Dreamland. Epidemia opiatów w USA

Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Matthias89

W 2008 roku w USA liczba zgonów w wyniku przedawkowania opiatów przewyższała liczbę ofiar wypadków samochodowych. Osób uzależnionych od leków z roku na rok jest coraz więcej, a rynek farmaceutyczny rośnie w siłę. Jak to możliwe, że legalnie dopuszczona do sprzedaży tabletka przeciwbólowa może doprowadzić do epidemii uzależnień? Sam Quinones fascynująco rekonstruuje dzieje tej opiatowej...

Sam Quinones fascynująco rekonstruuje dzieje tej opiatowej katastrofy. Z jednej strony rzetelnie przedstawia kolejne etapy wprowadzania niebezpiecznych leków do regularnej sprzedaży i pokazuje przeraźliwie krótką drogę od ukojenia bólu do nałogu, z drugiej zaś wprowadza nas w świat meksykańskich sprzedawców „czarnej smoły”, którzy korzystając z plagi uzależnień od opiatów, zajęli się sprzedażą heroiny, dostarczając ją pod drzwi narkomanów niczym dostawcy pizzy.

Szefowie koncernów farmaceutycznych, dilerzy, policjanci, narkomani, rodzice tych, którzy przegrali z nałogiem. Bohaterów Dreamland jest wielu i to ich historie składają się na wstrząsająca opowieść o problemie, wobec którego Ameryka okazuje się bezradna.

Książka nagrodzona Amerykańską Nagrodą Krytyków Literackich.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dreamland

źródło okładki: https://czarne.com.pl/uploads/catalog/product/cover/1101/dreamland.jpg

lexis | 2018-10-07
Przeczytana: 04 października 2018

"Dreamland. Epidemia opiatów w USA" to obszerna i szczegółowa analiza zjawisk kulturowych i społecznych, które doprowadziły do eksplozji uzależnienia od heroiny wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i dwutysięcznych.

Autor wskazał i szczegółowo omówił dwie zasadnicze przyczyny takiej sytuacji – z jednej strony niefrasobliwe przepisywanie pacjentom opiatowych środków przeciwbólowych przez lekarzy i agresywną kampanię reklamową firm farmaceutycznych, z drugiej nowy system dystrybucji heroiny wprowadzony przez "Chłopaków z Xalisco" i łatwość jej dostępu.

Narracja prowadzona jest dwutorowo. Przeplatają się tu historie młodych meksykańskich dealerów heroiny i ich ekspansji w kolejnych stanach oraz historia poszukiwania idealnego, nieuzależniającego leku przeciwbólowego, a następnie wprowadzenia na rynek i lawinowego wzrostu popularności specyfiku opiatowego o przedłużonym uwalnianiu.

Sam Quinones rozmawia zarówno z ludźmi uwikłanymi w handel...

Mariolka | 2019-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

To moja ulubiona seria wydawnicza i pierwsza w niej, doświadczona przeze mnie wpadka. Temat bardzo ciekawy, ale zrealizowany w bardzo nieciekawy sposób. Choć autor zgromadził ogrom materiału i rozwinął wiele wątków, zrobił to w sposób potwornie przegadany, chwilami nudny. Prezentował obok siebie wiele podobnych historii, a to ciężko się czyta. Niemniej jednak, temat jest na tyle interesujący, że warto się przemęczyć i przebrnąć.

malena | 2018-10-04

"Opiatowy zawrót głowy"

Ciekawy temat w nieciekawym, mówiąc wprost: w koszmarnie nudnym, nieudolnym ujęciu. Tymi słowami można by podsumować reportaż Sama Quinonesa "Dreamland: opiatowa epidemia w USA". Ponad pięćset stron czytelniczej mordęgi (inaczej tego nazwać nie można), z czego jakieś dwieście zawiera jakąś treść, reszta to powtórzenia tego, o czym zdążyliśmy już wielekrotnie przeczytać, tego, czego zdążyliśmy się - za sprawą nieudolności autora - niemal nauczyć na pamięć. Litości! Czy ktoś czytał tę książkę przed wydaniem, by dokonać w niej choćby niezbędnych skrótów, nie mówiąc już o nadaniu konstrukcji rąk i nóg, o głowie nawet nie wspominając? To pytanie skierowałabym głównie do amerykańskiego wydawcy Quinonesa, naszemu tłumaczowi - Maciejowi Kositornemu - serdecznie współczuję, oczywiście dziwi mnie, ze nasze wydawnictwo zdecydowało się na wydanie tego reporterskiego gniota, choć rozumiem, że czynnikiem decydującym była poruszana problematyka, która ma przysłonić: brak...

Potisz | 2018-09-06

Ponad pięćset stron zdań bez finezji i zaangażowania. Za to z uporem maniaka powtarzanymi porównaniami i przemyśleniami. Sformułowanie "dostarczyć jak pizzę" pojawia się chyba w każdym rozdziale i to niejeden raz. Myślę, że długo nie tknę tego przysmaku, bo na samo słowo mam drgawki nerwowe. W ogóle sporo tu, niczym w niedobrej wersji tego popularnego placka "polepszaczy smaku" - przeważają scenki rodzajowe z życia meksykańskich gangów narkotykowych. Wydaje się, że dla autora akurat ich działalność wydała się najciekawsza.
Temat teoretycznie został przerobiony należycie - autor dowiódł złożoności zjawiska wzrastającej narkomanii w epoce, w której Ameryka zawierzyła wolnemu rynkowi. Okazuje się, że na chciwości firm farmaceutycznych i nieświadomości lekarzy może skorzystać obrotny czarny rynek i jego ubodzy poplecznicy z biednych meksykańskich wiosek, dla pieniędzy gotowi na wszystko.
Podsumowując, szkoda wykonania w obliczu ważnego i ciekawego samego w sobie tematu. Pozycja...

joan_stark | 2018-09-05
Przeczytana: 03 września 2018

Kiedy ja miałam już 18 lat, w Stanach więcej było zgonów z powodu przedawkowania opiatów, niż tych spowodowanych wypadkami na drogach. Muszę przyznać, że nigdy nie słyszałam o tej opiatowej epidemii - oczywiście obiło mi się o uszy powszechnie znane "uzależnienie" Amerykanów od leków, często tych z substancjami powszechnie uważanymi za niebezpieczne (kto nie oglądał dr House'a?!), jednak nie byłam świadoma ogromu tragedii jaka rozegrała się przede wszystkim na południu USA i kompletnie nie znałam przyczyn tego stanu rzeczy.
Autor w świetnym stylu przedstawia nam historię opiatów w USA, po czym skupia się na przyczynach niedawnej epidemii, z której społeczeństwo jeszcze się nie podniosło. Ta książka to niesamowita skarbnica wiedzy, wiele rzeczy mnie zaskoczyło (jak Chłopaki z jednego małego regionu w Meksyku, rozprowadzający heroinę jak pizzę - z dowozem pod wskazany adres!), więc polecam zdecydowanie.

Andrzej | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

„Dreamland” jest nudną, źle zredagowaną książką a do tego ma ponad pół tysiąca stron co sprawia, że czytelnik męczy się z lekturą przez dobrych kilka dni.

Autor opisuje trzy światy zachodzące na siebie – meksykańskiego podziemia narkotykowego, przemysłu farmaceutycznego w U.S.A. oraz amerykańskich narkomanów i ich rodzin dotkniętych chorobą uzależnienia. Każdy z tych światów jest opisany drobiazgowo i o dziwo - powierzchownie. Albo jeszcze inaczej – wyciągnąłem z lektury biegunowo inne wnioski. Nie potrafiłem pochylić się nad dramatem młodych amerykańskich heroinistów, nazywanych przez autora „dzieciakami”. I o to mam do Quinonsa pretensje. Powinien opowiedzieć ich historie tak, by mi było ich żal. Podobnie jak powinienem czuć wstręt (ew. niezdrową sympatię) do handlarzy heroiną, określanych przez autora jako „chłopaki” (sic!). A tak mamy do czynienia z pojedynkiem chłopaki vs. dzieciaki. Zupełnie jakby chodziło o dwie szkolne drużyny koszykówki. Naturalnie przesadzam, jednak...

PedroP | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

Jako reportaż książka się broni, bo ma wiele frapujących momentów. Przypadł mi do gustu również zabieg dwutorowości narracji, z jednej strony mamy machinę firm farmaceutycznych, lekarzy przepisujących opiaty, narkomanów pogrążających się w otchłani nałogu i z drugiej zapomnianą mieścinę na bezdrożach Meksyku, którego mieszkańcy stworzyli jeden z najbardziej kreatywnych i efektywnych sposobów rozprowadzania heroiny w historii. Chociaż wspomniana dwutorowość pod koniec się rozmywa. Co mnie jednak raziło to zbyt duża powtarzalność wątków, wałkowanie z uporem maniaka tych samych kwestii, jakby autor chciał za wszelką cenę, żeby czytelnik zapamiętał, że np. heroina była rozwożona "jak pizza". Trochę to drażni, ale jak wspomniałem wyżej, z uwagi na sporą ilość cennych i ciekawych faktów, zdarzeń, przymyka się na to oko. Jednak sądzę, że książka mogłaby spokojnie mieć ze 100-150 stron mniej. Mimo to polecam, bo warto się z nią zapoznać choćby w samym kontekście zabiegów stosowanych przez...

Tomek | 2018-09-25

Mistrzostwo świata. I to w kilku kategoriach. Entuzjaści poznawania świata i spotkań z innymi kulturami mają pierwszą okazję spotkać się z TAKĄ Ameryką – rzeczywistością „białych śmieci” oraz prowincjonalnej klasy średniej, esencji, „soli ziemi” Stanów Zjednoczonych dotkniętą niespodziewaną epidemią.
Marzących o t shircie z Pablo Escobarem fanatycy produkcji w stylu „El Narco” i „Gomorra” czeka przygoda bliska orgazmowi – zderzenie z zupełnie nowym typem gangów oraz dilerów narkotykowych, może nie tak malowniczych jak goście odcinający wrogom głowy, ale i tak zabójczo skutecznych.
Wszelkiej maści ludzi lewicy i anarchistów czeka prawdziwa duchowa orgia. Książka Sama Quinonesa to jedno wielkie oskarżenie bezwzględności i pazerności wielkich korporacji oraz dysfunkcjonalnych służb państwowych, od lekarzy pierwszego kontaktu po prokuraturę policję. Zresztą w ogóle „Dreamland...” to jedno wielkie oskarżenie Stanów Zjednoczonych ostatniego 35-40-lecia – kraju, który przez swoją...

Grzybek | 2019-03-31
Przeczytana: 29 marca 2019

Ta książka to kawał dobrej, rozłożonej na kilka lat, roboty dziennikarskiej. Autor krok po kroku analizuje wydarzenia, które doprowadziły do prawdziwej epidemii zażywania opiatów w USA. Co najciekawsze, z tej historii widać, iż państwo samo - swoją spolegliwością wobec koncernów farmaceutycznych - doprowadziło do wybuchu epidemii. A jeżeli do tego dodamy praktyczną bezkarność meksykańskich handlarzy tanią heroiną, to mamy gotowy przepis na klęskę.
I dopiero śmierć wielu osób, w tym także z dobrze sytuowanych rodzin z klasy średniej oraz kilku celebrytów (np. gwiazd filmu), pobudziły służby publiczne do jakiekolwiek działania. Straty społeczne będą jednak odrabiane jeszcze przez wiele lat.
W tej książce brakuje tylko głębszej diagnozy dlaczego opiaty, a potem tania heroina zrobiły taką "furorę" w stanach tzw. "południowej rdzy". Południowe stany, np. Wirginia, z niegdyś kwitnącym przemysłem, nagle stały się gigantycznym problemem społecznym, którym nikt się nie zajmował.
Już w...

kalofonia | 2019-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Ciekawy temat i słaby reportaż. Może i autor poświęcił wiele czasu na zgłębienie opiatowej plagi w USA, ale efekty tych poszukiwań zaprezentował wyjątkowo nieudolnie. W książce przewijają się dwa wątki: handlu czarną smołą, czyli tanią i mocną heroiną z Meksyku oraz zażywania OxyContinu, silnego leku przeciwbólowego wydawanego na receptę. Jedno i drugie stało się plagą wśród białej klasy średniej i zmieniło oblicze niedużych miast z tzw. pasa rdzy. Osoby, które zaczęły zażywać pozornie bezpieczne leki, kończyły uzależnione i szukały dla nich tańszych zamienników - heroiny. Specjaliści długo nie chcieli dostrzec problemu i bronili środków reklamowanych przez koncerny farmaceutyczne, doprowadzając do spustoszenia w organizmach pacjentów, którzy szukali tylko środka na przewlekły ból kolan. I chociaż dzisiaj dostrzega się korelację między specyfikami na receptę a silnym uzależnieniem, nie tak łatwo powstrzymać to zjawisko.

Quinones zdaje nam skrupulatną relację z opiatowego amoku,...