Kąpiele leśne. Jak czerpać zdrowie z natury

Okładka książki Kąpiele leśne. Jak czerpać zdrowie z natury M. Amos Clifford
Okładka książki Kąpiele leśne. Jak czerpać zdrowie z natury
M. Amos Clifford Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece poradniki
poradniki
Wydawnictwo Kobiece
2018-08-03
2018-08-03
Karolina Bochenek

Jestem bardzo zaskoczona! Kiedy sięgnęłam po tę książkę w bibliotece, pomyślałam, że są niewielkie szanse, że mnie czymkolwiek zadziwi. W końcu jestem fanką natury i spacerów w lesie! Jakże się myliłam. Ta książka otwiera głowę, pokazuje zupełnie inną perspektywę i wskazuje nieskończone pomysły i sposoby na kąpiele leśne. Nie ma lania wody, nie ma sprzedaży niewiadomo czego. Jest za to ogrom kreatywności, wiedzy, doświadczenia i chęci pomocy każdemu z nas. Dlatego każdy powinien to przeczytać.

Ok dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z kąpielami leśnymi.

Ok dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z kąpielami leśnymi.

Bardzo ciekawa dla każdego, kto lubi kontakt z naturą. Troszkę wydumana i czasami zbyt mocno poszukująca, ale mimo wszystko warto zajrzeć.

Las jest dla mnie świetnym miejscem na wyciszenie i odkrywam go za każdym razem na nowo. Książka zwraca uwagę na kilka fajnych kwestii.

Książka totalnie o niczym. Cennych informacji tyle, że wystarczyłoby na ulotkę nie na książkę, reszta to jakieś fantazje autora powtarzane w kółko. To moja druga książka o shinrin-yoku, podobnie wartościowa co pierwsza. Dochodzę do wniosku, że na leśne spacery po prostu trzeba chodzić, a nie o nich czytać. :)

Przemówiła do mnie.

Przemówiła do mnie.

Trend na wydawanie książeczek o shinrin yoku można podsumować powiedzeniem "Im dalej w las, tym więcej drzew", może ewentualnie z dopiskiem "zostaje wycięte na bezsensowne lektury".

Pierwsza książka o shinrin yoku Quing Li była zaskakująco miła w odbiorze: bezpretensjonalna, przystępna i na swój sposób skromna. Może ciężkiego tomiku nie chce się zabierać ze sobą do lasu, ale to raczej trzeba liczyć na plus: do lasu idziesz być "tu i teraz", a nie czytać o tym, jak być "tu i teraz".

"Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody" była kolejną pozycją, która odcinała kupony od sukcesu wydawniczego "Sztuki i teorii kąpieli leśnych" i miałam nieprzyjemność wylać na nią zasłużony kubełek pomyj.

Zgodnie z powiedzeniem, idziemy dalej w las, gdzie czeka na nas książeczka amerykańskiego specjalisty od kąpieli leśnych - zauważcie, że nie ma tu nigdzie przymiotnika "japoński". Dlaczego? Otóż Amos Clifford odkrył kąpiele leśne zanim Japończycy zaczęli masowo obsadzać kraj monokulturami cedru i betonować strumyki. W dodatku są to rzeczy znacznie bardziej skompilowane niż "bycie tu i teraz wśród drzew". Nie, tu potrzebna jest cała teoria, która wymaga ćwiczeń, przygotowania teoretycznego, postrzegania nadzmysłowego, aktywowania zmysłów nieistniejących i najlepiej jeszcze przewodnika, który będzie przypominał, żeby nie myśleć.
Autentycznie zastanawia mnie, co takiego widział w tej książce poprzedni czytelnik, że nie mógł oddać jej do biblioteki przez blisko pół roku?

Dobrze, że papier jakiś taki przyjaźniejszy, a sam tomik niewielki. Strata przyrodnicza niewielka.

Bardzo lekka książka, zarówno pod względem treści, jak i pod względem walorów fizycznych - w sam raz żeby zabrać ją ze sobą na spacer. Co prawda treści nie ma zbyt wiele, mniej więcej tyle ile człowiek zdąży przeczytać na trzech spacerach, ale czasami warto dać odpocząć mózgowi i poczytać coś totalnie nieabsorbujacego. To znaczy nieabsorbujacego intelektualnie, bo za to można się wykazać fizycznie i trochę tez medytacyjnie.

Co do istoty kąpieli leśnych - niewiele jest tu na temat samej idei kąpieli, dla mnie za mało, bo większość ksiazki to praktyczne wskazówki jak wyłączyć mózg, a włączyć obecność w tu i teraz. No serio, to jest ksiazka z która nie warto siedziec na tapczanie, tylko trzeba z nią iść na spacer, wtedy takie proporcje (mało opowiadania, dużo praktyki) staną się zaletą.

Wiedziałeś, że las żyje własnym życiem? Każde drzewo, tak jak my, przeżywa wzloty i upadki. Dba o to, by rosnąć coraz wyżej i wyżej. Walczy o pożywienie. Wytwarza dla nas tlen. Może także liczyć na wsparcie swojej leśnej rodziny.
Nigdy może nie było Ci dane usłyszeć, jak wiele dobrego las ma do zaoferowania także Tobie. A zwłaszcza Twojemu zdrowiu.
Nie rozglądaj się. Właśnie Ciebie mam na myśli!
„Kąpiele leśne” to książka autorstwa M. Amosa Clifforda, założyciela kalifornijskiego Stowarzyszenia Przewodników i Programów Przyrodniczych oraz Terapii Leśnej (ANFT). Opracował on niezwykle ciekawą teorię kąpieli leśnych, korzystając z założeń dawnej, japońskiej sztuki shinrin yoku.
Jego książka uświadamia, jak ważny jest dla nas, ludzi, kontakt z naturą. Przypomina, jak dobroczynne właściwości może mieć zwrócenie się ku temu, co pierwotne, a co od dawna próbujemy wyprzeć ze swojego jestestwa.
Kąpiel leśna to nie tylko spacer po lesie, jak by się mogło wydawać. To nawiązanie niecodziennej więzi z przyrodą. Wymiana emocji pomiędzy człowiekiem, a lasem.
Książka zaprasza nas do wykonania konkretnych, leśnych rytuałów. Opisane na jej kartach krok po kroku w intrygujący sposób przywodzą natychmiastową chęć ich wykonania. Autor dzieli się z nami wiedzą co zabrać ze sobą do lasu, dlaczego warto spacerować po nim boso, oraz co dobrego przyniesie nam zakończenie kąpieli rytuałem parzenia herbaty na łonie natury.
Największym plusem przewodnika po sztuce kąpieli leśnych jest jego rzetelność. Zawiera on naprawdę konkretne informacje, które w prosty sposób możemy wykorzystać. Śmiało mogę nazwać go podręcznikiem do tego nadzwyczajnego zabiegu jedności z naturą. Podręcznikiem nieco innym, takim, który nie koniecznie kojarzyć możemy z czasami szkolnymi. Jest to bowiem pozycja utrzymana w niebywale przystępnej stylistyce, napisana prostym, zrozumiałym językiem. Ogromną zaletą książki jest także jej niewielki, wygodny rozmiar (13 x 18 cm) który umożliwia wzięcie jej ze sobą do lasu. Prostą okładkę zdobią wszelkie bogactwa lasu. Od siebie dodałabym jednak ilustracje bądź fotografie do wnętrza książki.
„Kąpiele leśne” i ich praktykowanie to coś w sam raz na dzisiejsze czasy. To lektura dla cywilizacji żyjącej w ciągłym pędzie, która powoli zapomina już jak się zatrzymać. Skazując się tym samym na zagładę.
Zieleń. Drzewa. Lasy. Istnieją na powierzchni naszej planety o wiele dłużej niż my. Może warto dać im szansę, by czegoś nas nauczyły?

Nie rozglądaj się....

Las kojarzy my się z tłumem grzybiarzy, nielegalnym zwałowiskiem odpadów, i zeżartym przez kornika drzewostanem. Mało gdzie zachowały się miejsca nie dotknięte ludzką ręką, prawdziwe knieje pełne leśnych stworzeń, mroczne ostępy bez szlaków turystycznych i ambon obserwacyjnych, prawdziwe królestwo niedźwiedzi i wilków. Autor "Kąpieli leśnych", zdaje sobie sprawę z dzisiejszych ograniczeń, i stworzył podręcznik, który pozwoli nam się cieszyć leśnymi kąpielami w miejskim parku czy nawet w zaciszu domowego ogródka. Książka ta jest hybrydą japońskich praktyk z północno-amerykańskim stylem. Amos Clifford uczy nas podstaw jednak zostawia sporo miejsca na własne modyfikacje i kreatywność. Jest to doskonały poradnik dla początkujących oraz tych, którzy chcą się dowiedzieć czym jest Shinrin-Yoku. Dla osób, które są zaznajomione z tym tematem, książka ta raczej nie będzie niczym odkrywczym.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.com/2018/09/kapiele-lesne-m-amos-clifford.html

„Zażywanie kąpieli leśnych polega na zanurzaniu zmysłów w substancji o szczególnych właściwościach – oceanicznej atmosferze obszarów leśnych. Poruszając się w powolnym tempie, możesz całkowicie skupić się na odbieraniu niezliczonych bodźców zmysłowych z otoczenia.”

Zawsze byłam zdania i przekonania, że las to najlepsze, co Matka Natura mogła nam dać. Spacery w tym wyjątkowym miejscu dają poczucie psychicznego odprężenia, budują odczucia samych pozytywnych myśli oraz otwartości człowieka na przyrodę. Dla mnie osobiście spacery po lesie to wyjątkowa celebracja chwili, życia. O kąpielach leśnych opowiadałam Wam przy okazji podobnej pozycji, jaką była „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” Quing Li. Tamta jednak była bardziej bogatsza, szczególnie w zdjęcia. Kim jest autor? To główny założyciel kalifornijskiego Stowarzyszenia Przewodników i Programów Przyrodniczych i Terapii Leśnej. Bazując na przesłaniu japońskiej teorii shinrin – yoku opracował swoją regułę i program korzystania z kąpieli leśnych.

Podtytuł książki idealnie wpasowuje się w przesłanie leśnych dobrodziejstw. Nikt nie zaprzeczy, iż już same spacery po leśnych duktach są doskonałą terapią zdrowotną. Natura obdarowuje nas wyjątkowymi dobrodziejstwami. To już nie tylko zapach. Las, to przede wszystkim drzewa. Drzewa, do których się rozmawia, przytula. Las ma nam pomóc wyciszyć się wewnętrznie. I o tej teorii, sekwencji kąpieli leśnych właśnie jest mowa. Autor podkreśla uzdrawiającą moc natury pozwalającej zrozumieć siebie, potrzeby naszego organizmu, angażują w to wszystkie nasze zmysły. Las ma stać się naszym przyjacielem. Symbioza między człowiekiem a cudowną mocą Natury ma się odrodzić, ma nas uświadomić, iż jesteśmy jej wyjątkową częścią, zespoloną od wieków, początku.

"Kąpiele leśne. Jak czerpać zdrowie z natury" to książka napisana sugestywnym, intrygującym językiem. Obrazowo i bardzo sugestywnie. Mnie specjalnie do niej przekonywać nie trzeba. Dla mnie, to przyjemność. Las jest już częścią mnie. A książkę bardzo Wam polecam!

• Poradniki
  • Natura
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Kąpiele leśne. Jak czerpać zdrowie z natury