Ostatni pustelnik

The Stranger in the Woods: The Extraordinary Story of the Last True Hermit
reportaż, Christopher Knight
literatura faktu
poczytne

Jeśli czytaliście Wszystko za życie Krakauera lub zachwyciło was Walden, koniecznie poznajcie historię ostatniego prawdziwego pustelnika Ameryki. Z niektórych domków ginęły zapasowe butle z gazem. Jedzenie, słodycze, latarki. Albo książki z nocnego stolika. W letnim obozie dla dzieci masowo znikały baterie. A wszystko to za sprawą człowieka, który w 1986 roku wyszedł ze swojego domu z...

A wszystko to za sprawą człowieka, który w 1986 roku wyszedł ze swojego domu z postanowieniem, by zgubić się w lesie i nigdy więcej nie wrócić do cywilizacji.

Jak Christopher Knight przeżył tyle lat? Kradł. Dlatego na wieść o jego aresztowaniu w 2013 roku w USA rozgorzała dyskusja. Przeciwnicy i zwolennicy Pustelnika z North Pond spierali się nie tylko o winę i wymiar kary, lecz też o to, czy zatrzymany mówi prawdę. Jak to możliwe, że przez 27 lat nikt nie natknął się na niego w lasach Maine, mimo systematycznego rabowania okolicznych domków letniskowych i obozu Pine Tree? Jak udało mu się przetrwać surowe i mroźne zimy, nie korzystając z niczyjej pomocy?

Michael Finkel, reporter m.in. „New York Timesa” i „National Geographic” przygląda się tej sprawie z bliska, próbując opisać i zrozumieć pragnienie życia w całkowitej izolacji. Choć być może właściwsze byłoby pytanie nie dlaczego ktoś opuszcza społeczeństwo, tylko dlaczego ktokolwiek chce w nim zostać?

Ta książka porusza głębokie i ważne pytania – o rolę samotności, wartość cierpienia i różnorodność ludzkich potrzeb.
„New York Times”

Pasjonujące zagłębienie w temat samotności i zacieśniającej się więzi człowieka z naturą. Zamykając książkę mamy wrażenie, że tytułowy „pustelnik”, „obcy”, czyli Chris Knight, jest – jak wszyscy anachoreci – jedyną osobą zdrową na umyśle w świecie, który dawno zwariował; że współczesna cywilizacja uczyniła nas wszystkich takimi obcymi, pustelnikami.

„The Atlantic”

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: materiały wydawnictwa

byrcyn11 | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018

Sam lubię ciszę i samotne wędrówki po górach, wiec gdy przeczytałem recenzje, to wiedziałem, że muszę przeczytać tę książkę.
Jednak to czego dokonał Knight przechodzi ludzkie pojecie i faktycznie zastanawiamy się czy facet jest normalny.
W dziejach ludzkości było wielu "pustelników", - ba, nawet przez pewien czas była moda na nich. Zazwyczaj to były pokoje odosobnienia, gdzie przez okienko podawano medytującym jedzenie.
Nasz "bohater" wybrał pełne odosobnienie i pełny kontakt z naturą. Jednak nie zabijał zwierząt, więc czymś żywić się musiał, kradł zatem jedzenie i inne potrzebne rzeczy z domków letniskowych.
W końcu wpadł, choć tropiła go policja, myśliwi, właściciele domków, gajowi, itd., to dopiero pomogła najnowocześniejsza technika, a i tak trwało to lata. W sprawie kary ludzie podzielili się na dwa obozy; kto był wystraszony włamaniami ten domagał się surowej kary, inni raczej współczuli i wycofywali oskarżenia. Lekarze i naukowcy też byli podzieleni co do poczytalności...

Carmen | 2018-08-09
Przeczytana: 22 lipca 2018

Mieliście kiedyś taki zamysł, aby wyjść z domu i się zgubić? Istnieje ktoś, kto wcielił ten szalony plan w życie! „Ostatni pustelnik” Michaela Finkela to reportaż właśnie o nim. Myślicie, że pustelnik był szalony?

Pustelnik z North Pond to ktoś, kto zniknął na 27 lat. Nie na tydzień, nie na miesiąc, a na wiele długich lat! Christopher Knight wyszedł z domu w 1986 roku i przepadł jak kamień w wodę. Szaleństwo czy głupota? Czy to wszystko miało jakiś cel? Czy celowo dał się aresztować w 2013 roku, czy to nieszczęśliwy dla niego przypadek?

Ten reportaż miał dla mnie dwa wymiary. Pierwszy z nich dotyczył opowieści tylko o głównym bohaterze, natomiast drugi wymiar składał się z mnóstwa informacji, zupełnie niezwiązanych z pustelnikiem. Czy to miało sens? Śmiało mogłabym to porównać do picia gorącej czekolady i jedzenia cytrynowych lodów. Obie opcje są smaczne, ale niekoniecznie jednocześnie. Dlatego też jestem nieco zawiedziona. Chciałam czytać o mężczyźnie, który „stracił się” w...

Gajusz | 2018-09-04
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Krótko i konkretnie by wypadało, bo historia jest ślicznie wciągająca i dość niepokojąca. Mężczyzna uciekający poza nawias społeczeństwa wybiera las i samotność, sięga po współczesną wersję pustelnika z dostępem do ogródków działkowych. Jak mu się to udaje, co czuje, czym się kieruje przez te wszystkie lata? Cholera wie. Czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie, autor robi co może by w tym pomóc. Jednak na koniec pozostajemy samotni z tym problemem.
Polecam wszystkim, którzy szukają czegoś zupełnie poza zasięgiem wifi, blutootha czy tv ze ściany.

Piodr123 | 2018-07-03

Bardzo ciekawie napisana biografia niezwykłego osobnika, o którym prawdopodobnie inaczej byśmy nie usłyszeli

Maja Adamczyk | 2018-08-24
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Christopher Knight, bohater reportażu Michaela Finkel'a, do czasu aresztowania w roku 2013, żył samotnie w lasach nieopodal jeziora North Pond, w stanie Maine, na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Pomimo zamieszkania w pobliżu siedzib ludzkich, przez 27 lat udało mu się pozostać niezauważonym. Co więcej, wybór odpowiedniej kryjówki na obozowisko oraz umiejętność poruszania się w lesie bez zostawiania jakichkolwiek śladów, pozwoliły mu stać się legendą - człowiekiem, który przez wiele lat pozostał nieuchwytny dla miejscowych władz. Po niefortunnym incydencie, który poskutkował pozbawieniem wolności, Christopher de facto przestał być już pustelnikiem. W rzeczywistości jednak jego umysł nadal bronił się przed otwarciem na świat i podzieleniem się choćby skrawkiem swoich myśli.

Pisanie tekstu o Ostatnim pustelniku postanowiłam odłożyć na czas po wyjeździe w góry. Takie miejsca zawsze sprzyjają uporządkowaniu myśli i małej kontemplacji w obliczu dzikiej przyrody (na tyle o ile...

dora | 2018-08-24

Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru" Michael Finkel. Po książkę sięgnęłam zachęcona przez historię, którą opisuje oraz chęcią poznania motywów, dla których człowiek dokonując dobrowolnego wyboru pozostawia za sobą całe dotychczasowe życie i postanawia zostać pustelnikiem.
#
Christopher Knight, bo to on jest tytułowym pustelnikiem, w 1986 roku, mając dwadzieścia lat, bez słowa pożegnania opuścił rodzinę, rzucił pracę i wszedł do lasu. Spędził w nim 27 lat. Został złapany dopiero w kwietniu 2013 r. Przez ten czas żył w okolicy obozu Pine Tree. Przez te wszystkie lata okradał domki, które się tam znajdowały. Ginęły różnego rodzaju rzeczy, nigdy nic wartościowego. Na początku ludzie podejrzewali głupie żarty np. swoich dzieci, przypisywali gubienie rzeczy - samym sobie, ale zjawisko powtarzało się i co roku kradzieże były śmielsze. Z drugiej strony raczej trudno było też kradzieże latarek, baterii, słodyczy, jedzenie itp nazwać poważnym przestępstwem. Z czasem jednak i...

tajri | 2018-10-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2018

Czyta się świetnie. Mimo, że to literatura faktu, to czyta się jak dobrą powieść fikcyjną. Ani przez chwilę się nie nudziłam, byłam zaskakująco wciągnięta. Oprócz opisania historii tytułowego pustelnika autor dodał wiele ciekawostek, które nie są tak oczywiste, że coś może być tak powiązane a wiele wnoszą do tej historii. W książce jest też umieszczona dość pokaźna lista innych książek, które opisują podobne historie i ludzi.

Gorąco polecam.

Ewagriusz | 2018-07-26

Bardzo interesujący reportaż o człowieku, który w wieku 20 lat opuścił cywilizację, żyjąc 27 lat jako pustelnik w ekstremalnych warunkach w lasach Maine. Źródłem zaopatrzenia były dla niego kradzieże, które doprowadziły w końcu do jego aresztowania, a tym samym – zakończenia tego etapu w jego życiu.
Na tytuł książki „spuśćmy zasłonę miłosiernego milczenia”; rynek ma swoje wilcze prawa, a jej autor wyraźnie pokazuje nam, że i w naszych czasach pustelnictwo ma się całkiem dobrze. Jeżeli chodzi zaś o treść, to mocną stroną reportażu są konkret y, słabą – pośpiech w tworzeniu syntezy. Michael Finkiel nie ukrywa swojego zainteresowania Christopherem Knightem, by podać wreszcie nazwisko pustelnika, zainteresowania najpierw przypadkiem raczej niż osobą, co z czasem się zmienia, ale w żadnej chyba chwili nie pomylimy opisu z komentarzem. Powoli, cegiełka po cegiełce, odtwarza – jakiego tu słowa użyć, by pokazać naprawdę wyjątkowy charakter tej historii, nie popadając zarazem w...

Evia | 2018-10-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 października 2018

Świetna książka.Zacznę od tego, że cieszę się, że mogłam już ją przeczytać (nie byłoby pewnie to tak szybko możliwe, gdyby nie to, że dostałam od męża niespodziankę w postaci kodu z biblioteki do legimi. "Ostatni pustelnik" był jedną z tych książek,które chciałam teraz przeczytać😏) Sama książka bardzo wciągająca o człowieku, który mieszkał przez 27 lat w lesie..Dla mnie samej życie w namiocie jest niewyobrażalne.Co innego spędzić kilka takich dni pod namiotem,a potem wrócić do ciepłego i wygodnego mieszkania,a co innego wieść takie życie przez tyle lat i to bez kontaktu z ludźmi.Wyłania się tu obraz człowieka bardzo inteligentnego, który ze swoich właściwie nieznanych do końca powodów wybrał takie życie.Książkę polecam.