The Girl Who Played with Fire

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Paco | 2015-11-09
Na półkach: Przeczytane, MILLENNIUM
Przeczytana: 09 listopada 2015

Najpierw ją dotykałem. Delikatnie. Opuszkami palców.
Potem ją rozebrałem z folii zabezpieczającej i powąchałem.
Szałowy bukiet. Wyuzdane :)
Następnie zacząłem czytać.
Nie ukrywam. Był problem logistyczny.
Tomiszcze w twardej oprawie waży 0,8 kg. Nie każdą pozycję czytelniczą można przybrać :). Przyjmując optymalną, doszedłem do wniosku, że Larsson wziął sobie do serca libretto klasyka. Akcja zaczyna się od niebieskich upustów, potem zaś, napięcie nieprzerwanie rośnie. Nie mam żadnego powodu, by lubić autora, oprócz tego, że nieprzytomnie podoba mi się jego retoryka. Klucz do popularności Stiega tkwi w sposobie scedowania akcentów, z którymi inni ojcowie literatury, mają nieraz problem. Cokolwiek by to miało znaczyć :)
Czy da się wykreować postać na bazie nienawiści ? Jak najbardziej.
Czy z tą postacią, mającą awersję do mężczyzn, mających awersję do kobiet, można się utożsamić ? Naturalnie. I o wiele więcej. Godzi się ją kochać, lubić, szanować :) Dopingować i zagrzewać do...

Dia | 2013-04-01
Przeczytana: 25 lutego 2013

Drugi tom, nie ustepuje prawie pierwszemu, może tylko tym, ze czlowiek spodziewa się, że książka będzie genialna. Gdy ma się wysokie wymagania po pierwszym tomie to w drugim musi się być zaskoczonym dwa razy bardziej, żeby wywołać takie samo wrażenie i emocje. Dla mnie jak na razie Stieg to mistrz tworzenia niesamowicie zagadkowej atmosfery, bawi sie z czytelnikiem wciagajac go w coraz to inne płaszczyzny rozpatrywanej sprawy. Znow moja ulubiona bohaterka, bezwzgledna egzekutorka ale zawsze w słusznej sprawie to taki nasz robin hood w XXI wieku. Uwielbiam tę postac! Ciekawe, ze autor Millenium , zmarł przed opublikowaniem pierwszej książki. No czeka mnie trzeci tom i jego biografia , zeby sie dowiedziec się kim jest człowiek, w którego głowie rodzą sie te krwawe, niewyobrażalne, wciagajace i zaskakujace akcje.

Karol | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Larsson dokonał czegoś niezwykłego - po pierwszej bardzo dobrej książce, stworzył sequel który jest jeszcze ciekawszy, jeszcze bardziej wciągający, zwyczajnie jeszcze lepszy. Świetnie opowiedziana historia, dużo lepsze poboczne wątki, więcej Salander która jest najciekawiej wykreowaną postacią. Do tego naprawdę genialne zakończenie które wręcz zmusza do sięgnięcia po ostatni tom.

Perzka | 2017-10-19
Przeczytana: 19 października 2017

Lisbeth Salander nieokiełznana dziewczyna, tajemnicza, niesamowicie inteligentna, spostrzegawcza, zimna uczuciowo, brutalna wobec tych, którzy stosują wobec nie przemoc,niemiła dla tych, którzy działają niezgodnie z prawem, szkodzą innym, słabszym.
Po wielu wydarzeniach, które miały miejsce w I tomie „Milenium” Lisbeth prowadzi rozrzutny tryb życia. Podróżuje po świecie. Grenada- Rzym- Tel Awiw- Bangkok- Gibraltar, a na końcu z powrotem Szwecja. Zaczyna układać sobie nowe życie. Kupuje niesamowicie drogie mieszkanie, meble i inny sprzęt potrzebny do codziennego funkcjonowania.
Zaczyna odnawiać stare kontakty, aż nagle zostaje wplątana w tajemnicze morderstwa. To jej zarzuca się popełnienie potrójnego morderstwa. W dodatku tylko Mikael Bloomkvist wierzy w jej niewinność.
Jestem pod ogromnym wrażeniem II tomu „Milenium”. Mimo długiego i dość nużącego wstępu,podczas czytania którego miałam ochotę odłożyć książkę na bok uważam, że powieść jest o wiele lepsza, od I tomu. Ten...

Dziewczyna która igrała z ogniem to powieść o Lisbeth Salander o niezwykłej nie dającej się do nikogo porównać osobowości i przeżyciach. Z początku wraz z Sally napawamy się sielanką na wyspach Grenady. I patrzymy jak łatwo i przyjemnie wydaje się tysiące i miliony z trzech miliardów Wernerströma. Przeżywamy też tornado. Bardzo podobały mi się opisy tego zjawiska atmosferycznego. Do dziś moknę i gnę się na wspomnienie tej wichury.
Potem akcja przyśpiesza dochodzi do pasudnych zabójstw i to trzech, a podejrzaną staje się nikt inny jak Lisbeth Salander. Mnóstwo kłamstw na jej temat piszą dziennikarze, a materiału dostarczają im śledczy. I tu autor trafia w sedno, brukowce ale nie tylko onebbardzo często kłamią lub przesadzają. Bokser Paolo dobrze nazwał to gównem. Po tych wydarzeniach, mamy trochę słabszych momentów gdzie niewiele się dzieje, a dialogi są trochę sztuczne. Następnie akcja tak przyśpiesza i to w nieprzewidywalnym kierunku że dupę urywa, takie jest napięcie jakby się...

Alicja | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

"Nie ma niewinnych. Chociaż można być w różnym stopniu odpowiedzialnym" (str 449).
Czytanie II części Millennium można porównać do jazdy pociągiem.Wsiadamy do niego, lokujemy się, zagłębiamy w lekturze. Obserwujemy leniwie przesuwający się krajobraz za oknem. Z czasem pociąg przyśpiesza, widoków jest coraz więcej, są coraz ciekawsze,często się zmieniają. Na końcowym odcinku pociąg mknie z niesamowitą szybkością, przypominającą jazdę bez trzymanki, by w końcu się zatrzymać na stacji końcowej......
Ta część powieści jest o wiele ciekawsza od poprzedniej, emocje sięgają zenitu,odnajdujemy mnogość różnorodnych wątków i ciekawych postaci. Poznajemy smutne dzieciństwo Lisbeth z jej koszmarami, pobyt w klinice psychiatrycznej, jako nastolatki. Sadystów pojawiających się na jej drodze. Zaczynamy rozumieć motywy jej późniejszego postępowania i zachowania i podziwiamy ją za to.Zadajemy sobie pytanie dlaczego nikt nie wierzył dziecku, któremu wyrządzono tyle zła i krzywdy?. Mimo to nie...

"Dziewczyna, która igrała z ognień" jest drugim tomem całego cyklu i przedstawia swoim czytelnikom wydarzenia, które mają miejsce rok po ujawnieniu przez Millennium ostatecznych informacji dotyczących działalności Wennestroma. Przez cały ten czas Lisbeth podróżuje po krajach, które stanowią dla niej miłą odskocznie od dotychczasowego życia. Podczas kilkumiesięcznej podróży, bohaterka nie nawiązuje zbyt wielu kontaktów z ludźmi, a w każdym z miejsc przebywa od kilku do kilkunastu dni. Kobieta w dalszym ciągu unika spotkania z Mikaelem Blomkvistem, który niemalże w całości poświęcił się pracy w gazecie. Publikacja tematycznego wydania Millennium, zbliża się wielkimi krokami. Niestety na kilka dni przed jego premierą, dochodzi do straszliwej zbrodni, która odbija piętno na dalszym życiu wielu osób.
Kilka dni zajęło mi ubranie w słowa emocji, które towarzyszyły mi podczas zagłębiania się w powieści Stiega Larssona. Trudno jest mi ocenić, czy przypadła mi ona do gustu w większym, czy...

macias | 2013-09-09
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 09 września 2013

Mimo bardzo wysokiej oceny, odjąłem jedna gwiazdkę za bardzo słabe i zupełnie nierealistyczne opisy walk bokserskich. Jeśli osoba jest "wielką kupą mięśni" to mimo że posiada ogromną siłę fizyczną (statyczną) nie ma najmniejszych szans z zawodowym bokserem!
O sile ciosu nie decyduje siła fizyczna, ale szybkość, koordynacja, dynamika i technika wyprowadzania ciosu. (przykład - Pudzianowski na początku "kariery" w MMA - mimo że silny jak tur to jego ciosy były wolne, sygnalizowane i nawet jak udało mu się trafić to słabe). W zasadzie tylko te bokserskie motywy mnie drażniły, poza tym książka rewelacyjna. Polecam AUDIOBOOKA!!!!

hanterkaa | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Ta część jest tak samo znakomita jak poprzedni tom,nawet może i lepsza.Lisbeth Salander jest tutaj głównym,kluczowym dla całej akcji bohaterem.Z każdą stroną coraz bardziej poznajemy ją oraz istotne z jej życia fakty.Dowiadujemy się mnóstwo rzeczy o jej przeszłości,dzięki czemu staje się nam bliższa i jej los nie jest nam obojętny.Podczas czytania dwóch pierwszych tomów bardzo ją polubiłam.Bardzo się cieszę,że w końcu mogłam się przekonać o genialności pióra Stiega Larssona.

Aneta Wiola | 2016-10-04
Przeczytana: październik 2016

Druga część trylogii niestety mniej mną wstrząsnęła od poprzedniej. Przez 200 pierwszych stron autor mógł sobie darować tekst. Uważam, że można było to znacznie skrócić. Do tego miałam wrażenie, że Larsson miał na samym początku inną koncepcję książki, a dopiero później zmienił zdanie. Tak przynajmniej to wygląda, chociaż zapewne się mylę.

W tej części bliżej poznajemy Lisbeth. Kobieta przechodzi pewną metamorfozę, odcina się od przeszłości i po powrocie do kraju znów zostaje uwikłana w jedną z najgłośniejszych afer ostatnich czasów.
Morderstwo, porachunki mafii, afera znanych ludzi na ważnych stanowiskach, do tego nieustraszony duet Salander-Blomkvist - to wszystko znajdziecie w tej powieści.

Niestety nie jestem w szoku w związku z zakończeniem. Od prawie samego początku podejrzewałam kto jest sprawcą tego całego zamieszania. Larsson popełnił jeden błąd i pewnie normalnie nikt by się nie połapał. Mam jednak taką samą budowę ciała i wzrost co główna bohaterka i od razu zaświtała...