The Girl Who Played with Fire

Okładka książki The Girl Who Played with Fire Stieg Larsson
Okładka książki The Girl Who Played with Fire
Stieg Larsson Wydawnictwo: Maclehose Press Quercus Cykl: Millennium (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Millennium (tom 2)
Flickan Som Lekte Med Elden
Maclehose Press Quercus
2009-06-01
2009-06-01
Reg Keeland

Pierwsza część zachęcająca ale druga niedopracowana: bardzo dużo szczegółów w opisach sytuacji i postaci, brak znajomości podstaw matematyki, chyba że tłumacz coś pokręcił ( na 350 metrach apartamentu Lisabeth jest 21 pokoi z czego ona zajmuje 3 ),nieprawdopodobne zakończenie. Przyznam, że trochę mnie miejscami ta książka rozbawiła i nawet jestem ciekawa części trzeciej.

Opowieść jest godna polecenia, choć momentami czyta się ją monotonnie. Skrócenie niektórych fragmentów mogłoby poprawić tempo narracji, jednak historia Wasp wciąga, a zakończenie jest fenomenalne, utrzymując czytelnika w napięciu przez cały czas."

Bardzo byłem ciekaw tej kontynuacji! Po pierwszej części, którą byłem zachwycony, od razu sięgnąłem po drugi tom! Po pierwszych stronach mój entuzjazm nieco opadł i taki stan utrzymywał się do mniej-więcej 1/3 książki... Ja wiem, że nie od razu musi być morderstwo, masakra, czy inne wielkie wydarzenie, ale brakowało mi tego zalążka fabuły... Zdarzenia się nie spinały, sporo było opisów, analiz postaci itd... Może to niekoniecznie jest źle, ale po części pierwszej miałem oczekiwania podobnego "wejścia" w fabułę. Później wszystko się rozkręca, postacie trafiają tam, gdzie trzeba, cała intryga i zagadka w dość przyjemny sposób zmierza do zakończenia. Nie ma tu jakichś wielkich zwrotów akcji i rozwiązania, które wbija w fotel, ale to wciąż dobry, trzymający w napięciu, kryminał!

Rzadko zdarza się, że "dwójka" dorównuje, a nawet jest lepsza od "jedynki". Równie wciągająca, doskonale napisana i jeszcze bardziej intrygująca... jedyna wadą jest to, że się nie kończy, fabuła płynnie przechodzi do tomu trzeciego.

Druga część trylogii stoi na bardzo wysokim poziomie. Dużo się w niej dzieje, ale czyta się świetnie.

Bardzo przeciętna, chaotyczna, przegadana. Można by wyrzucić conajmniej 100 stron. Jednak zakończenie sprawiło że sięgnę po następny tom.

Lektura tej książki tylko po wcześniejszym przeczytaniu pierwszej części Millennium.
Pierwsza część w mojej ocenie była lepsza. Niemniej druga część trzyma klimat… poza pretensjonalnym zakończeniem i historią głównej bohaterki.

Ja bardzo wysoko oceniam tą książkę. Z jednego powodu. Czytając ją, a jest co czytać, bo to prawie 700, miałam w sobie myśli, że nie sięgnę po trzecią część. Ja doceniam wkład autora w tą książkę, ale te opisy - zbyt rozbudowane, czasami wydają mi się niepotrzebne. Aczkolwiek ja nie mogę odmówić autorowi dużego zaangażowania. To nie jest taka zwykła pozycja, jakich teraz niemało, której historia ma tylko nabić ilość sprzedanych egzemplarzy. Również w tej części wszystko jest idealnie pomyślane, zaplanowane, nic nie dzieje się bez powodu. I naprawdę miałam rezygnację będąc już za dobrą połową książki. Ale to co wydarzyło się na końcu, wręcz zmusza mnie do sięgnięcia po chociażby trzecią część. Jeżeli ktoś szuka niebanalnej historii - szczerze polecam.

Tą pozycją autor udowodnił, że miał talent do pisania świetnych powieści. Pełno niespodziewanych zwrotów akcji, które logicznie łączą się w całość, duża liczba bohaterów i zdarzeń, które mimo swej ilości wprowadzone są na scenę jasno i przejrzyście. Wiemy kto jest kim. Książka nawiązuje do poprzedniej części, jednak jest napisana w taki sposób, że należy ją czytać, nie jako kontynuację, a jako zupełnie osobna historię.
Podobnie jak w "mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" akcja z początku wydaje się ociężała i powolna, jednak gdy następuje przełom wszystko zaczyna dziać się szybko i niespodziewanie. Serce czytelnika bije szybko i nie da się oprzeć wrażeniu,że trzeba czytać dalej, nie można odłożyć książki w tym momencie. I tak aż do końca... Polecam. Bardzo dobra pozycja

"Nie ma niewinnych .Chociaż można być w różnym stopniu odpowiedzialnym" . Ta myśl głównej bohaterki pozostaje w mojej głowie po przeczytaniu drugiej części Millenium.
Kapitalny kryminał, podejmuje ważne i ponadczasowe wątki .Tak ciekawie napisany, że te 700 stron czyta się niezwykle szybko.

• Kryminał
  • Kryminały