The Stranger in the Woods: The Extraordinary Story of the Last True Hermit
reportaż, Christopher Knight
literatura faktu
poczytne

Jeśli czytaliście Wszystko za życie Krakauera lub zachwyciło was Walden, koniecznie poznajcie historię ostatniego prawdziwego pustelnika Ameryki. Z niektórych domków ginęły zapasowe butle z gazem. Jedzenie, słodycze, latarki. Albo książki z nocnego stolika. W letnim obozie dla dzieci masowo znikały baterie. A wszystko to za sprawą człowieka, który w 1986 roku wyszedł ze swojego domu z...

A wszystko to za sprawą człowieka, który w 1986 roku wyszedł ze swojego domu z postanowieniem, by zgubić się w lesie i nigdy więcej nie wrócić do cywilizacji.

Jak Christopher Knight przeżył tyle lat? Kradł. Dlatego na wieść o jego aresztowaniu w 2013 roku w USA rozgorzała dyskusja. Przeciwnicy i zwolennicy Pustelnika z North Pond spierali się nie tylko o winę i wymiar kary, lecz też o to, czy zatrzymany mówi prawdę. Jak to możliwe, że przez 27 lat nikt nie natknął się na niego w lasach Maine, mimo systematycznego rabowania okolicznych domków letniskowych i obozu Pine Tree? Jak udało mu się przetrwać surowe i mroźne zimy, nie korzystając z niczyjej pomocy?

Michael Finkel, reporter m.in. „New York Timesa” i „National Geographic” przygląda się tej sprawie z bliska, próbując opisać i zrozumieć pragnienie życia w całkowitej izolacji. Choć być może właściwsze byłoby pytanie nie dlaczego ktoś opuszcza społeczeństwo, tylko dlaczego ktokolwiek chce w nim zostać?

Ta książka porusza głębokie i ważne pytania – o rolę samotności, wartość cierpienia i różnorodność ludzkich potrzeb.
„New York Times”

Pasjonujące zagłębienie w temat samotności i zacieśniającej się więzi człowieka z naturą. Zamykając książkę mamy wrażenie, że tytułowy „pustelnik”, „obcy”, czyli Chris Knight, jest – jak wszyscy anachoreci – jedyną osobą zdrową na umyśle w świecie, który dawno zwariował; że współczesna cywilizacja uczyniła nas wszystkich takimi obcymi, pustelnikami.

„The Atlantic”

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Carmen | 2018-08-09
Przeczytana: 22 lipca 2018

Mieliście kiedyś taki zamysł, aby wyjść z domu i się zgubić? Istnieje ktoś, kto wcielił ten szalony plan w życie! „Ostatni pustelnik” Michaela Finkela to reportaż właśnie o nim. Myślicie, że pustelnik był szalony?

Pustelnik z North Pond to ktoś, kto zniknął na 27 lat. Nie na tydzień, nie na miesiąc, a na wiele długich lat! Christopher Knight wyszedł z domu w 1986 roku i przepadł jak kamień w wodę. Szaleństwo czy głupota? Czy to wszystko miało jakiś cel? Czy celowo dał się aresztować w 2013 roku, czy to nieszczęśliwy dla niego przypadek?

Ten reportaż miał dla mnie dwa wymiary. Pierwszy z nich dotyczył opowieści tylko o głównym bohaterze, natomiast drugi wymiar składał się z mnóstwa informacji, zupełnie niezwiązanych z pustelnikiem. Czy to miało sens? Śmiało mogłabym to porównać do picia gorącej czekolady i jedzenia cytrynowych lodów. Obie opcje są smaczne, ale niekoniecznie jednocześnie. Dlatego też jestem nieco zawiedziona. Chciałam czytać o mężczyźnie, który „stracił się” w...

Piodr123 | 2018-07-03

Bardzo ciekawie napisana biografia niezwykłego osobnika, o którym prawdopodobnie inaczej byśmy nie usłyszeli

Ewagriusz | 2018-07-26

Bardzo interesujący reportaż o człowieku, który w wieku 20 lat opuścił cywilizację, żyjąc 27 lat jako pustelnik w ekstremalnych warunkach w lasach Maine. Źródłem zaopatrzenia były dla niego kradzieże, które doprowadziły w końcu do jego aresztowania, a tym samym – zakończenia tego etapu w jego życiu.
Na tytuł książki „spuśćmy zasłonę miłosiernego milczenia”; rynek ma swoje wilcze prawa, a jej autor wyraźnie pokazuje nam, że i w naszych czasach pustelnictwo ma się całkiem dobrze. Jeżeli chodzi zaś o treść, to mocną stroną reportażu są konkret y, słabą – pośpiech w tworzeniu syntezy. Michael Finkiel nie ukrywa swojego zainteresowania Christopherem Knightem, by podać wreszcie nazwisko pustelnika, zainteresowania najpierw przypadkiem raczej niż osobą, co z czasem się zmienia, ale w żadnej chyba chwili nie pomylimy opisu z komentarzem. Powoli, cegiełka po cegiełce, odtwarza – jakiego tu słowa użyć, by pokazać naprawdę wyjątkowy charakter tej historii, nie popadając zarazem w...

futrzac | 2018-08-16
starshefa | 2018-08-09