Między nami samicami. O kobietach, mężczyznach i życiu

Okładka książki Między nami samicami. O kobietach, mężczyznach i życiu A. Piotrowska, Irena A. Stanisławska, Dorota Sumińska
Okładka książki Między nami samicami. O kobietach, mężczyznach i życiu
A. PiotrowskaIrena A. Stanisławska Wydawnictwo: Zielona Sowa reportaż
reportaż
Zielona Sowa
2018-01-01
2018-01-01
feminizm

Duże rozczarowanie, niestety.
Trzy panie, doktorka psychologii, lekarka weterynarii i kulturoznawczyni/dziennikarka, korzystając ze swoich doświadczeń zawodowych i życiowych (a było z czego, bo wszystkie rozmówczynie 60+ i odnoszące sukcesy zawodowe) postanowiły w niezobowiązujący sposób pogadać o relacjach damsko-męskich i życiu samym w sobie. Zapowiadało się dobrze.
Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron musiałam sprawdzić rok pierwszego wydania tej książki, bo miałam poczucie cofnięcia się 30 lat wstecz. I na tym mniej więcej etapie, połowy lat 90tych, zatrzymała się wiedza rozmówczyń z psychologii i gender studies (z weterynarii nie jestem w stanie ocenić).
Przy tym poziomie zawodowych kwalifikacji spodziewałabym się odwołań do konkretnych badań na dany temat, choćby w przypisach, a nie "się mi wydaje, chyba gdzieś czytałam".
Mnóstwo stereotypów, dawno zdezaktualizowanej wiedzy, zinternalizowanej mizoginii oraz historia męża ciężko pobitego przez dużo mniejszą fizycznie żonę opowiedziana jako zabawna w zamyśle anegdotka.
No nie. Bardzo nie.

Duże rozczarowanie, niestety.
Po...

Okładka bardzo trafnie podsumowuje książkę. Rozmowy "nasiadówki" trzech kobiet o roli kobiet w świecie, co jest determinowane biologicznie, co kulturowo, a w co same się wpuściłyśmy (w tzw kanał) i jak z tego wyjść i na nowo przeorganizować relacje społeczne. Nie jest to pozycja naukowa, raczej pogaduszki, dzięki czemu łatwo i nienużąco się czyta.

Forma dyskusji niezwykle mi odpowiadała. Zauważyłam jednakże tendencję spadkową - zwłaszcza przy ostatnich czterech rozdziałach. Z wieloma poglądami autorek się nie zgadzałam, ale uważam, że warto sięgnąć po tę pozycję, by wyrobić sobie własną opinię. Zwłaszcza, że książka jest krótka i może być dobrym rozpoczęciem z feminizmem per se.

Liczyłem na zdecydowanie więcej ciekawych informacji. Pierwsze pięćdziesiąt stron było naprawdę interesujące, później już niestety coraz gorzej. Może Wam się będzie podobało ;)

Wartościowa lektura, na której przeczytaniu mogą skorzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Trzeba pamiętać, że jest to dyskusja. W związku z książka nie zakłada przedstawiania nam wszystkich dostępnych badań na dane tematy i dogłębnego analizowania każdego z dotyczących go aspektów... Jest to po prostu rozmowa trzech kobiet, które łączą swoje doświadczenia życiowe z wiedzą (psychologiczną, weterynaryjną),aby opowiedzieć o swoich refleksjach na temat roli kobiet i mężczyzn w społeczeństwie czy problemach, z jakimi się stykamy na co dzień przez nieadekwatne w stosunku do naszych płci oczekiwania, wpływ kultury, rozwój cywilizacji.
Taka forma ma swoje dobre, jak i złe strony. Książka zyskuje dzięki niej na lekkości, ale dyskutujące kobiety często używają zwrotów pokroju "nie znam takich badań, ale...". Starają się udzielić odpowiedzi na zadane pytania, jednak czasem nie formują rozmowy, z której jasno by coś wynikało. Tak było między innymi w części dyskusji na temat rozwoju człowieka w pierwszych miesiącach jego życia, w której pojawiały się rozbieżne informacje i nie dowiedziałam się w końcu, co dla takiego małego dziecka jest dobre, a co nie... A jedynie co może dla niego takim być.
Mimo to, jeśli tylko podejdzie się do tej książki z lekkim dystansem, to można z niej wiele wyciągnąć.

Bardzo ciekawa rozmowa na bardzo ważne tematy. Objętościowo niewielka to lektura, lecz zdecydowanie dla wszystkich. Warto a nawet trzeba.

Bardzo podobało mi się uwzględnienie biologii i historii, które miały ogromny wpływ na dzisiejszy obraz kobiety, zarówno jak i wplątanie ewolucji w próbie wyjaśnienia długiej podróży jaką przeżyłyśmy. Jednak muszę powiedzieć, że byłam zaskoczona brakiem wyjaśnienia mizoginizmu, który jest chyba największym problemem dotykającym kobiety, a szczególnie tego internalizowanego. Jej brak w tej książce skłania mnie do wniosku, że autorki nie zdają sobie z niego sprawy, co można zauważyć w niektórych rozdziałach, kiedy stosują odpychające i negatywne przymiotniki do opisu innych kobiet. Liczyłam na otwarte spostrzeżenia grupy feministek, a dostałam trzy przyjaciółki plotkujące o innych kobietach i nazywające je ”durnymi”, tylko dlatego, że wpadły w wir nienawiści do siebie poprzez społeczeństwo, w którym żyją.

2041

Ta książka to dyskusja Pań. Osobiście bardzo lubię dyskusje, szczególnie osób o różnych poglądach. Niestety, rzadko spotykam osoby, które dyskutować lubią i potrafią, nie odbierają dyskusji jako napaści na swoje poglądy, nie zacietrzewiają się w swoich jedynie słusznych racjach.
Do przeczytania książki nakłoniła mnie Dorota Sumińska, jako jedna z Autorek. I to Jej wtrącenia o świecie zwierząt podobały mi się w książce najbardziej.

Początkowo miałam wrażenie, że cała książka będzie w pop-feministycznej tonacji, "poplotkujemy (samo to stwierdzenie umniejsza wadze poruszanych tematów) i ponarzekamy na facetów)", jednak im dalej, tym jest ciekawiej. Szczególnie, że pojawiają się duże rozbieżności w poglądach rozmówczyń. Rozdziały o instynkcie macierzyńskim i poświęceniu były dla mnie najciekawsze. Dorota Sumińska dzieli się swoją wiedzą o świecie zwierząt i opowiada o różnych wzorcach relacji, które możemy też częściowo przełożyć na życie społeczne człowieka. Zdecydowanie bliżej mi było do takiego właśnie spojrzenia na kobietę/samicę. Natomiast poglądy Aleksandry Stanisławskiej np. dot. żłobków budziły we mnie grozę, szczególnie że jest psychologiem dziecięcym. "...w żłobku dziecko przebywa w grupie, a to stwarza zupełnie inne warunki do rozwoju-dochodzi obserwowanie rówieśników, inspirowanie się ich czynnościami, wspólne zabawy (...) znacznie poszerza doświadczenie dziecka"" - Hello! To są małe szkraby 0,5-1,5 roku i inspirują się innymi dziećmi?! Przecież w świetle aktualnych badań (np. dotyczących opóźnienia rozwoju mowy i zachowań agresywnych, które wychodzą na wierzch w wieku 6 lat) takie twierdzenia są niedorzeczne, nie rozumiem, jak ta Pani może tak hołubić żłobki?! Ponadto przeszkadzały mi trochę stwierdzenia w stylu "nie znam się, ale...", "nie jestem specjalistką, ale...", "były takie badania, ale nie pamiętam...", znacząco zmniejsza to ciężar tej książki, ale pewnie też taki był zamiar: odtworzyć niezobowiązującą pogawędkę trzech silnych kobiet.

Bardzo ciekawa rozmowa 3 kobiet. Przeprowadzona w dość luźnej formie, mimo że porusza dość ważne, skomplikowane a także niesamowicie intrygujące tematy. Najbardziej ujmuje mnie w tej rozmowie fakt, że rozmówczynie nie zawsze się się ze sobą zgadzają (czas i wręcz kategorycznie nie),a mimo wszystko wypowiedzi są bardzo merytoryczne. Nie brakuje tu również humoru, dzięki któremu książkę na pewno czyta się lekko i przyjemnie.

• Empik Go
  • Non fiction
  • Feminizm

Dorota Sumińska Między nami samicami. O kobietach, mężczyznach i życiu Zobacz więcej
A. Piotrowska Między nami samicami. O kobietach, mężczyznach i życiu Zobacz więcej