Historia nowego nazwiska

„Słowa: można nimi budować, można i rujnować”.

„Historia nowego nazwiska” to drugi tom tetralogii Eleny Ferrante, równie interesujący jak i pierwszy. Szczerze przyznam, że bałam się, iż kolejna część przygód Eleny i Lili już tak mocno nie przykuje mojej uwagi. W tym tomie nie brakuje gwałtownych uczuć, które nie pozwalają obojętnie przyglądać się dalszym losom przyjaciółek. Cierpienie, gniew, chęć rewanżu, nienawiść i determinacja to mieszanka uczuć, które komplikują już i tak niełatwe życie Lili. Wzloty i upadki, przewrotność losu oraz walka o przetrwanie w skomplikowanej codzienności sprawiają, że bohaterkom nie żyje się lekko. Elena kontynuuje naukę, a Lila w nowej roli – pani Rafaelli Carracci, szuka drogi ucieczki z małżeństwa ze Stefano. Stosunki między przyjaciółkami są raczej chłodne, często dochodzi między nimi do spięć, a miłość przysparza im znacznie więcej bólu i trosk niż radości.
Planuję poznać zakończenie tej historii. Ostatnio szukam wytchnienia od cięższych tematów i cieszę się, że cykl neapolitański Eleny Ferrante wpadł w moje ręce.

„Słowa: można nimi budować, można i rujnować”.

Bardzo dobra kontynuacja, niezbędna lektura dla tych, których wciągnęła część pierwsza.

Serię czytałam już jakiś czas temu, dlatego oceniam jako całość, a nie poszczególne części. Jest to historia 2 przyjaciółek na przestrzeni ich całego życia. Autorka w tle Neapolu barwnie i ciekawie opisuje naturę kobiecości, silną ale jednocześnie trudną więź, bo łącząca je przyjaźń jest niezwykle burzliwa i dynamiczna, łączy ze sobą miłość i nienawiść, dominację i podległość, wsparcie i zazdrość.
Zadaje również pytania jak odnaleźć się w męskim przemocowym świecie, czy można uciec od biedy?
Piękna, porywająca przygoda, gorąco polecam!

... Ale się wciągnęłam.

Nie piszę rozbudowanej recenzji, bo nie potrafię rozdzielić mojej opinii od tej z poprzedniej części. Mam poczucie, że tę serię należy oceniać jako ciągłą całość.

... Ale się wciągnęłam.

W drugiej książce serii "Genialna przyjaciółka" Ferrante nie tylko nie traci impetu, ale cała historia wręcz go nabiera. Dziewczyny dorastają, historia nabiera dynamiki.
Pozornie może się to wydawać książka historyczna. jest akcja dzieje się na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Jednak patriarchalizm ciągle trzyma się dobrze. Wiele kobiet ciągle nie może się spełnić życiowo, a mężczyźni są uwikłani w role macho. Zmuszeni do odgrywania roli twardzieli, prowadzącej do nieszczęścia i zapijania tego alkoholem.
Południowe Włochy w prozie Ferrante to nie słoneczna kraina jaką znamy z wakacji, ale miejsce, gdzie życie jest pełne brutalności, przemocy i łez.
Ferrante jest nie tylko świetną pisarką pod względem formy. Ważne są też emocje, które czuć czytając tą książkę. Emocje, które są jak przyprawa, która sprawia, że całość smakuje jeszcze lepiej.

Mimo że pierwszą część czytałam rok temu, powrót do drugiej części nie sprawił mi problemu i doskonale odnajdywałam się w opowieści. Nadal uważam, że styl autorki jest cudowny.

Mam mieszane uczucia. Bywały momenty, że zastanawiałam się, czy sięgnę po kolejny tom, Przekonała mnie do tego końcówka powieści. W mojej ocenie historia bardzo toksycznej przyjaźni, Dwie przyjaciółki, które za wszelką cenę chcą się wyrwać z biedy. Każda z nich planuje to w inny sposób. Jedna wychodzi za mąż w wieku 16 lat za "pieniądze", druga - kontynuuje naukę. Czy osiągną swój cel?

„Historia nowego nazwiska”, Elena Ferrante

Ciąg dalszy historii dwóch przyjaciółek oraz ich neapolitańskich kolegów. Bohaterowie są już w wieku, w którym podejmuje się najważniejsze decyzje życiowe - pierwsze związki, zauroczenia, rodzina, praca.

Autorka pięknie ukazuje też przełom w historii Włoch - zarówno polityczny jak i światopoglądowy. Edukacja przestaje już być dostępna jedynie dla mężczyzn, coraz więcej do powiedzenia mają kobiety. Spełnieniem kobiety nie musi już być jedynie rodzina, może się także kształcić i na tym tle odnosić sukcesy. Zmiany te są pięknie ukazane poprzez wybory życiowe Eleny i Lili.

Pierwsza część była godna polecenia… To nie wiem co już powiedzieć przy tej! Zdecydowanie, jeszcze bardziej!

„Historia nowego nazwiska”, Elena Ferrante

Zachwycająca kontynuacja cyklu Genialna przyjaciółka. Trudno było mi się oderwać od książki, zatraciłam się śledząc dalsze losy głównych bohaterek. Ich walkę o to by wydostać się z biedy, różne drogi jakie wybrały, relacje, które je łączyły. Jako kobieta, trudno było mi się pogodzić z rola kobiety w ówczesnym świecie zdominowanym przez mężczyzn, gdzie często dochodziło do przemocy zarówno psychicznej jak i fizycznej. Bardzo dobra lektura. Polecam.

Mam bardzo ambiwalentne odczucia odnośnie tej serii. Coś do niej ciągnie, ale póki co, po dwóch tomach, robię sobie przerwę.