Perfekcyjna śmierć

Okładka książki Perfekcyjna śmierć Helen Fields
Okładka książki Perfekcyjna śmierć
Helen Fields Wydawnictwo: Amber Cykl: Inspektor Callanach (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Callanach (tom 3)
Perfect Death
Amber
2018-06-19
2018-06-19
Dariusz Ćwiklak
Dariusz Ćwiklak

Już od dawna byłem wielkim fanem tej serii i bardzo żałuję, że kolejne części nie są JESZCZE przełożone na język Polski. Mam szczerą nadzieję, że kiedyś to nastąpi.
Helen jak zwykle przedstawia nam świetny, dynamiczny świat Luca i Avy, który zachwyca i zadziwia.

Dobra, ciekawa, porządna kolejna część serii. Nie zawiodłam się.

Dobra, ciekawa, porządna kolejna część serii. Nie zawiodłam się.

W Edynburgu na wzgórzu zamarza młoda kobieta, a jakiś czas później szefowa fundacji charytatywnej umiera na tajemniczą chorobę. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to zwykły zbieg okoliczności, lecz gdy przychodzą wyniki badań toksykologicznych, okazuje się, że obie kobiety przedawkowały. Jedna miała w organizmie dużą ilość oleju konopnego, a druga wysokie stężenie jakichś tabletek na odchudzanie. Świeżo awansowa nadinspektor Ava Turner wraz z inspektorem Callanachem starają się jakoś powiązać oba dotychczas uznane za samobójstwa sprawy. Nie wiedzą jeszcze, że w ich miasteczku grasuje seryjny morderca. Ava dodatkowo bada jeszcze sprawę zmarłego byłego nadinspektora Begbiego, jej przełożonego. Kobieta zajmuje się tą sprawą, nie wtajemniczając nikogo, gdyż musi chronić reputację oraz pamięć o zmarłym.
Na początku książka wydawała mi się dosyć chaotyczna, ponieważ ciągle przeskakiwano z jednego bohatera na drugiego i przez to nie mogłam ogarnąć swoich myśli. Stało się to pewnie dlatego, że dopiero teraz zdałam sobie sprawę z tego, że jest to trzeci tom serii, a jak wiadomo nie powinno się od końca zaczynać czytać. Wydawało mi się, że sprawdzałam i byłam przekonana że to jest pojedyncza część, ale niestety się pomyliłam. Przez to mogłam błędnie ocenić treść książki, nie znając wcześniej bohaterów. Po około dwusetnej stronie wszystko zaczynało nabierać tempa i powieść coraz bardziej zaczynała mi się podobać. Mimo że jakoś właśnie wtedy już wiedziałam, kto jest mordercą. Było to dość przewidywalne i przez to daje wielki minus. Nie lubię w połowie czytania już wiedzieć kto zabija, ponieważ na końcu nie ma tego dreszczyku emocji, który towarzyszył mi przy wielu innych książkach. Także pod tym względem jestem totalnie zawiedziona. Przyjemnie mi się czytało, więc na pewno wrócę do poprzednich części, żeby zaznajomić się z piórem pisarki i poznać bohaterów, z którymi polubiłam się praktycznie od początku. Chyba najbardziej spodobał mi się sierżant Lively, te jego przekomarzanie się z Lucem dodawało powieści dużą dawkę humoru, co sobie cenię. Pomimo przewidywalności książki, zakończenie mimo wszystko zrobiło na mnie lekkie wrażenie. I w sumie mogę ją polecić dla osób lubiących kryminały, tylko proszę nie popełniać takiego błędu jak ja, czyli przeczytać od 1 tomu! Finalnie daje 6/10 i koniecznie muszę kiedyś przeczytać poprzednie i jeśli się pojawią, następne części serii.

Dla mnie spoko po nitce do kłębka, bez przypadków co dla mnie ma kluczowe znaczenie.
A samo rozprowadzanie wątków naszych głównych bohaterów rewelacyjne.
Czekam z niecierpliwością na kolejne części Helen.

A samo rozprowadzanie wątków naszych głównych bohaterów rewelacyjne.
Czekam z niecierpliwością na kolejne części Helen.

Bardzo dobry, wciągający kryminał, ale nie aż tak dobry jak dwie poprzednie części serii o inspektorze Lucu Callanachu. Owszem też czytało się dobrze, akcja wciągała, bohaterowie byli wyraziści i budzący sympatię, jednak zabrakło tego przygwożdżenia do książki, które miałam czytając poprzednie części. Mimo wszystko zachęcam do sięgnięcia - na pewno nie będziecie się nudzić.

Do połowy byłam wręcz zachwycona. Niestety potem trochę się męczyłam. W końcówce jest też jakby bardziej drastycznie. Nie wiem dlaczego takie epatowanie złem, dobry kryminał... No cóż ostatnio namiętnie oglądam "Colombo" i "Herculesa Poirot'a". Podsumowując: dobra książka, ale nie rewelacyjna ;-)

Trzeci tom cyklu o Inspektorze Callanachu. W mojej opinii do tej pory najlepsza część serii kryminałów rozgrywający się w stolicy Szkocji. Tym razem Inspektor Luc Callanach i świeżo awansowana na nadinspektora Ava Turner prowadzą dochodzenie, na tyle komplikowane, że zabójca nie pozostawia żadnych śladów. Tym razem autorka zafundowała swoim czytelnikom misterną, składająca się z wielu elementów układankę. Mam nadzieje, że kolejny tom cyklu niebawem ukaże się w naszym kraju.

najgorsza czesc. watki obyczajowe poprostu meczace juz, ciagle maglowane jest to samo co w czesci pierwszej i drugiej, nic nowego i nic ciekawego. Historia kryminalna tez nudna, ledwo udalo mi sie skonczyc. Dodatkowo bardzo drazniace wyssane z palca rzeczy dotyczace Szkocji (gdzie mieszkam) i Glasgow ...

Trzymała w napięciu do końca

Trzymała w napięciu do końca

Przyzwyczaiłam się już do głównych bohaterów, więc naprawdę przyjemnie czytało mi się tę książkę. Fajnie by było znów do nich wrócić.

• Przeczytane w 2019
  • Audiobooki