Wyzwanie czytelnicze LC
miłość, Myszyniec, Kurpie
niezabudka

Nie zawsze to, co widzimy jest dokładnie takie, jakie nam się wydaje. Pozory mylą, to stara prawda, którą poznajemy często zbyt późno. Zranione serce gna nas czasami bardzo daleko od rodzinnych stron w nadziei na ukojenie, na lepsze jutro, w pogoni za szczęściem. Ślubu nie będzie! Ale co w zamian? Jak potoczą się losy Hanny, zranionej przez narzeczonego w najważniejszym dniu jej życia, w dniu, który powinien być najszczęśliwszym? Jak poradzi sobie z dala od rodziny i przyjaciół? Czy odnajdzie swoje miejsce na obcej ziemi, w innym kraju? Czy może będzie niczym żuraw z jej rodzinnych stron, który po dalekiej wędrówce zawsze wraca do domu.
Wartka akcja rozgrywająca się na Kurpiach i we Frankfurcie nad Menem. Postacie, których nie da się nie pokochać. Wzruszająca, chwytająca za serce powieść, obok której nie można przejść obojętnie.

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Biblioteczka Rudej | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

"Życie jest jak otwarcie i zamknięcie drzwi. To chwila, krótki moment".

Moje pierwsze spotkanie z Panią Małgorzatą Urszulą Laska, zupełnie nieznane mi nazwisko i nie miałam pojęcia czego się mogę spodziewać, ale jak wiecie uwielbiam niespodzianki, debiuty i nieznanych mi autorów. Usiadłam w Święta do Łatwo nie będzie i powiem szczerze, że przepadłam. Tak pochłonęła mnie ta historia, że każdą wolną chwilę spędziłam z czytnikiem.
Główną bohaterką jest Hania, młoda dziewczyna pochodząca z Kurpi, która w wieku dziewiętnastu lat postanawia wyjść za mąż, ale do ślubu nie doszło, bo dziewczyna zauważyła swojego Michała w samochodzie z obcą dziewczyną i to w sytuacji, która nie pozostawiała zbyt wiele miejsca wyobraźni. Sytuacja zdawała się być jednoznaczna. Zraniona i oszukana dziewczyna wyjeżdża do Frankfurtu, aby tam zacząć nowe życie, zarobić pieniądze i przede wszystkim zapomnieć. Bez znajomości języka i z paroma markami w kieszeni Hanka wyrusza w szeroki świat. Trudna jest ta...

Arim15 | 2018-06-18

"Łatwo nie będzie" to druga powieść dla dorosłych tej Autorki. Nie wiem JAK ONA TO ROBI, że pisząc o sprawach trudnych, takich "ponurych" udaje Jej się czytelnika autentycznie zainteresować. I gdyby to był kryminał to może byłoby zrozumiałe, ale... kryminał to nie jest, romans to nie jest, chociaż... jest zagmatwana miłość i podejrzenie zbrodni. A o czym jest ta powieść? O trudnym życiu na emigracji. Przyznam, że tematyka nie pociągała mnie za bardzo, bo sprawy emigracji mnie nie dotyczą i za bardzo nie pociągają. Oj! Wiele bym straciła, gdybym tę pozycję ominęła. Czytałam z dużym zainteresowaniem w kolejce do lekarza, w pociągu... gdzie się tylko czytać dało. Książkę polecam z przekonaniem. Może Wam się uda znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytanie: JAK ONA TO ROBI?

konto_usuniete | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Nie zawsze to, co widzimy, jest dokładnie takie, jakie nam się wydaje. Pozory mylą, to stara prawda, którą poznajemy często zbyt późno. Zranione serce gna nas czasami bardzo daleko od rodzinnych stron w nadziei na ukojenie, na lepsze jutro, w pogoni za szczęściem. Ślubu nie będzie! Ale co w zamian? Jak potoczą się losy Hanny, zranionej przez narzeczonego w najważniejszym dniu jej życia, w dniu, który powinien być najszczęśliwszym? Jak poradzi sobie z dala od rodziny i przyjaciół? Czy odnajdzie swoje miejsce na obcej ziemi, w innym kraju? Czy może będzie niczym żuraw z jej rodzinnych stron, który po dalekiej wędrówce zawsze wraca do domu.
Każdy powinien spróbować emigracji. "Tworzy lepszych Polaków". Inspiruje, hartuje i pozwala spojrzeć na kraj z dystansu

Emigracja to "szkoła...

niezabudka | 2018-06-09
Przeczytana: maj 2018

Niesamowita, wzruszająca, pięknie opowiedziana historia o miłości, pomyłkach, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i ludzkich emocjach, które niejednokrotnie prowadzą do wyciągnięcia złych wniosków. Garść ciekawych informacji o życiu Polaków, którzy za chlebem wyjechali do Niemiec w czasach, gdy u nas nie było jeszcze marketów. Czytając doceniłam własne łóżko i pracę. Polecam z serca.

Ewa | 2018-06-09
Przeczytana: czerwiec 2018

Minął zaledwie jeden dzień od ukończenia przeze mnie lektury Miry Białkowskiej „ O co ci chodzi?”, a ja już muszę podzielić się z Wami wrażeniami po następnej książce.
Nie mogłam przestać czytać, gdyż bohaterka, to tak jak i ja emigrantka niemiecka. Mnie było łatwiej, stanowczo, nie tak jak Hani z powieści „Łatwo nie będzie”. Czytałam z wielkim zaciekawieniem i refleksjami porównując mój start i Hanki. Autorka książki - Małgosia Urszula Laska znów, jak już w znanym mi i podziwianym „Dziewcaku” w piękny sposób wplotła elementy kurpiowskie w swoją powieść: gwarę, zwyczaje i obyczaje. Mogłam je poznawać i podziwiać. Już nawet nie musiałam sięgać po słowniczek , moje domysły były najczęściej słuszne.
No i ta emigracja „za chlebem”, której sama doświadczyłam. Jest takie powiedzenie wśród nas: „ Polak poza granicami, jeśli ci nie zaszkodzi, to nie pomoże”. Nie jest to do końca prawdą, fakt jak i wszędzie mnóstwo jest pasożytów żerujących na cudzych potrzebach: zdobycia dachu nad...

Mad_Hag1819 | 2019-01-12

Mieszkając całe życie w jednym kraju, ciężko mi mówić o emigracji. Wiem, że kilka osób z mojej rodziny wyjechało zagranicę, w poszukiwaniu lepszego życia. Czy byli tam szczęśliwi? Czy było im ciężko?
Nigdy jakoś ich o to nie zapytałam. Po prostu tak się utarło, że my mieszkamy tu, oni mieszkają tam.
Osobiście jakoś mnienie ciągnie do wyjazdu, chociażczęsto słyszę od wielu znajomych, że oni z chęcią by to zrobili. Ostatnio pewna osoba mimochodem zapytała mnie, czy może nie chciałabym wyjechać zagranicę, ale na moje pytanie, kto by mnie mógł wziąć pod swoje skrzydła, dopóki nie stanęłabym na nogi, zapadła grobowa cisza.
Temat wyjazdu zagranicę nigdy nie bywa łatwy. Przekonała się o tym główna bohaterka powieści "Łatwo nie będzie" autorstwa Małgorzaty Urszuli Laski. Hania po zerwaniu zaręczyn ze swoim narzeczonym, postanowiła wraz z koleżanką wyjechać. Jak to w życiu bywa, nie wszystko poszło zgodnie z tym, co dziewczyny sobie założyły. Po niespodziewanym powrocie do Polski...

Mbombolona | 2018-10-31
Barbara | 2018-07-12