Operacja "Tranzyt" / Batalion aniołów cykl "Bruderszaft ze śmiercią" tom 5

Tłumaczenie: Piotr Fast
Cykl: Bruderszaft ze śmiercią (tom 5)
Wydawnictwo: Replika
Pawello

Piąta i ostatnia już odsłona cyklu Bruderszaft ze śmiercią to kolejne dwie minipowieści utrzymane w eksperymentalnej konwencji "powieści-filmu", która ma na celu połączenie tekstu literackiego z wizualnością dzieła filmowego. Kiedy po wybuchu rewolucji lutowej Rosja staje na progu wielkich przemian politycznych, Niemcy dostrzegają w tym swoją szansę na zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. W...

Kiedy po wybuchu rewolucji lutowej Rosja staje na progu wielkich przemian politycznych, Niemcy dostrzegają w tym swoją szansę na zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. W Operacji "Tranzyt" nowym zadaniem majora Josefa von Teofelsa jest zapewnienie bezpiecznego przejazdu do Rosji w osławionym zaplombowanym wagonie człowiekowi, który zmienił bieg historii.
Batalion aniołów natomiast poświęcony jest tragicznej historii pierwszego w Rosji żeńskiego batalionu śmierci, stworzonego przez Rząd Tymczasowy Rosji w celu zwiększenia morale żołnierzy. Do niezwykłego oddziału dołącza, w roli instruktora, sztabskapitan Aleksiej Romanow, zdeterminowany, aby przygotować podległe mu dziewczęta do wojennej rzeczywistości.
Wyborny humor i doskonale skonstruowana fabuła tylko potwierdzają kunszt pisarski Borisa Akunina!

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://replika.eu/ksiegarnia/operacja-tranzyt-bata...»

Nozomi | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Szkoda, że to już koniec serii. Mogłabym tak czytać i czytać bez końca. Nie sposób się od tego oderwać. Akunin po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem słowa. Zakończenie sprawiło, że musiałam zbierać szczękę z podłogi, ale nie było to zbyt przyjemne zaskoczenie. Nigdy bym się tego po Aloszy nie spodziewała, przenigdy! Moim zdaniem przegiął pan pałę, panie Akunin!

Pawello | 2018-06-02

Koniec wieńczy dzieło. Wyborne czytadło. Masa ciekawostek a jednocześnie smutek bo wiemy co było dalej. Komunizm okazał się największą trucizną świata. W tle gry wywiadów, losy szarego człowieka i tęsknota za starymi czasami, które jeśli nie były lepsze (a były) okazały się o wiele bardziej humanistyczne niż największa utopia.
Nie da się nie znać Akunina będąc miłośnikiem kryminałów. A cała seria jest powieścią awanturniczą z wątkiem szpiegowskim albo kryminałem retro jak kto woli ;) Polecam.

jagoda | 2019-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2019