znajduje się w dobrze znanym sobie świecie, próbując rozwikłać szczególnie zagadkowe morderstwo. Różnica polega na tym, że teraz pracuje na rzecz oskarżonego, Da’Quana Fostera. I największym problemem nie jest to, że prokuratora dysponuje „żelaznymi dowodami” obciążającymi Fostera. Po przejściu na „ciemną stronę mocy”, jak określali to byli koledzy Harry’ego, staje on w obliczu zdrady wszystkich zasad, którymi kierował się w dotychczasowej karierze zawodowej.

źródło opisu: https://www.soniadraga.pl/produkt/3330/thriller-i-sensacja.html

źródło okładki: https://www.soniadraga.pl/produkt/3330/thriller-i-sensacja.html

veinylover | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019

Podoba mi się ta cała opowieść, nawet bardzo. Dość interesująca fabuła i stosunkowo mała dawka lewicowej ideologii, jak na standardy ostatnich czasów.
Polecam.
Moja luźna refleksja związana z treścią książki:
Do najbardziej odrażających przestępstw należą te, które są popełniane przez osoby zaufania publicznego w związku z pełnioną przez nie funkcją: policjanci, lekarze, politycy, nauczyciele, urzędnicy, prokuratorzy, sędziowie, adwokaci. Kiedyś widziałem takie orzeczenie naszego sądu najwyższego (zanim stał się dumną, nadzwyczajną kastą), które odnosiło się do odpowiedzialności i karania pracowników (prawo pracy, rzecz politycznie w miarę neutralna, więc można by mieć przekonanie o rzetelności tego orzeczenia). Otóż sąd zauważył, że jeśli w zakładzie pracy kierownik chleje wódkę ze swoim pracownikiem, to kara dla kierownika powinna być cięższa, gdyż ponosi on większą odpowiedzialność i ma wyższe wynagrodzenie, a skoro ponosi większą odpowiedzialność, to wymagania powinny być wobec...

darek_lask | 2019-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2019

Powieść spełnia wszystkie warunki dobrego kryminału. Gwiazdki odjęłam za rozczarowanie przekładem.
Zbyt wiele razy Bosch się odwrócił, się rozłączył, się uśmiechnął, się cofnął oraz go odłożył, go obudził i ją zobaczył. Do tego jeszcze nieszczęsne "technicznie rzecz biorąc", czyli błąd, którego nie spodziewałabym się po p. Hejmeju.

Tomek | 2018-08-04

Maestro na turbodoładowaniu. Kilka kosmetycznych zmian sprawiło, że – zawsze utrzymana w zawrotnym tempie – proza Michaela Connelly’ego nabrała jeszcze większej dynamiki. Ale siła „Punktów zbieżnych” polega nie tylko na niej. To jedna z najlepszych powieści w dorobku amerykańskiego mistrza prozy kryminalnej/policyjnej.
Przede wszystkim 18. powieść o Harry’m Boshu nie jest powieścią policyjną. Connelly postanowił dokonać zwrotu w życiu i karierze swojego najsłynniejszego bohatera. Dał mu nową robotę, a sobie szansę na sprawdzenie się po latach (ćwiczył to m.in. w słynnym „Poecie”, gdzie śledczym był dziennikarz) w literaturze detektywistycznej. Bosh jest znowu „samotnym kojotem”, mającym przeciwko sobie złych i całą machinę sprawiedliwości. To odświeżenie fabularne wzmocnił jeszcze odświeżeniem formalnym. Po raz pierwszy historia śledztwa Bosha prowadzona jest dwutorowo. Zmianę widać już w pierwszych zdaniach „Punktów….”. Zmianę na lepsze, bo pojawia się kolejne źródło napięcia –...

Marczewek | 2018-09-17
Przeczytana: 17 września 2018

Punkty zbieżne to dwudziesta część z Harrym Boschem, szósta z Hallerem i trzecia, która jest crossoverem i w której obaj przyrodni bracia występują jednocześnie. Z tego powodu jest rozbieżność w stosunku do numeracji na portalu, który niestety uniemożliwia włączenie książek do kilku cykli.

Harry Bosch po burzliwych przeżyciach postanawia uprzedzić fakty, i odchodzi z policji na emeryturę. Nie pierwszy raz już miał kolizję z wyższymi rangą oficerami, ale tym razem konsekwencje mogły być dużo gorsze. W końcu przez 30 lat pracy zdążył sobie narobić całą kolekcję wrogów.

Ma już plany na przyszłość, postanawia pozwać departament za pomocą swojego zaprawionego w bojach brata, a równocześnie wyremontować Harleya, który od lat kurzy się w garażu. Wszystko się układa korzystnie, aż brat prosi go o pomoc w znalezieniu dowodów niewinności, człowieka który zostaje oskarżony o morderstwo. Harry pomimo początkowej niechęci do przejścia na drugą stronę, po lekturze akt zdaje sobie sprawę że coś...

PapierowyTygrys | 2019-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2019

To już nie ten sam Michael Connelly, co kiedyś. Wszystko jest poprawne, ale nic ponadto. W przeszłości Autor pisał o ludziach (ich naturze, sile, słabościach) i życiu (jego brzydocie i pięknie), posługując się gatunkiem kryminału tylko jako pretekstem. Bardzo niewiele z tego pozostało. Właściwie tylko kryminał, na dodatek bez suspensu i bez poczucia zagrożenia. Poza tym warsztatowo oczywiście nadal bardzo wysoko, stąd relatywnie doby wynik „gwiazdkowy”.

Lucyna | 2019-02-24
Przeczytana: luty 2019

Na tą pozycje trafiłam przypadkiem i przeczytałam w 3 dni bo tak mnie wciągnęła.
Emerytowany policjant Harry Bosch pomaga przyrodniemu bratu zebrać dowody na niewinność jego klienta, którego jest obrońcą w sprawie za brutalne zabójstwo.

matala6 | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Harry Bosch znajduje brakujące kostki domina ... Pomaga przyrodniemu bratu wybronić tego, który siedzi za głośne zabójstwo. Były emerytowany policjant przechodzi na złą stronę mocy ... Czy rzeczywiście? Pojawiają się kolejne ofiary ... Szuka prawdy... A to znajdzie komu się nie spodoba się?

gwiazdka | 2019-05-25
Na półkach: Rok 2019, Przeczytane