horror, groza,
horror
Immortalon

Opowiadania Dominika to coś więcej niż naśladownictwo grozy „sprzed wieków”. Oczywiście można w tych opowiadaniach znaleźć wszystko, czym zachwycali dziewiętnastowieczni klasycy: podniosły styl, wyraziście skonstruowane postaci, niepokojącą, pełną niesamowitości atmosferę. Łuszczyński, autor bloga poświęconego właśnie archaicznej fantastyce, znakomicie opanował materiał źródłowy. Jednak autor okazuje się kimś więcej, niż tylko epigonem Poego, Lovecrafta czy Le Fanu. „Chorały z pogranicza czasu” wychodzą poza ramy prostego pastiszu. To po prostu znakomicie napisane teksty, których pomysły i klimat powinny usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagającego czytelnika.

Piotr Borowiec

Ilustracje do każdego opowiadania wykonał sam autor.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Oficjalna strona wydawcy

ampH | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Kiedy ktoś mówi mi o klasycznych literaturze grozy, na myśl przychodzi mi oczywiście Edgar Allan Poe oraz H. P. Lovecraft. Niemalże cała twórczość obu wspomnianych autorów jest jeszcze przede mną, chociaż sam ich dorobek jest doskonale znany chyba większości miłośników literatury. Dominik Łuszczyński w swoim zbiorze opowiadań nawiązuje właśnie do tych klimatycznych dzieł, których atmosferę trzeba po prostu umieć oddać. Nie każdemu się to udaje, i nie każdy jest w stanie napisać coś, co będzie miało podobny wydźwięk. Ciężki, mroczny, ale jednocześnie subtelnie pociągający za najgłębiej osadzone struny ludzkiej psychiki. Czy “Chorały z pogranicza czasu” można uznać za właśnie ten typ literatury? Zdecydowanie tak.

Kiedy groza wypływa z każdego zakątka otaczającego Cię świata, nie myślisz racjonalnie. Kiedy strach zaczyna szarpać Twoją i tak już nadwyrężoną psychikę, starasz się uciec jak najdalej, nie bacząc na przeciwności. Dokładnie do takiego stanu chce Cię, Drogi Czytelniku,...

Maciek | 2018-06-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Uwielbiam momenty w których biorę do rąk nową,piękną wydaną książke co do której nie mam jasnych sprecyzowanych oczekiwań może po za jednym,aby zapewniałą swietną rozrywkę na wieczór.
"Chorały..." to właśnie taki typ literatury.Powyzsza książka to zbiór opowiadań-za którymi nie przepadam tak bardzo jak za pełną powieścią ale w tym przypadku historie rozłożyły mnie na łopatki.Co aż tak zadziałało?Cóz przeważyły umiejętności autora.Dominik (niewiem czy tak wypada mi pisac po imieniu,mam nadzieje ze się nie obrazisz :D)pisze wspaniałym językiem epatującym charakterystycznym dla przełomu XIX i XX wieków.
Moja znajomość klasyki powieści grozy nie jest zbytnio obszerna,znam ledwo kilku autorów ale gdybym nie wiedział że powyższe dzieło powstało niedawno typowałbym Lovecrafta czy też Poego.
Wielki szacunek za opowiadania.Mam również nadzieje ze kiedyś uda mi się zdobyć autograf bo warto.

Dominika | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Nie jest to zwykły zbiór opowiadań, albowiem są to historie, które odwołują się do najgłębszych ludzkich tęsknot. Są to historie, które obnażają ludzkie słabości oraz zło, które potrafi drzemać w człowieku.
Książka pełna jest filozoficznych rozważań nad zmiennością i ulotnością ludzkiego życia.
Ponadto autor pisze pięknym językiem i tworzy niezwykle mroczny, gotycki klimat.

Aleksander | 2018-07-31
Przeczytana: sierpień 2018