Byliśmy, jesteśmy, będziemy. O ruchu ludowym w Polsce

Wydawnictwo: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
historyczna
MrGwyn

Janusz Gmitruk, „Byliśmy, jesteśmy, będziemy o ruchu ludowym w Polsce”. Warszawa 2012 r.; s. 128, foto. „BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY o ruchu ludowym w Polsce”- to historia powstania, rozwoju, działalności oraz organizacji ruchu ludowego począwszy od czasów najstarszych a zakończywszy na dniu dzisiejszym. Ruch ludowy był jednym z trzech wielkich obozów politycznych – obok narodowego i...

„BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY o ruchu ludowym w Polsce”- to historia powstania, rozwoju, działalności oraz organizacji ruchu ludowego począwszy od czasów najstarszych a zakończywszy na dniu dzisiejszym. Ruch ludowy był jednym z trzech wielkich obozów politycznych – obok narodowego i socjalistycznego – które wywarły największy wpływ na losy narodu i państwa polskiego.

Polski polityczny ruch ludowy zorganizowaną działalność rozpoczął jako ruch wyborczy. Za datę jego powstania historycy uznają rok 1895, kiedy to 28 lipca w Rzeszowie, pod zaborem austriackim, na zjeździe delegatów chłopskich komitetów wyborczych utworzono pierwszą chłopską delegację – Stronnictwo Ludowe w Galicji.

Ruch ludowy na ziemiach polskich pod zaborami ukształtował się na przełomie XIX i XX wieku – w czasie, gdy w Europie powstawały partie polityczne o charakterze masowym. Największą zasługą ruchu ludowego dla narodu i państwa polskiego było rozbudzenie świadomości społecznej i politycznej chłopów, a następnie powolne wprowadzanie ich w życie narodu.

Książka zawiera prócz wielu artykułów historycznych na temat ruchu ludowego również artykuły o Zakładzie Historii Ruchu Ludowego, Ludowym Towarzystwie Naukowo-Kulturalnym oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Opisuje rolę tych instytucji w zachowaniu pamięci i tradycji ruchu ludowego.

Książka została wydana przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Publikowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Zakładu Historii Ruchu Ludowego oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

źródło opisu: mhprl.pl

źródło okładki: mhprl.pl