Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat

Okładka książki Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat Małgorzata Ceremuga
Okładka książki Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat
Małgorzata Ceremuga Wydawnictwo: Znak emotikon interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Znak emotikon
2018-08-20
2018-08-20

Nie uczmy dzieci, uczmy się dziecka

"Książka podzielona jest na pięć części tematycznych: życie codzienne; zmysły, kształty i kolory; język, matematyka oraz kosmos. Każda z nich uzupełniona jest o krótkie wprowadzenie i wskazówki dla rodziców w kontekście konkretnych aktywności. Pozycja adresowana jest do dzieci w wieku od 3 do 7 lat i to zdecydowanie widać. Pierwsze rozdziały wymagają niewielkich kompetencji – wystarczy ciekawość, otwartość, chęci. Z każdą kolejną częścią robi się trudniej".

Jako że metoda Montessori bazuje na braku przymusu nauki dlatego też trochę czasu zajęło nam (mnie i dzieciom),by napisać tę recenzję, bo wcześniej chcieliśmy poznać dokładniej tę książkę.

O nauce Montessori jest ostatnio głośno i na przeciw temu trendowi wyszło wydawnictwo Znak Emotikon z książką dla dzieci z zabawami i zadaniami, które mają zachęcać nasze pociechy do poznawania świata liter, cyfr, przyrody, geografii. Jak dla mnie, a także moich dzieciaków, był to fajny czas spędzony wspólnie rozwiązując kolejne ćwiczenia. A jako, że mieliśmy jeden egzemplarz, to rodzeństwo miało okazję do wspólnej pracy i nauki współdziałania, by każdy czerpał przyjemność z czasu spędzanego razem.
Myślę, że przy nadchodzącej jesieni i długich wieczorach ta książka to fajna alternatywa dla czasu spędzanego przed telewizorem czy komputerem.
Bardzo fajne jest to, że można tu naleźć zadania różnorodne i skupiające się na wielu aspektach. Jest coś do wycięcia, coś do przyklejenia, kolorowania, szukania, zaznaczania czy pisania, więc myślę, że nie da się przy niej nudzić, a dziecko rozwija się całościowo, a nie tylko w jednym obszarze. Są zadania łatwiejsze i trudniejsze, dlatego też można pokazać dziecku, gdzie może szukać odpowiedzi na pytania i jak to robić, by te poszukiwania były efektywne, bo w dobie dzisiejszego natłoku informacji, to właśnie umiejętność wyszukiwania tych, które nas interesują jest bardzo ważna.

Czy słyszeliście już o metodzie Montessori? To system wychowawczy przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, którego najważniejszym celem jest skuteczne i całościowe rozwijanie ich potencjału. Metoda ta odgradza się od monotonnego wkuwania, kładzie za to nacisk na naukę samodzielności, odpowiedzialności, empatii oraz współpracy w grupie. Zadaniem nauczyciela jest tu przede wszystkim stworzenie środowiska, które sprzyja rozwojowi dzieciących umiejętności i rozbudza ich głód wiedzy. Metodę pochwala wielu psychologów, poleca wielu zachwyconych rodziców, a w praktyce wykorzystali ją opiekunowie wielu ludzi sukcesu, choćby założycieli Google'a lub księcia Wiliama. "Montessori dla każdego..." to zestaw ćwiczeń dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Młodsze mogą wykonywać je z rodzicami, strasze całkowicie samodzielnie.

Książka została podzielona na działy: życie codzienne, zmysły, kształty i kolory, język, matematyka oraz kosmos. Na początku każdego z nich znajdziecie parę słów wprowadzenia, zaraz po nim szereg różnorodnych, kreatywnych zadań. Ćwiczenia wymagają od dziecka aktywnego działania. Będzie ono wycinało, wyklejało, malowało, odkrywało różnice, obserwowało przyrodę. Do wykonania niektórych zadań będą potrzebne materiały znalezione w najbliższym otoczeniu, przykładowo piasek czy liście. Dzięki nim zajęcia stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Wszystko opiera się na czynnościach, które dzieci bardzo lubią, nie powinno być więc problemów z zachęceniem maluchów do pracy.

Ładne, duże wydanie sprawia, że nawet młodsze dzieci nie będą miały problemów z pracą. Osobiście jestem zdania, że ćwiczenia najlepiej kilkakrotnie skserować, tak by dzieci mogły z nich korzystać na różnych etapach rozwoju. Zadania zdają się być bardzo proste, wystarczy jednak poobserwować chwilę dziecko, by zrozumieć, jak bardzo są kompleksowe. Dzięki nim nasi podopieczni będą ćwiczyć takie umiejętności jak koordynacja oko-ręka, koncentracja uwagi, umiejętność rozwiązywania problemów.

W gruncie rzeczy wcale nie trzeba być entuzjastą metody Montessori by sięgnąć po tę książkę. Można potraktować ją jako miły i rozwijający sposób spędzenia czasu z dziećmi. Jak już wspomniałam, zadania takie jak wyklejanki, praca z piaskiem, wycinanie, sprawiają maluchom dużo frajdy, będą więc z chęcią je wykonywać i jakby mimochodem poszerzać wiedzę i pogłębiać własne umiejętności. Dlatego też polecam ją uwadze wszystkich rodziców. To wspaniała alternatywa dla biernego przesiadywania przed telewizorem, która pomoże przygotować dziecko do wyzwań, jakie stawia przed nim szkoła, przedszkole, czy po prostu życie. Warto.

"Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat" nie jest poradnikiem, nie mniej ze wstępu oraz zawartych w książce wskazówek dla rodziców dowiecie się jakie są podstawowe założenia systemu montessoriańskiego. Dowiecie się między innymi, że metoda Montessori polega na wspieraniu naturalnego rozwoju dziecka za pomocą materiałów możliwych do poznania wszystkimi zmysłami oraz na rozwijaniu samodzielności dziecka. Jak przekłada się to na zadania zawarte w książce?

W standardowych książkach z zadaniami dla przedszkolaków znajdujemy mniej lub bardziej pomysłowe zadania, jednak wszystkie podobne i skupiające się na koordynacji wzrokowo-ruchowej. Łączenie kropek, labirynty, szukanie podobieństw i różnic ... "Montessori dla każdego" oferuje zestaw zadań, dzięki któremu dziecko poznaje świat w sposób sensoryczny. W tych zadaniach oprócz ołówka i kredek, dzieci będą wykorzystywały klej, kaszę, piasek, płatki kwiatów, liście, patyki itp.

Książka ta zawiera zadania dla dzieci na różnym etapie rozwoju. Znajdzie się w niej coś dla dzieci, które właśnie odkryły do czego służą nożyczki, albo uczą się rozróżniać co jest mniejsze, a co większe oraz dla tych, które zainteresowane są już zagadnieniami geograficznymi. Zadania uczące figur geometrycznych, cyfr i liter nie polegają tylko na odwzorowywaniu ich kształtu. Dzieci mogą je poznać za pomocą różnych zmysłów. Czym jest przyroda ożywiona i nieożywiona dzieci nauczą się na przykładach przyniesionych z podwórka, a nie wkuwając definicje z podręcznika.

Książka "Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat" podzielona jest na 5 części, opatrzonych wstępem i wskazówkami dla rodziców:

1) Życie codzienne
Zadania z tego rozdziału ćwiczą cięcie, klejenie, szycie i uczą kształtów.

2) Zmysły, kształty i kolory
Jak tytuł rozdziału wskazuje, znajdują się w nim zadania uczące kształtów, kolorów oraz zależności mniejsze - większe, niższe - wyższe, szerokie - wąskie, gładkie - szorstkie. Znajdują się tu również zadania rozwijające manualne zdolności dzieci, takie jak składanie bryły, czy origami.

3) Język
Tu znajdziemy rymy, głoskowanie, ćwiczenia rączki przygotowujące do pisania i litery, które nie tylko można napisać, ale również poczuć.

4) Matematyka
Nauka cyfr i liczenie do 10 oraz zbiory to zakres tego rozdziału.

5) Kosmos
Wykonując zadania z tego rozdziału dziecko pozna kontynenty, zamieszkujące je zwierzęta, państwa i ich flagi oraz planety układu słonecznego. Dziecko dowie się również czym są żywioły, rzeczy żywe, nieożywione i obumarłe oraz jakie mamy pory roku i które ptaki zimują w Polsce. Znajdzie się tu również obserwacja zasadzonej fasolki oraz inne równie pouczające zadania.

Książka "Montessori dla każdego. Samodzielnie odkrywaj świat" to zbiór zadań dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, nie tylko tych wychowywanych w duchu Montessori. Ze względu na uwzględniony materiał, książka ta może być pomocą w kształceniu domowym. Mi osobiście bardzo się spodobała i zachęciła do zgłębienia metod wychowawczych Marii Montessori, które jak się okazuje również i ja intuicyjnie do tej pory stosowałam.

Zapraszam na mojego bloga, znajdziecie tam sporo zdjęć książki, pokazujących przykładowe zadania

Metoda wychowania Marii Montessori „obiła” mi się o uszy, jednak nigdy nie zgłębiałam się w jej szczegóły.

Jestem mamą dwójki dzieci (5 lat oraz 1,5 roku),dlatego z ciekawością zajrzałam do książki „Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat”. Chyba każdy rodzic ciekawego świata przedszkolaka szuka inspiracji do interesującego przedstawienia wiedzy naszym maluchom.

Moja pięciolatka wychowywana „tradycyjną” metodą z ogromnym zainteresowaniem zajrzała do książki, jednak po przejrzeniu kilku stron nie bardzo chciała wykonywać zadania. Nie wiem, czy rysunki były dla niej mało interesujące, czy też treść tych kilku zadań, które przeczytaliśmy była dla niej za prosta. Myślę, że jak książka „odleży swoje”, to spróbujemy ponownie rozpocząć „przygodę” z zadaniami zamieszczonymi w książce.

Z moich późniejszych obserwacji wynika, że część zadań w przypadku córki rzeczywiście jest banalnie prosta, jednak część (m.in. tych z części o kosmosie) będzie zdecydowanie za trudna. Książka przeznaczona dla dzieci w wieku 3- 7 lat, więc mamy czas, by dziecko do nich „dorosło”.

Nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon ukazała się publikacja autorstwa Małgorzatu Ceremugi, która przybliża Metodę Montessori. Już na wstępie zaznaczę, że ten tytuł to zaledwie wstęp, bądź zarys tej metody. Autorka skrótowo, acz przejrzyście, wyjaśnia, kto jest jej autorem, na jakich obszarach rozwoju się skupia, co daje oraz kiedy przywędrowała do Polski. Minimum, które może zachęcić niejedną osobę do zgłębienia tematu i sięgnięcia po odpowiednią literaturę w celu poszerzenia wiedzy lub sprawdzenia strony Polskiego Instytutu Montessori, bądź odwiedzenie siedziby, która to znajduje się w Warszawie (www.montessori.info.pl).

Książka podzielona jest na 5 „części”, w których znajdują się zadania i wskazówki, mające na celu rozwijanie różnych umiejętności u dziecka. Publikacja ta przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-7 lat),zatem część zadać dzieci mogą wykonywać same, inne przy pomocy rodzica bądź opiekuna.

1. Życie codzienne
2. Zmysły, kształty i kolory
3. Język
4. Matematyka
5. Kosmos
Każda „część” opatrzona jest krótkim wstępem, w którym Małgorzata Ceremuga objaśnia, na co zwracać uwagę w czasie ćwiczenia umiejętności dziecka.

Montessori dla każdego to w znacznej części karty pracy, które można wykorzystać bezpośrednio lub po uprzednim skserowaniu wybranych stron. Zadnia są zróżnicowane pod względem trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie i swojego dziecka. Poza tym można traktować je jako bazy, na których podstawie można stworzyć nowe zadania lub podnieść ich trudność.
Nie obędziecie się bez całej masy przyborów, takich jak nożyczki, klej, piasek (bądź kasza),plastelina (albo kredki) i... dziecięcej kreatywności.
Dziecko będzie mogło ćwiczyć rozpoznawanie i nazywanie kolorów i kształtów i faktur. Spostrzegawczość również zostanie wystawiona na próbę i to nie jedną.

Autorka postarała się o przygotowanie kart do nauki pisania liter i liczb. Z literami miałam pewien problem – brakło mi „alternatywnych wersji” „b, p, s”. Natomiast dużym plusem jest to, że litery są opatrzone strzałkami, tak by ułatwić ich kreślenie. W tej książce znajdziecie również miejsce na naukę piania prostych słów („kot, dom, lis, itd.) oraz uzupełnienie historyjki trzyliterowymi słowami, które dziecko poznało na wcześniejszych stronach.

Starsze dzieci będą mogły zmierzyć się z Układem Słonecznym, kontynentami oraz wybranymi państwami, jednakże znajomość nazw państw i ich flag można rozszerzać we własnym zakresie. Dodatkowo starsze będzie miało okazje zaznajomić się z charakterystycznymi zwierzętami poszczególnych kontynentów oraz poznać bliżej faunę i florę Polski.

Jednak tak, jak już wspomniałam publikacja autorstwa Małgorzaty Ceremugi jest wstępem do Metody Montessori i to od Was zależy, czy będziecie chcieli ją poznać, a następnie poszerzyć swoja wiedzę o niej i być może wprowadzić ją w życie.

Metoda Montessori to system wychowawczy przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, którego twórczynią jest Maria Montessori. Jej celem jest wpływ na pozytywny rozwój dziecka. Głównym punktem tego programu jest pomoc najmłodszym w kształtowaniu pełnego potencjału w różnych dziedzinach życia. Ma mu on pomóc w przyswajaniu zdolności społecznych, fizycznych oraz w wysiłku intelektualnym. System ten pomaga dzieciom w czerpaniu radości z nauki. Nauczyciel jest kreatorem środowiska, który wspiera uczniów w edukacji. Na tym systemie wychował się między innymi książę William, czy też Beyonce.

Książka została podzielona na działy: życie codzienne, zmysły, kształty i kolory, język, matematyka oraz kosmos. Na każdej stronie czeka na dziecko kreatywne zadanie. Czasem dotyczy ono wycięcia czegoś, czasem pomalowania, wyklejenia, odnalezienia, wymacania, a głównym celem jest nauka samodzielności. Dziecko musi mieć dostępne rzeczy niezbędne do wykonania polecenia i czuć sens w tym, co robi. Ćwiczenia nie są trudne, a na pewno pozytywnie wpłyną na rozwój naszych pociech, nawet jeśli nie wyznajemy tego systemu wychowawczego.

Według mnie ta książka nadaje się zarówno do zabawy w domu, jak i do przyswajanie wiedzy w pierwszych latach edukacji w szkołach. Byłabym zadowolona, gdyby została ona wprowadzona do listy podręczników. Dzięki niej dziecko uważniej przyjrzy się światu przyrody, zgłębi tajniki rozwiązywania problemów, współżycia w grupie oraz empatii, a także wyrobi sobie koordynację „oko-ręka”. W pozycji tej zostały również zawarte wskazówki dla rodziców oraz wyjaśnienie, na czym dokładnie polega system. Każdy dział zaopatrzony jest we wstęp, w którym Małgorzata Ceremuga tłumaczy założenia Marii Montessori.

Polecam Wam tę pozycję, jeśli macie małe dzieci lub tak jak ja, planujecie je mieć. Odkładam książkę na półkę i jestem pewna, że w przyszłości na pewno się jeszcze przyda.

Pomocna i inspirująca. Może być początkiem czegoś naprawdę fajnego. Mam okazję widzieć efekty tej metody i powiem jedno: TO DZIAŁA :) Polecam!

• Poradniki
  • Montessori