Jesteś moim przyjacielem

Okładka książki Jesteś moim przyjacielem Michael Engler, Joëlle Tourlonias
Okładka książki Jesteś moim przyjacielem
Michael EnglerJoëlle Tourlonias Wydawnictwo: Debit opowieści dla młodszych dzieci
22 str. 22 min.
2018-01-01
22 min.
Agata Janiszewska

Okładka książki Na zawsze przyjaciele Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
Na zawsze przy... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Wielkie mycie zębów w zoo Günther Jakobs, Sophie Schoenwald
Wielkie mycie ... Günther Jakobs, Sop...
Okładka książki Najlepsza zupa na świecie Mar Ferrero, Susanna Isern
Najlepsza zupa... Mar Ferrero, Susann...

"Jesteś moim przyjacielem" to krótka historyjka dla dzieci przełożona z języka niemieckiego. Na zaledwie trzydziestu dwóch stronach autorzy stworzyli piękną opowieść o wielkiej przyjaźni.

Pewnego dnia na małej polance w lesie spotkali się jeżyk i zajączek. Od razu połączyła ich nić przyjaźni, która z każdym dniem umacniała się coraz bardziej. Zajączek poczęstował jeżyka kawałkiem marchewki i od tej chwili zwierzątka spotykały się codziennie i spędzały razem każdą chwilę. Byli niezmiernie szczęśliwi i nie mogli się doczekać poranka, aby znów się spotkać. Lato powoli zmieniało się w jesień. Dni robiły się coraz krótsze, a w powietrzu unosił się chłód. Pewnego dnia jeżyk poczuł coś niespodziewanego. Nagle zapragnął znaleźć ciche i ciepłe miejsce, w którym mógłby zwinąć się w kłębek i zasnąć. Zajączek przeraził się, że straci przyjaciela. Wkrótce rzeczywiście jeżyk nie pojawił się w ich stałym miejscu spotkań. Zajączek czekał z rozdartym tęsknotą sercem, ale jeżyk nie przychodził. Nawet przez chwilę był wściekły na kolczastego przyjaciela, bo nie rozumiał, jak ten mógł go opuścić. Szybko jednak postanowił czekać do skutku, wierząc w to, że jeżyk wkrótce wróci. Kiedy nastała zima i spadł śnieg, wrona odpowiedziała na dręczące zajączka pytanie: gdzie podział się jeżyk?

Co takiego się stało? Czy jeżyk rzeczywiście wróci do zajączka? I jak zajączek zaradzi kolejnym rozstaniom? Tego dowiecie się, czytając wspomnianą książeczkę.

Publikacja wydawnictwa Debit to rewelacyjny materiał nie tylko na wieczorne czytanie z dzieckiem, ale także idealny tekst do biblioterapii. Temat przyjaźni jest bardzo trudny, a w świecie dzieci nawiązywanie relacji wcale nie jest proste. Zanim nawiążą się mocne więzi, dziecko musi przejść przez wiele dramatów i zrozumieć różne skomplikowane emocje, które zapewne odczuje, ucząc się tworzenia relacji z innymi. Ta książeczka nadaje się idealnie do pracy z grupą, ale również do indywidualnej rozmowy z dzieckiem. Jeżyk i zajączek to bardzo wdzięczne postacie, które z pewnością spodobają się małym czytelnikom i słuchaczom.

Zakochałam się w tej bajce całkowicie, ponieważ odnosi się bardzo do mojego życia ;/ O nawiązywaniu przyjaźni od pierwszego wejrzenia, o czekaniu na przyjaciół którzy nagle zniknęli z niewiadomych powodów i o dbaniu o przyjaźń :) Prześliczne ilustracje na całą stronę <3

O przyjaźni króliczka i jeżyka, która pokonuje i pory roku, i zew natury. Na końcu miałam łzy w oczach. Polecam.

Przepiękna księżniczka, która siostrzenice (4 i 7 lat) chciały od razu mieć przeczytana ponownie.
Najlepsi przyjaciele, tak różni, ale co to przeszkadza. Kolejne pory roku, i ilustracje - jako cudne uzupełnienie historii.
Polecam

Polecam

Książka chwyta za serce nie tylko treścią, ale również oprawą graficzną. Piękne ilustracje stanowią wspaniałe tło dla wzruszającej historii. Popłynęła łezka ;)

Bardzo fajna książeczka dla dzieci opowiadająca o sile przyjaźni. O tej mocnej, głębokiej i ciepłej. Jest to również książeczka pokazująca maluszkowi zmienne pory roku. Uczy ale również sprawia radość. Piekne malunki przyciągają wzrok i są pełne szczegułów. Polecamy jak najbardziej.

Książki dla dzieci to taka półka, o której można pisać godzinami. Dzielą się na kategorie, te na podkategorie, a te jeszcze na coś tam dalej.... Kolorowe, czarno - białe, z większymi lub mniejszymi literkami, ogromne niczym telewizor i malutkie jak pudełeczko od zapałek. Treść też różnoraka - od prostackiej, wręcz (jak na moje oko) wulgarnej, aż do przesłodkich kucyków, zajączków i chmureczek. Do wyboru do koloru. Co podsuwać dzieciom? Myślę, że ważne jest, aby wypośrodkować wybory, jednak bardziej skłaniam się do słodyczy niż w drugą stronę. "Jesteś moim przyjacielem" to książka z tej słodkiej kategorii. Nie oznacza to jednak, że jej treść jest banalna. O nie! Porusza tematy ważne i dość trudne dla małego czytelnika.
Najsłodszą książką, jaką czytałam z moimi dziećmi była bajeczka pt. "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham". Cudowna książka o miłości rodziców do dzieci. Kiedy kilka dni temu w moje ręce wpadła "Jesteś moim przyjacielem", od razu moje myśli powróciły do książeczki sprzed lat. Jest ona równie cudowna, co tamta, tyle, że nie o miłości rodziców do dzieci, a o przyjaźni. Na kilkunastu stronach, zawierających piękne ilustracje, zamieszczono krótkie opowiadanie, którego treść jest śliczna. Oczywiście - jak to w książeczce skierowanej do dzieci młodszych - jest i puenta i nauka, ale pomijając to, historyjka jest po prostu bardzo, bardzo ładna i wzruszająca.
Pewnego wiosennego dnia zajączek spotkał jeżyka. Zwierzaczki bardzo się polubiły i zaprzyjaźniły.

Całymi dniami wspólnie baraszkowali, szukali marchewek, leżeli na łące i rozmawiali. Bardzo się polubili i zostali przyjaciółmi. Kiedy nadeszła jesień jeżyk poczuł, że przyszedł ten moment, kiedy musi porzucić zajączka. Zajączek wpadł w rozpacz, jednak jeżyk obiecał mu, że na pewno wróci. Zajączek całą zimę chodził na polanę i czekał na powrót jeżyka, Początkowo był rozżalony, jednak cierpliwie czekał. Nie wątpił, że jeżyk wróci, bo przecież mu to obiecał, a przyjaciele dotrzymują obietnic. Pewnego zimowego dnia wrona powiedziała zajączkowi, że jeże w zimie wykopują sobie norki i śpią aż do wiosny. Zajączek wpadł na pomysł i resztę zimy pracował pod ziemią. Kiedy jeżyk obudził się, zajączek z dumą pokazał mu wykopaną norkę na tyle dużą, że oboje bez problemu się do niej zmieszczą. Teraz już zajączek nawet w zimie nie będzie sam.
Książeczka zawiera przepiękne ilustracje. Nie żadne wymyślne i udziwnione, ale zwykłe kolorowe obrazki, których autorką jest p. Joëlle Tourlonias. Ciepłe, pastelowe ilustracje z powodzeniem oddają klimat przyjaźni i wspólnego zaufania. Są ozdobą książeczki i rewelacyjnie uzupełniają jej treść.
Książeczka zawiera też drugą, niemą historyjkę, dostępną tylko dla uważnych czytelników. Jej bohaterką jest myszka - bierna obserwatorka zmagań zajączka i jeżyka. Warto jednak prześledzić wspólnie z naszą pociechą jej losy, ponieważ są one równie ciekawe, a niewątpliwym wyzwaniem jest to, że mały czytelnik sam musi opowiedzieć sobie historyjkę myszki i co więcej - wyciągnąć z niej wnioski.
Autor Michael Engler jest cenionym niemieckim autorem książek dla dzieci i młodzieży. Napisał drugą część przygód zajączka i jeżyka pt. "Przyjaciele na zawsze". Czy warto? Na pewno! Myślę, że temat przyjaźni i uczciwości w stosunku do drugiego człowieka jest bardzo ważny i uniwersalny. Zarówno Starsza jak i Młodszy przeczytali "Jesteś moim przyjacielem". Starsza oczywiście z pobłażliwym uśmieszkiem na twarzy, co nie znaczy, że treść nie dała jej do myślenia. Młodszy - z ciekawością, choć również padł komentarz: Przecież to dla maluchów! Okazało się jednak, że oboje zauważyli myszkę i oboje skomentowali jej losy. To, co podane wprost przyjęli bez emocji, ale przekaz dodatkowy zrobił już o wiele większe wrażenie.

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Dla dzieci 3-5 lat

Dodaj cytat z książki Jesteś moim przyjacielem