Zagadka jaskini

Okładka książki Zagadka jaskini Zofia Staniszewska
Okładka książki Zagadka jaskini
Zofia Staniszewska Wydawnictwo: Debit Seria: Ignacy i Mela na tropie złodzieja literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ignacy i Mela na tropie złodzieja
Debit
2018-03-14
2018-03-14

Jakiś czas temu dzięki uprzejmości Wydawnictwa Debit otrzymałem dla mojego siostrzeńca Calvina komplet bajek z serii o Meli i Ignacym na tropie złodzieja autorstwa Zofii Staniszewskiej. Tutaj bardzo ważną rolę odegrały ilustracje na które jak wiemy dziecko zwraca największą uwagę. W przypadku tej serii za ilustrację odpowiedzialny jest Artur Nowicki. Sam przyznam, że ilustracje podobały mi się bardzo, a dziecko było zadowolone na tyle, że sam młody starał się czasami odwzorować dane dzieło. Jednak nie oszukujmy się, talentu do malowania / rysowania to on na pewno nie ma (w końcu coś co odziedziczył po mnie, ha!). Nie wiem jak to jest w przypadku innych dzieci, ponieważ u mnie w rodzinie jest to pierwsze dziecko, które pozwala sobie czytać, ALE! Mam ogromny problem z doborem bajek dla niego podczas zakupów. Tego nie lubi, to mu się nie podoba, a tego nie będzie czytać = BO NIE! Pomysł na bajkę w której dziecko musi się zastanowić, pomyśleć, a przede wszystkim skupić to strzał w dziesiątkę. Nigdy nie wiemy, czy dziecko rzeczywiście słucha jak czytamy, ale w tym przypadku co chwile słyszałem jego "Dlaczego?" , "Ja wiem kto to zrobił" potwierdza, że skupia się na tym i chce więcej.

Jak na bajki w których znajduje się dużo ilustracji jest sporo samego tekstu. Co w moim przypadku jest rzadkością. Zazwyczaj skupia się książka albo na tekście albo na ilustracjach. Tutaj fajnie to jest zbilansowane. Nie jest to bajeczka na 10 minut. Tutaj dziecko jest angażowane w na prawdę poważne śledztwa, a ty rodzicu, opiekunie nastaw się na milion pytań. Takie bajki to idealny pomysł na prezent. Spodobają się nawet tym wybrednym. Jeżeli chodzi o przedział wiekowy to powiedziałbym od 3-4 lat do momentu kiedy dziecko czyta samo. Pamiętajcie, że to jest zagadka, więc sama ciekawość skłania młodego czytelnika do skończenia lektury.

ZAGADKA TEATRU
Za kilka godzin ma odbyć się przedstawienie w którym główną rolę grać ma harfa. Jednak 4 godziny przed wystąpieniem okazuje się, że harfa zniknęła. Aktorzy potrzebują pomocy w rozwiązaniu tej sprawy. Na pomoc przybywa nasz niesamowity duet!

ZAGADKA BIBLIOTEKI
Tutaj było wiele śmiechów przez historię, którą wymyślił Calvin, a wszystko za sprawą fabuły tej konkretnej zagadki. Z biblioteki zniknął bardzo ważny dokument. Oczywiście mój Calvin zapytał mnie co bym zrobił gdyby złodzieje ukradli wszystkie moje książki. Niczym on..... zacząłem opowiadać mu miliony możliwości. Tak go to rozbawiło, że następnego dnia opowiedział swojej wychowawczyni w przedszkolu, że wujek Bartek ma kostium Spidermena i nocami wisi nad swoją biblioteczką pilnując książek. Aż musiała mnie o to zapytać :)

ZAGADKA KRÓLOWEJ PARKU
Leśny Dziad, Królowa Parku i inni. W tym przypadku rozwiązanie było niczym z thrillera, gdzie nie pomyślałbyś, że to właśnie ta osoba. Mój młody czytelnik stwierdził, że "ta co pisała to na pewno miała złe informacje" - sami sobie to możecie zinterpretować.

ZAGADKA JASKINI
Osobiście moja ulubiona z tej serii bajka, a to za sprawą kła tygrysa szablozębnego. Od razu przypomniało mi się dzieciństwo. Wtedy za sprawą w.w kła było wiele zabaw. Jednak zabijcie mnie, ale nie przypomnę sobie o co z tym chodziło. Mela i Ignacy wyjeżdżają na wycieczkę do Gór Złotych, gdzie czeka na nich kolejna zagadka do rozwiązania. Dowiecie się też czym różni się nocek od nocnika. Ta bajka była naprawdę zabawna, chociaż mojemu małemu, sześcioletniemu testerowi podobała się średnio. (Mały się p;o prostu nie zna! Ha)

ZAGADKA DĘBÓW ROGALIŃSKICH
W tym przypadku musimy się zastanowić czy można ukraść słynne dęby rogalińskie? Ta zagadka dotyczy pięknego Rogalina, w którym znajdują się niekwestionowane ikony wielkopolskiego krajobrazu, czyli Lech, Czech i Rus. Wiecie o czym mowa? Oczywiście o dębach. Jak sami widzicie na karty takiej bajki zostały przelane ciekawe informacje o naszej pięknej Polsce. Bajki, które uczą, a zarazem gwarantują dziecku ciekawą zabawę i przede wszystkim ciekawą zagadkę do rozwiązania.

czyta się przyjemnie i szybko. Doza tajemnicy rozbudza ciekawość dzieci. Bardzo fajna opcja z możliwością wybrania zakończenia.

Ogólnie to niezła, ale nie podoba mi się to, że można wybrać samemu zakończenie.

• Czytane dzieciom
  • Po polsku
  • Czytamy z córką
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Zagadka jaskini