Książka Roku 2018

Dziedzictwo posłańca

Tłumaczenie: Marcin Mortka
Cykl: Cykl Demoniczny (tom 3.5)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Messenger's Legacy

Briar miał tylko 6 lat, gdy został na świecie zupełnie sam. Ogień zabrał mu rodzinę, majątek i absolutnie wszystko, co znał. Jako krasjański mieszaniec został odrzucony przez mieszkańców Zielonych Krain. Pozostawiony pośród nocy mógł liczyć tylko na to, czego przez kilka krótkich lat nauczył go jego ojciec, Sharum Relan. W dramatycznej sytuacji pojawia się jednak niespodziewany obrońca. Stary...

Stary przyjeciel Relana, posłaniec Ragen, postanowił po wielu latach odejść ze służby i zająć się rodziną. Jednak gdy dowiaduje się o zaginięciu Briara, ponownie rusza na szlak, by odnaleźć syna starego przyjeciela i sprowadzić go w bezpieczne miejsce.
Rodzinna tragedia okazuje się początkiem niezwykłej ścieżki, którą Everam w swej mądrości przeznaczył niepozornemu chłopcu.

Poznaj historię jednego z najbardziej tajemniczych i nietuzinkowych bohaterów Cyklu Demonicznego.

źródło opisu: https://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: https://fabrykaslow.com.pl

słoneczko | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

Ogólnie nie przepadam za tego typu dodatkami i wracaniem do historii już opowiedzianej. Tym razem jednak było dosyć fajnie. Trzy opowiadania z uniwersum, nie tak dobre jak główny cykl, ale warte przeczytania. Szkoda, że tak późno wydane.
Plusy:
- miły powrót do świata otchłańców, do uniwersum które mnie zachwyciło;
- ciekawie opisana historia Briara (Błotka), postaci drugoplanowej, pokazująca dlaczego stał się tym kimś, kim dzisiaj jest;
- dobre wprowadzenie do części „Tron z czaszek”
- poruszenie tematu dyskryminacji w różnych odcieniach;
- czyta się szybko, przyjemnie;
- styl pisania, który mi osobiście bardzo odpowiada;
Minusy:
- oprócz pierwszego opowiadania, pozostałe niewiele wnoszą do uniwersum;
- na okładce chyba Rojer, ale w opowiadaniach nic o nim nie ma.
Ogółem książka dobra.

ZaaQazany | 2018-09-10
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2018

Tom 3.5 po 5.2?
Całość umiejscowiona w universum. Bardziej lub mniej powiązana z głównymi wątkami. Czekałem na ucztę a dostałem porządny obiad. Chciałoby się powiedzieć że było "oryginalnie", ale bardziej pasuje mi "schematycznie".

Najważniejsze, z perspektywy całości jest pierwsze opowiadanie. Pozwala nam poznać losy Briara, drugoplanowej postaci, który odegrał swoja ważną rolę w tomie 4. Poznajemy jego historię, która stała się powodem jego życia z dala od ludzi w połaciach lubczyku.
Drugie krótkie opowiadanie dotyczy historii z dzieciństwa Arlena, jeszcze zanim zginęła jego matka, a więc tu mamy raczej tom 0.5. Luźne opowiadanie z uniwersum Cyklu Demonicznego, nie ważące w żaden sposób na ogólnej narracji.
Opowiadanie trzecie to już totalne oderwanie od ogólnej narracji, opowiada historię dziejącą się w Potoku gdy Arlen jest już daleko daleko. Walka z demonami ma tu raczej element tła. O wiele ważniejszym wydaje się być wątek obyczajowy z elementami...

Northman | 2018-09-12
Przeczytana: 02 września 2018

Deser po głównym daniu :)

Cykl Demoniczny Petera V. Bretta zakończył się, w teorii, wraz z ukazaniem się drugiego tomu "Otchłani", jednak jak widać... nie jest to koniec opowieści :) Ku mojej uciesze autor serwuje nam bowiem w niniejszej książce kilka opowiadań z dobrze znanego uniwersum (!), które po trosze opowiedzą historię kilku pobocznych bohaterów, a po trosze... pozwolą jeszcze na kilka chwil zawitać do świata, którego drzwi wydawały się być już ostatecznie zamknięte :)

Opowiadań dostajemy od Bretta dokładnie trzy. Wraz z nimi przybliżono nam nieco losy i historię Briara i Arlena, bohaterów znanych z innych części cyklu. Czytając zapowiedzi obawiałem się trochę, czy w odbiorze całość książki nie będzie aby chaotyczna i nieczytelna... Na szczęście Brett wybrnął z sytuacji, a snucie historii z przeszłości Arlena (zanim zginęła jego matka) i Briara (oględnie mówiąc - trudne dzieciństwo...) jest ciekawe samo w sobie i, co najważniejsze, czytelne jako osobna historia nawet dla...

Die_Toten_Maus | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Miło powrócić do świata otchłańców, gdy człowiek myślał, że albo już nigdy, ale w odległej przyszłości.

W książce zawarte są trzy opowiadania, dwa dłuższe i jedno króciutkie. Pierwsze przybliża nam postać Briara, ale także Ragena. Bardzo było mi szkoda Błotka i jednocześnie go podziwiałam.

Drugie opowiada o świętach małego Arlena, niezbyt udanych swoją drogą.

Trzecie jest o Mówczyni z Potoku - bardzo wciągające, poruszające i ukazujące wiele współczesnych problemów. Dlaczego tak mało pisze się o gejach? W tej pozycji jest to tylko wspomniane, natomiast związki lesbijskie nie sprawiają żadnego problemu. Dopominam się porządniejszych wątków homo! Dlaczego wszyscy zachwycają się piersiami a nikt nie zachwyca sie męską klatą? Równouprawnienie i tolerancja. Jako kobieta chcę poczytać coś, w końcu, seksistowskiego o facetach, a co!

I mój kochany Rojer na okładce, doczekał się! Inaczej go sobie wyobrażałam... ale może być. Szkoda tylko, że nawet nie zająknięto się na jego temat w...

Hrosskar | 2018-09-13
Przeczytana: 10 września 2018

Po premierze Otchłani, Cykl demoniczny można uznać już za zamknięty. Jednakże autor napisał również kilka historii pobocznych, które ostatecznie nie znalazły się w książkach. Mamy okazję je poznać w zbiorze Dziedzictwie posłańca, w którym znajdziemy trzy opowiadania. Pierwsze z nich - tytułowe opowiada o Briarze, drugoplanowym bohaterze z czwartego i piątego tomu cyklu. Gdy miał on sześć lat, na skutek nieszczęśliwego wypadku, ogień i demony zabrały mu wszystko co miał - rodzinę, dom i nie tylko. Z racji swojego półkrasjańskiego pochodzenia został odrzucony przez mieszkańców i żyje na bagnach, wykorzystując wiedzę jaką zdobył od swojego ojca. W drugim opowiadaniu - Święto w potoku Tibbeta, obserwujemy epizod z życia Arlena, jako młodzieńca, podczas święta przesilenia zimowego. A w ostatnim - Selia zwana Wyschniętą, mamy okazję poznać jak Selia, mówczyni Potoku Tibbeta radzi sobie w nowej sytuacji, niedługo po wyjeździe Arlena i przekazaniu runów wojennych. Będzie zmagała się nie...

Chrisstofferr | 2018-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Brett podszedł do opowiadań w zupełnie innym stylu niż to co pokazał w cyklu demonicznym. Skoro historia Wybawiciela oraz otchłańców została opowiedziana mógł skupić się na równie ważnych bohaterach z drugiego planu. A po tym tomie widać że wyobraźni mu nie brakuje. Dostajemy trzy opowiadania które uzupełniają wcześniejszą historię o dodatkowe szczegóły, smaczki. Po lekturze trzeba stwierdzić, że Arlen miał szczęście, gdyż autor nie przypisał mu aż tak ciężkiego losu jak Briarowi. Selia zaś nie jest tak gruboskórna i sztywna jakby mogło się wydawać. Jej troska o ludzi tłumi nawet jej własne uczucia, które musiała ukrywać jako coś wstydliwego i hańbiącego. A wszystko dla dobra ogółu. Zaś święto w Potoku pokazuje, że mimo przeciwności losu, w postaci otchłańców, ludzie wciąż potrafią wydobyć z każdej sytuacji choć odrobinę szczęścia.

Janusz Szewczyk | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

Książka zawiera dwie nowele i jedno opowiadanie ze świata "Cyklu demonicznego". (Nie doczytałem go jeszcze do końca, gdyż autor strasznie go rozciągnął, ale to akurat zupełnie nie przeszkadza w lekturze "Dziedzictwa...") Wszystkie trzy utwory charakteryzują się prostymi konstrukcjami i nieskomplikowanymi fabułami, opisującymi szerzej losy niektórych postaci znanych z powieści wchodzących w skład serii. Nie dzieje się w nich nic istotnego z punktu widzenia całości cyklu, nie poznajemy żadnych nowych tajemnic a stanowiące centralny element każdej z trzech opowieści opędzanie się od kłapiących szczękami demonów znudziło mnie już kilka książek temu. Jedynym zaskoczeniem jest ostatnia nowela, a konkretnie szersze wprowadzenie w niej przez autora wątków dotyczących zakazanej miłości pomiędzy kobietami. Niestety pod tym względem świat magii i demonów okazuje się bardzo przygnębiająco podobny do naszego, gdzie każdy "odmieniec" to wróg, którego najlepiej skopać i wyrzucić na pożarcie...

Marzena | 2018-05-20

Bardzo przyjemna pozycja, opowiadająca poboczną historię, ale jej przebieg przeważnie toczy się równolegle do głównego wątku. W momencie gdy pojawia się bohater- o którym mowa w Messenger's Legacy- jest nam już znany i lepiej możemy zrozumieć co nim powoduje i co już przeżył. Polecam przeczytać po Tronie z Czaszek ks.I, ale przed ks.II.
P.S Z bezpośredniego źródła (czyt. Peter V.Brett) wiadomo, że Messenger's Legacy ma się ukazać w polskim wydaniu jeszcze tego roku, więc dla tych których bariera językowa nie pozwala się z tą pozycją zapoznać, będą mieli na to szansę^^

Vayar | 2019-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2019

Ja tu tylko podpowiem, że ustawienie tego tomu w kolejności może być mylące, bo opowiadania nie dzieją się w tym samym czasie.

Dziedzictwo Posłańca najlepiej pasuje między tomami Tronu z Czaszek. Selia zwana Wyschniętą pomiędzy tomami Otchłani. Kilkustronnicowe Święto w Potoku Tibbeta dzieje się przed pierwszym tomem Malowanego Człowieka, więc tu pełna dowolność.

Popełniłam ten błąd, że przeczytałam opowiadanie o Selii przed jej chronologicznym umiejscowieniem w cyklu, ale dzięki temu Dziedzictwo przeczytałam w porę. Mam bowiem wrażenie, że autor w Otchłani zakłada, że czytelnik zna treść Dziedzictwa - bez niej dwoje bohaterów pojawia się w akcji jakby znikąd.

Podejrzewam, że polskiemu wydawcy zależało na wydrukowaniu tomu sensownej objętości, stąd musieliśmy czekać na Dziedzictwo Posłańca tak długo, aż do ukazania się opowiadania o Selii. Nowym fanom cyklu nie powinno to jednak przeszkodzić.

Same opowiadania bardzo polecam fanom cyklu.

Ari_saan | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Nie ma nic lepszego na zakończenie serii, której oddało się swoje serce, jak po jakimś czasie od zakończenia przeczytać sobie smaczki dotyczące uniwersum! Nie tylko czekanie pozwoliło się łatwiej pogodzić z pożegnaniem (no nie takim pożegnaniem, bo pan Brett zapowiedział przecież kontynuację), ale także taka lektura zaspokaja ciekawość i pozwala uzupełnić sobie historię.

Serce oczywiście skradła mi historia Briara, który jest jedną z moich ulubionyh postaci, ale także historia Selii - której z kolei fanką nie jestem - nie zawodzi. Dowód na to, że autor wyjątkowo dobry, bo gdyby było inaczej, nie dałoby się tak łatwo, ani tak przyjemnie (!), przełknąć pewnych rzeczy. Świetne pióro i dobrze wykreowane postaci jednak robią swoje.

Opowiadania tak dobre, jak cała seria!