Wielka księga morskich zwierząt

Okładka książki Wielka księga morskich zwierząt Yuval Zommer
Okładka książki Wielka księga morskich zwierząt
Yuval Zommer Wydawnictwo: Wilga popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
The Big Book of the Blue
Wilga
2018-05-23
2018-05-23
praca zbiorowa
zwierzęta

Okładka książki Listy od Feliksa. Mały zając podróżuje po świecie Constanza Droop, Annette Langen
Listy od Felik... Constanza Droop, An...
Okładka książki Sklep z babciami Dominika Gałka, Maciej Szymanowicz
Sklep z babciami Dominika Gałka, Mac...
Okładka książki Najlepsza zupa na świecie Mar Ferrero, Susanna Isern
Najlepsza zupa... Mar Ferrero, Susann...

Dzięki wielkiej księdze poznamy różne zwierzęta morskie i ich niejednokrotnie trudne nazwy! Meduza, delfin, krab czy ośmiornica – te zwierzęta z pewnością są znane każdemu dorosłemu. Ale Liry, grzebiełuszki .. … .. podejrzewam, że nie. Na każdej stronie mamy wiele tych zwierząt, w różnych sytuacjach. Pod rysunkiem znajdziemy krótki opis ciekawostek o życiu danej ryby, ssaka czy płaza. O tym co jedzą, jak oddychają lub na jak długo potrafią wstrzymać oddech. Niektóre informację, mogą Cię zaskoczyć, a dziecku pozwolą odkryć świat morskich toni, niewidoczny na co dzień.

Nie byłabym sobą, gdyby chociaż jedna pozycja podczas maratonu nie była popularnonaukową. "Wielka księga zwierząt morskich", to lektura przeznaczona zarówno dla dużych, jak i małych odbiorców, ale przede wszystkim to prawdziwa gratka dla miłośników oceanów.

Cała składa się z przepięknie i bogato ilustrowanych stron, na których jest mnóstwo ciekawostek o mieszkańcach mórz i oceanów. Zagadnienia poświęcone są żółwiom morskim, rybom latającym, pławikonikom, meduzom, ośmiornicom, wielorybom, krabom, fokom i uchatkom, rekinom, krylowi, lirom, wężom morskim, rybom głębinowym, miecznikom, płaszczkom, rybom koralowym, tuńczykom, pingwinom, najeżkom i delfinom. Z książki też dowiemy się o sposobach poruszania się zwierząt w wodzie, o skrzelach i płucach oraz niebezpieczeństwach zagrażających morzom i oceanom.

Przedstawię 7 ciekawostek, które mnie zachwyciły podczas lektury:
- Żółwie morskie mają przezroczyste powieki, które chronią ich oczy niczym okulary pływackie

- Ośmiornica ma 3 serca

- Wieloryb jest największym zwierzęciem wszech czasów. Większym nawet od największego przedstawiciela dinozaurów

- "Kolana" krabów skierowane są na boki, co sprawia, że mogą chodzić tylko w prawo lub lewo, nigdy prosto

- Młody miecznik, dorastając traci wszystkie zęby. Jest też jedną z najszybszych ryb świata - w wodzie rozwija prędkość do 80 km/h

- Tuńczyk pospolity żyje nawet 40 lat, osiąga 3m długości i waży do 680kg czyli więcej niż koń. Jego mięsem można by napełnić ponad 5500 puszek

- Rozgwiazdy to dziwaczne zwierzęta - pozbawione są głowy, za to mają do 40 ramion. W ich ciele zamiast krwi krąży woda morska.

No i jak tu nie kochać przyrody? Kiedy ona jest tak fascynująca!

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

„Wielka księga morskich zwierząt” to podróż po morskich otchłaniach, w których czai się mnóstwo niezwykłych stworzeń. Mamy tutaj do czynienia z konikami morskimi, wielorybami, najeżkami, meduzami, mątwami, humbakami itd., itd. Książka ta to prawdziwa gratka dla fana oceanicznej fauny. Pęka wręcz w szwach od ciekawostek. Zastosowana w niej formuła pytań i odpowiedzi sprawdza się doskonale. A pytania są nad wyraz intrygujące… Czy latające ryby naprawdę latają? Po co ośmiornicy aż osiem ramion? Dlaczego wieloryby są wielkie, a kraby chodzą bokiem? Czy pingwiny marzną? Wszystkie zawarte w niej informacje okraszone zostały barwnymi ilustracjami, które ze szczegółami oddają charakter poszczególnych gatunków ryb. Polecam maluchom tą interesującą publikację popularnonaukową na dobry początek podmorskiej przygody…

Świetna pozycja dla dzieci lubiących przyrodę i zwierzęta. Świetnie się ją czyta, bo pomimo że tekstu jest mało (a może dzięki temu) - kilka kilkuzdaniowych ciekawostek, poświęconych najpierw ogólnie zwierzętom morskim, środowisku życia, sposobie poruszania, a następnie każdemu gatunkowi oddzielnie, to są na tyle ciekawe, że z przyjemnością się je czyta. Dodatkowo na każdej stronie jest zadanie na spostrzegawczość. Z książki dowiemy się na przykład ile puszek wypełni jeden 3-metrowy tuńczyk, które zwierzęta wstrzymują pod wodą oddech na dwie godziny, jak długo unoszą się latające ryby, jakie ryby pływają w pionie, jakiego gatunku pływa więcej w oceanie niż wszystkich innych zwierząt na ziemi i wiele wiele innych. Polecam tą książkę.

lato zawsze wzmaga w nas zainteresowanie morską tematyką. Do jej zgłębiania doskonałym towarzyszem okazała się dla nas "WIELKA KSIĘGA MORSKICH ZWIERZĄT".
🐳🐋🐬🐟🐠🦈🐙🐚

Nie bez przyczyny w tytule znajduje się słowo KSIĘGA, bowiem jej rozmiar ( 345x15x235) sprawia, że zdecydowanie zasługuje na tę nazwę.

Szczególnym elementem książki są rozkładówki pełne wymownych ilustracji, oddających realia podwodnego świata. Piękne obrazy zabierają nas w niezwykłą podróż po morskich głębinach, wśród bujnej roślinności oraz licznych gatunków zwierząt.

Tekst współgra z ilustracjami i je dopełnia. Pozwala zgłębić wiele sekretów, które kryją przed nami słone wody mórz. Publikacja obfituje w zaskakujące ciekawostki, które pozwalają odkryć morze od nieznanej dotąd strony.

Dzięki tej publikacji poszerzyliśmy wiedzę o wiele ciekawych informacji o zwierzętach zamieszkujących morza, a przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że choć różnią się wielkością, fizjonomią, sposobem zdobywania pożywienia... łączy je to, że każde z nich, jest niezwykle fascynujące.

👍Zachęcamy Was do wyruszenia w tę niezwykłą podróż w głębiny, na którą zaprasza "WIELKA KSIĘGA MORSKICH ZWIERZĄT".

🐳🐋🐬🐟🐠🦈🐙🐚

Szczególnym elementem książki są rozkładówki pełne wymownych ilustracji,...

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Popularnonaukowe
  • Typ B: Gatunek: Przyrodnicza

Dodaj cytat z książki Wielka księga morskich zwierząt