Tło cywilizacyjne odsieczy wiedeńskiej

Wydawnictwo: Prohibita
historia
Haczlo

Za czasów Sobieskich były w Europie cztery cywilizacje, tak samo, jak obecnie: łacińska, bizantyńska, żydowska, turańska. Żydowska kwitnęła w Polsce w najlepsze, ale nie promieniowała na społeczeństwo polskie; o tym jeszcze nie było mowy! Bizantyńskiej nie było wówczas w Polsce ni śladu. Turańska udzielała się od Kozaczyzny i Moskwy, poniekąd też przez wpływy tureckie. Rodzimą w Polsce była cywilizacja łacińska.

Pod Wiedniem zwalczano cywilizację turańską, której najwybitniejszymi przedstawicielami niegdyś byli Mongołowie „niebiescy” a potem Turcy. Błądzi, kto mniema, jakoby Turcy należeli do cywilizacji arabskiej przez to samo, iż są muzułmanami. W piśmiennictwie arabskim Turek jest przedmiotem wzgardy i nienawiści. Islam jest dwojaki: arabski i turański; są to dwa odrębne kręgi cywilizacyjne.

Pod Wiedniem broniło się chrześcijaństwo, idąc na wojnę prawdziwie religijną. Zastanówmy się nad związkiem tego z kwestią cywilizacji.

źródło opisu: http://www.prohibita.pl/p193,ksiazka.html#.Wx6qtO6FOM8

źródło okładki: http://www.prohibita.pl/p193,ksiazka.html#.Wx6qtO6FOM8

Furan | 2019-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2019

Konkretna pozycja, bardzo smutna w kontekście dalszej degrengolady I RP i aktualnego stanu cywilizacyjnego w Polsce. Z drugiej strony, może właśnie pocieszająca - że jest do czego wracać?

InEreaNanwa-Tar | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Tekst pełen soczystych cytatów:

"Polak innowierca należał do rarytasów"
"w Polsce np. pozbawiony jest cywilizacji Żyd z pejsami i w chałacie"
"rotmistrz Chotelski zobaczył pod Wiedniem oficerów niemieckich i porównał z naszymi, odniósł wrażenie, że naszym być tu panami, a tamci to pożal się Boże!"
"nie było nigdy i nie ma żadnej cywilizacji ogólnoeuropejskiej, ale bywają frazesy, na które, zdaje się nie ma rady"