Policja Państwowa w II Rzeczypospolitej. Organizacyjno-prawne podstawy funkcjonowania

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, Wyższa Szkoła Biznesu National Louis University
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Z jednej bowiem strony celem pracy jest przedstawienie syntetycznego, modelowego obrazu struktury PP jaka wynikała z treści i charakteru wydanych w II Rzeczypospolitej aktów prawnych o Policji Państwowej. Z drugiej jednakże strony nie sposób przedstawiać działalności terenowych organów PP jedynie w odniesieniu do tak skonstruowanego modelu, albowiem implikowałoby to z gruntu teoretyczny charakter pracy. Wiadomo także, iż nie sposób w praktyce działania jakiegokolwiek aparatu policyjnego pomieścić takich samych zadań dla wszystkich jednostek organizacyjnych.

źródło opisu: Fragment książki (s. 7)

źródło okładki: Księgarnia Akademicka

Elevander | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018

O wojsku w II RP napisano już bardzo dużo, tymczasem Policja Państwowa (taką bowiem nazwę nosiła formacja policyjna w przedwojennej Polsce) nie budziła takiego zainteresowania badaczy. Książka M. Mączyńskiego dokładnie opisuje jednak strukturę, organizację i podstawę prawną funkcjonowania PP. Cóż, moim zdaniem część opisująca teorię jest mniej interesująca niż zamieszczone w późniejszych rozdziałach informacje o takich ciekawych szczegółach, jak wysokość kar dla policjantów, ich obowiązki (z cyklu: z kim i o czym wolno rozmawiać na służbie etc.), strój, jaki wolno było nosić w uzdrowiskach. Dało się tu odczuć ten przedwojenny etos mundurowy, pewne rzeczy wyglądały wtedy zupełnie inaczej niż dziś. Ale wynagrodzenia też były niskie, co niestety prowadziło często do korupcji, zwłaszcza na niższym szczeblu. Ciekawe studium, na pewno zwiększyło moją wiedzę o II RP.

Kura_Domowa | 2018-06-08
książek: 2000