rozwińzwiń

Chwała Północy. Rzeczpospolita w polityce Stolicy Apostolskiej 1598-1648

Okładka książki Chwała Północy. Rzeczpospolita w polityce Stolicy Apostolskiej 1598-1648 Henryk Litwin
Okładka książki Chwała Północy. Rzeczpospolita w polityce Stolicy Apostolskiej 1598-1648
Henryk Litwin Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306034691
Tagi:
historia Rzeczpospolita Stolica Apostolska papiestwo XVI wiek XVII wiek
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Ciekawa książka o I poł. XVII w., w której uwaga Autora skupiona jest przede wszystkim na polityce kolejnych papieży. Wbrew tytułowi nie dotyczy głównie relacji z Rzecząpospolitą, ale raczej ma charakter ciekawie napisanej syntezy dziejów polityki europejskiej w tej dobie. Dokładnie przedstawieni zostali kolejni papieże oraz nuncjusze w Polsce, udane są też portrety niektórych władców i polityków tego okresu. Całość dobrze się czyta, można przy okazji powtórzyć sobie trochę informacji o wojnie trzydziestoletniej, upadku znaczenia Hiszpanii i awansie Francji na mocarstwową pozycję w Europie. Autor pokazuje, że Rzeczpospolita nie była bynajmniej priorytetowym partnerem papiestwa i brakowało we wzajemnych relacjach bardziej długofalowego zamysłu i planu. Jako minus książki należy natomiast wymienić bardzo słabą korektę, która przynosi wstyd dbałemu o kwestie redakcyjne PIW.

Tomasz Babnis

Ciekawa książka o I poł. XVII w., w której uwaga Autora skupiona jest przede wszystkim na polityce kolejnych papieży. Wbrew tytułowi nie dotyczy głównie relacji z Rzecząpospolitą, ale raczej ma charakter ciekawie napisanej syntezy dziejów polityki europejskiej w tej dobie. Dokładnie przedstawieni zostali kolejni papieże oraz nuncjusze w Polsce, udane są też portrety...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1145
942

Na półkach: ,

Książka Henryka Litwina jest próbą ukazania polityki Watykanu w stosunku do Rzeczypospolitej, jakie miała cele, w jaki sposób je realizowała, no i do czego "Chwała Północy" była potrzebna Stolicy Apostolskiej? Rola Rzeczypospolitej została ukazana w książce w szerszym europejskim kontekście, a działania Watykanu odnoszą się nie tylko do naszego kraju, lecz do szeregu państw, które w tamtym okresie kreowały kontynentalną politykę, a był to przecież burzliwy okres starć z Turkami i Szwedami czy Wojny Trzydziestoletniej, które spędzały sen z powiek kolejnym papieżom. Głównym źródłem do badań jest korespondencja z Rzymem nuncjuszy apostolskich, którzy w omawianym okresie przebywali na dworach królów polskich. Książka jest podzielona na pięć części, które odpowiadają pontyfikatom kolejnych papieży. Układ każdej z nich jest zasadniczo ten sam, najpierw czytelnik otrzymuje sylwetkę papieża, później autor omawia papiestwo w polityce międzynarodowej, w końcu politykę wobec Rzeczypospolitej oraz przedstawia nam sylwetki nuncjuszy przebywających w Polsce. Dla mnie chyba największym problemem było wrażenie, że stosunkowo bardzo mało jest o głównym temacie pracy, czyli właśnie o Rzeczpospolitej w polityce Stolicy Apostolskiej. Nie będę się bawił w żadne wyliczenia, ale autor więcej miejsca poświęca na przybliżenie czytelnikowi sytuacji politycznej w Europie w latach 1598-1648 niż na sytuacji Rzeczypospolitej w owym okresie. Stąd może pewien niedosyt. Zwraca jednak uwagę bardzo ładne wydanie przygotowane przez autora i Państwowy Instytut Wydawniczy. W książce znajduje się kilkanaście ilustracji papieży i nuncjuszy oraz barwne wkładki prezentujące władców europejskich czy budowle związane z bohaterami niniejszej książki. Ponadto, książka zawiera tablice genealogiczne, indeks oraz przypisy zawarte (niestety) na końcu książki, więc po tłumaczenia cytatów z obcych języków trzeba sięgać na sam tył pozycji. Na pochwałę zasługują trzy kolorowe mapy umieszczone na tylnej okładce przedstawiające Rzeszę Niemiecką, Włochy, a także Rzeczpospolitą w 1598 roku.

Książka Henryka Litwina jest próbą ukazania polityki Watykanu w stosunku do Rzeczypospolitej, jakie miała cele, w jaki sposób je realizowała, no i do czego "Chwała Północy" była potrzebna Stolicy Apostolskiej? Rola Rzeczypospolitej została ukazana w książce w szerszym europejskim kontekście, a działania Watykanu odnoszą się nie tylko do naszego kraju, lecz do szeregu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    34
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    3
  • Historia
    2
  • XVII wiek
    2
  • RON
    1
  • Polska
    1
  • XVI wiek
    1
  • Ulubione
    1
  • Historia: Nowożytność
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Chwała Północy. Rzeczpospolita w polityce Stolicy Apostolskiej 1598-1648


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne