The Bride Test

Okładka książki The Bride Test Helen Hoang
Okładka książki The Bride Test
Helen Hoang Wydawnictwo: Berkley Cykl: The Kiss Quotient (tom 2) literatura obyczajowa, romans
The Kiss Quotient (tom 2)
Berkley
2019-05-07
2019-05-07
autyzm

Poprzednia pozycja od autorki bardziej mi sie podobala..ta mino poruszenia tematu aspergera Khaia glownego bohatera to jakoś mimo wszystko miałam nadzieję na lepsza lekture, nie bylo źle ale taka jakoś wydawalo mi się, że na silę i zapewne niedługo i niej zapomnę...

co się stało??? Pierwsza część była super, a do tej to brak mi słów… wymęczyłam do końca, ale jakim kosztem. Bez sensu

Lubię takie historie. Pięknie ukazane uczucie mężczyzny że spektrum autyzmu

Lubię takie historie. Pięknie ukazane uczucie mężczyzny że spektrum autyzmu

Są takie książki, które ciężko ocenić czy skomentować.

Kupiona z czystej ciekawości, bo to nazwisko Autorki często gdzieś mi pojawiało się w polu widzenia. A jak taka książka leży w markecie wśród tanich lektur, to prosi się o kupienie i sprawdzenie tego fenomenu ;)

I muszę przyznać, że początkowo byłam załamana. Byłam pewna, że to kolejna słaba pozycja, która mi się trafiła. Naciągany wątek i fabuła, taka niedzisiejsza... Ale o dziwo akcja bardzo mnie wciągnęła i finalnie książka okazała się całkiem ciekawa. To nie jest ani odkrywcza ani rewolucyjna fabuła, ale czyta się to dobrze. Wątek osoby ze spektrum autyzmu też interesujący i jeszcze nie jest zgrany ;) Nie wiem jeszcze czy sięgnę po drugą książkę Autorki, ale szczerze przyznaję, że zapowiadało się kiepsko, a skończyło całkiem na poziomie. Jeżeli ktoś lubi romantyczny i trochę bajkowy wątek miłosny oraz delikatnie pikantne sceny, będzie zadowolony :D

Są takie książki, które ciężko ocenić czy skomentować.

Trochę mam mieszane uczucia do tej książki bo z jednej strony czytało mi się dobrze, a z drugiej nie do końca jestem usatysfakcjonowana. Głównie problem mam z początkiem książki, gdzie główna bohaterka zostaje zauważona przez matkę Khaia, podczas zorganizowanego castingu na przeszła żonę, a właściwie gdy odrzuca wszystkie piękne wystrojone kandydatki i skupia się na przypadkowo poznanej Esme, kolejnym wątkiem, który mnie mocno razi to ślub tylko dla zdobycia zielonej karty i szansy na finansowo lepsze życie. Fajnie, że poruszony jest temat autyzmu i autorka ukazuje jak ciężko jest mu okazywać uczucia, stroni od ludzi, lubi życie w danym schemacie i każda zmiana jest dla niego ciężka do zaakceptownia. Szkoda, że w tym wszystkim nie ma wsparcia od matki, dla której najważniejsze jest mieć synową za wszelką cenę. Sama relacja bohaterów należy do specyficznych, co prawda kilka razy udało mi się zaśmiać, jednak w większości jest to ciężka, ale zarazem wyjątkowa relacja.
Ciągając po nią liczyłam zdecydowanie na coś innego.

Khai to wybitny specjalista od finansów. Skupia się na pracy i nie nawiązuje bliskich kontaktów z kobietami. Z powodu autyzmu uważa, że nie jest zdolny do miłości ani innych głębszych uczuć. Jego niechęć do płci przeciwnej skłania Jego matkę do znalezienia dla niego odpowiedniej żony.
W Wietnamie poznaje ona Esme, która wydaje się być idealna dla jej syna.
Esme Tran choć jest piękna i inteligentna nie ma w życiu lekko. Kiedy pojawia się możliwość ślubu z obcokrajowcem postanawia zaryzykować by poprawić los swój i swoich bliskich.
Dziewczyna szybko zakochuje się w mężczyźnie, który uważa, że nie potrafi odwzajemnić jej uczuć. Khai ma niewiele czasu by zrozumieć co znaczy miłość, bo Esme już niedługo wróci do domu.

W Wietnamie poznaje ona Esme, która wydaje się być idealna dla jej syna.
Esme Tran choć...

"Test na miłość" to kolejna powieść autorki, którą miałam przyjemność przeczytać. Co wyróżnia powieści Helen Hoang? To, że skupia się na temacie zaburzeń  spektrum autyzmu. Pokazując, że takie osoby potrafią normalnie i samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Przede wszystkim uświadamia, że to nie choroba.

Poznajemy Mý, która jest pochodzenia wietnamskiego. Wychowywana w kiepskich warunkach, nie pozwalających na zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Co później przekłada się na jej pewność siebie. Na życie zarabia w miejscowych hotelu, by utrzymać babcię, mamę i swoją córkę. Pewnego dnia otrzymuje szaloną propozycję od nieznajomej kobiety, która wiąże się z wyjazdem do USA i być może poprawą dotychczasowego życia. Czy Mý uda się spełnić "american dream"?

Świetnie czytało mi się tą powieść. Autorka ma niesamowicie lekkie pióro. Czułam się oczarowana całą historią i mocno kibicowałam bohaterom, gdy zbaczali z obranego kursu.
Motywem przewodnim jest próba zbudowania relacji romantycznej z osobą ze spektrum autyzmu. Jedynie co w tym wszystkim mi się nie podobało, to fakt że rodzina nie poinformowała i nie wytłumaczyła Mý, z jakim zaburzeniem ma do czynienia. Każdy określał Khaia jako specyficzną osobę. Dlaczego? Nie wiem 🤷‍♀️ Ta dezinformacja tylko komplikowała całą relację.

Na szczęście nie przeszkodzało mi to na tyle żeby powieść skreślić. Skoro autorka miała taki zamysł to tak musiało być i jako czytelnik albo to zaakceptuję albo nie.

Jeżeli na naszym polskim rynku pojawią się kolejne książki z pod pióra Helen Hoang z pewnością po nie sięgnę. Bardzo polubiłam jej styl, który polecam poznać 💜

Poznajemy Mý, która jest pochodzenia wietnamskiego....

Ocena może trochę zaniżona, ponieważ przeczytałam tę część nie wiedząc o istnieniu pierwszej.
Na pewno jest to książka z łatwych, lekkich i przyjemnych. Czyta się po to żeby oderwać się od rzeczywistości, ale nie zmęczyć się myśleniem.

Dla mnie rewelacyjna nawet lepsza od "Więcej niż pocałunek".
Wciągnęła mnie od samego początku.

Dla mnie rewelacyjna nawet lepsza od "Więcej niż pocałunek".
Wciągnęła mnie od samego początku.

Głównymi bohaterami powieści jest Khai, z pochodzenia Wietnamczyk, ktòry dorastał i mieszka w Ameryce oraz My - w połowie Wietnamka i Amerykanka, która całe życie spędziła w Wietnamie. Pewnego razu My otrzymuje niecodzienną ofertę. Matka Khaia proponuje jej, by wyszła za jej syna. Właśnie w taki sposób rozpoczyna się historia, która nie zawsze jest tak oczywista i przewidywalna jak mogłoby się wydawać

Książka wzbudziła we mnie zachwyt i uwielbienie, szczególnie ze względu na to jak została ukazana postać Khaia. Mężczyzna ma autyzm i już od najmłodszych lat miał trudności z rozumieniem uczuć, wyrażaniem ich oraz interpretacją. To spowodowało, że oddalił się od społeczeństwa i sztywno trzymał się swoich zasad. Do czasu aż w jego życiu pojawia się My, nazywana także Esmelardą. Kobieta wywróciła jego życie do góry nogami. Z dnia na dzień zachodziły coraz to nowe zmiany, które przerażały Khaia. Dzięki perspektywie mężczyzny możemy dokładnie dowiedzieć się jakie odczucia wywoływały w nim te wszystkie zmiany oraz jak trudne były dla niego do zrozumienia.

Relacja między My i Khaiem jest wprawdzie zapoczątkowana „sztucznie”, jednak z czasem obserwujemy jak uczucie rozwija się z obu stron. Wtedy oboje muszą nauczyć się rozumieć te emocje oraz przede wszystkim zaakceptować je. Nie jest to łatwy proces. Wymaga wiele cierpliwości i zrozumienia drugiego człowieka.

Uważam, że o tej książce zdecydowanie za mało się mówi. Jest ona niezwykle wartościowa, przejmująca, z udziałem bohaterów, których bardzo łatwo i szybko można polubić. Dodatkowo przedstawione są w niej bardzo różne osoby w sytuacjach, z którymi wiele osób może się utożsamić.

Dodaj cytat z książki The Bride Test