rozwińzwiń

Diabeł.Czasy Stanisława Augusta

Okładka książki Diabeł.Czasy Stanisława Augusta Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Diabeł.Czasy Stanisława Augusta
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo M. Arcta powieść historyczna
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo M. Arcta
Data wydania:
1929-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1929-01-01
Język:
polski
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
333
142

Na półkach:

Książka ukazuje nam czasy panowania króla Stanisława Augusta, czasy, gdy kraj nasz pogrążony był w zepsuciu i chwiał się nad przepaścią. Bliskie otoczenie króla spędza czas grając, plotkując i urządzając bale do samego rana, zakrapiane alkoholem. Wśród tych bawiących się do rana są posłowie, którzy po takiej zabawie zasiadają w ławach sejmowych uczestnicząc w ważnych obradach dotyczących sytuacji kraju.
Kraszewski opisuje domostwa szlacheckie i arystokracji, ukazując wnętrza stylizowane na wzór francuski. Zapominano, a nawet wstydzono się naszych własnych tradycji.
Główny bohater powieści to szlachcic Michał Ordyński, który po przyjeździe do Warszawy, ulega szatańskim podszeptom, wpada w modne towarzystwo, dobrze się bawi, co doprowadza go do ruiny.
Autor bardzo dobrze przedstawił ówczesną rzeczywistość panującą na dworze królewskim, jak i w najbliższym jego otoczeniu, co w sumie doprowadziło do upadku Rzeczypospolitej.

Książka ukazuje nam czasy panowania króla Stanisława Augusta, czasy, gdy kraj nasz pogrążony był w zepsuciu i chwiał się nad przepaścią. Bliskie otoczenie króla spędza czas grając, plotkując i urządzając bale do samego rana, zakrapiane alkoholem. Wśród tych bawiących się do rana są posłowie, którzy po takiej zabawie zasiadają w ławach sejmowych uczestnicząc w ważnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
962
962

Na półkach: ,

"Oj, bo to świat, świat, ta nasza Warszawa! - odezwała się. - Co to za dwór! Jakie to zepsucie, jacy mężczyźni, to imaginacją przechodzi!" Otóż to... Czasy ostatniego króla Polski i pełne sprzeczności, w dużej mierze moralnego upadku czasy tuż przed rozbiorami najlepiej obrazowała właśnie stolica, o której mówi jedna z książkowych bohaterek. Tu jak w soczewce skupiają się wszystkie wady, niedoskonałości, braki całej naszej ojczyzny i naszych rodaków w owych czasach, które ostatecznie doprowadzą do utracenia niepodległości. Kraszewski świetnie te czasy analizuje, w powieści je przedstawia i dzięki głównej postaci powieści możemy w te czasy wejrzeć i je lepiej poznać.
To jedna z najciekawszych i najlepszych powieści historycznych Kraszewskiego. Napisana w latach 1852-1853 zyskała dużą swego czasu popularność. Głównym bohaterem jest podczaszyc Michał Ordyński. Kraszewski opisuje jego dzieje, jego wielkomiejskie i wielkopańskie sukcesy oraz hulanki, próżniacze życie w stolicy, a następnie jego sromotną klęskę jako człowieka i obywatela oraz późniejsze wspaniałe odrodzenie. Te życiowe zawikłane losy interesująco wtopione są w równie zawikłane losy kraju, a postaci fikcyjne znakomicie współistnieją z postaciami prawdziwymi, historycznymi.
Rewelacyjna powieść, która godna jest przeczytania, godna jest pochwał. Ja ją przeczytałem i chwalę. Chwalę bardzo i doniośle. Ta pozytywna opinia i wysoka ocena ogólna są tego dowodem.

"Oj, bo to świat, świat, ta nasza Warszawa! - odezwała się. - Co to za dwór! Jakie to zepsucie, jacy mężczyźni, to imaginacją przechodzi!" Otóż to... Czasy ostatniego króla Polski i pełne sprzeczności, w dużej mierze moralnego upadku czasy tuż przed rozbiorami najlepiej obrazowała właśnie stolica, o której mówi jedna z książkowych bohaterek. Tu jak w soczewce skupiają się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
329
203

Na półkach: ,

Znaczna część literatury mówi o upadku wartości; Kraszewski specjalnie upodobał zaś sobie okres, w którym diagnozowanie upadku przychodzi bez trudu i bez naciągania. Rzeczpospolita Obojga Narodów pod panowaniem Stanisława Augusta usłużnie dostarcza po temu wszelkich materiałów.
Dwa są tu zasadnicze rysy: historyczny i moralny, a splata je Kraszewski wcale udanie.
Znaczną część energii poświęca przy tym szczegółowemu odmalowaniu scenografii, dowodząc, iż nie tylko samą płodnością zasłużył na miano "polskiego Balzaka".
Dzieje podczaszyca Ordyńskiego są zajmujące, jeśli nieszczególnie oryginalne. Powieść zdaje mi się jednak nieco jednowymiarowa i zanadto wprost podana. Przypomina w tym Kraszewski Dickensa, pisząc uroczo, ale używając głównie kolorów białego i czarnego.
Wszystkie postaci otaczające podczaszyca są papierowe, płaskie. Jedynie główny bohater ulega w trakcie opowieści przemianie, do bólu jednak przewidywalnej. Nawet wprowadzone do powieści elementy nadprzyrodzone nie są w stanie nadać "Diabłowi" aspektu wieloznaczności.
Ocena jest zatem wypadkową z jednej strony uznania za szlachetny zamysł upowszechniania historii Polski ku nauce miast ku pokrzepieniu serc oraz braw za staranną kompozycję i jej doskonałe wykonanie; z drugiej znużenia natrętnym dydaktyzmem i rozczarowania lekceważeniem psychologicznej wiarygodności. Na pewno można jednak spędzić czas gorzej niż na lekturze "Diabła".

Znaczna część literatury mówi o upadku wartości; Kraszewski specjalnie upodobał zaś sobie okres, w którym diagnozowanie upadku przychodzi bez trudu i bez naciągania. Rzeczpospolita Obojga Narodów pod panowaniem Stanisława Augusta usłużnie dostarcza po temu wszelkich materiałów.
Dwa są tu zasadnicze rysy: historyczny i moralny, a splata je Kraszewski wcale udanie.
Znaczną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    8
  • Teraz czytam
    1
  • Chcę przeczytać - z półki
    1
  • Typ A: Gatunek: Historyczna
    1
  • Polskie
    1
  • Dawno temu przeczytane
    1
  • Heritage
    1
  • *Józef I. Kraszewski
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Diabeł.Czasy Stanisława Augusta


Podobne książki

Przeczytaj także