Opowiadania wszystkie

Complete Stories
Albatros
2018-10-17
2018-10-17
Elżbieta Zychowicz, Robert Sudół, Jolanta Kozak, Andrzej Szulc, Zofia Uhrynowska-Hanasz, Izabela Matuszewska
opowiadania

Okładka książki Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania Suzanne McConnell, Kurt Vonnegut
Zlituj się nad... Suzanne McConnell, ...
Okładka książki Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca Albert Monteys, Ryan North, Kurt Vonnegut
Rzeźnia numer ... Albert Monteys, Rya...

Lekcje „sprzedawcy dobrych rad”

Jedno jest jasne po lekturze. Są to opowiadania z lat 50. i 60. skierowane do określonej grupy czytelniczej (klasa średnia). To wiąże się z tematem - sprawami, którymi żyli na co dzień, z nadziejami, obawami i lękami, smutkami i radościami.
Czy tak się wiele zmieniło?
Opowiadania mają swój klimat i przede wszystkim można doświadczyć Vonnegutowskiego oglądu świata i ludzi. Cenionymi wartościami są marzenia, pasja, rodzina, sprawiedliwość, rozsądek i uczucie. (Temat kobiety w życiu mężczyzn - cudownie anachroniczne.) Choć narrator jest życzliwy dla swoich bohaterów, wydźwięk wielu opowiadań zdaje się być lekko ironiczny/sarkastyczny. Inne są po prostu zabawne, często z zaskakującym zakończeniem.

Załączam listę najlepszych, moim zdaniem, opowiadań:
1. Pociski załogowe, Rejs wesołego Rogera, Karabiny przed masłem, Pułapka na jednorożca, Okropności wojny (z części WOJNA)
2. Chodząca pokusa, Krople wody, Plaga (bardzo smutne),Pan Z., Raj nad rzeką, Anonimowi kochankowie (z części KOBIETY).
3. Eufo-kwestia (prorocze),Mnemonika, Sala luster (mocne) (z części NAUKA)
4. Kim teraz będę?, Noc dla miłości, Rzym (z części MIŁOŚĆ)
5. Stylowe wnętrza, Jeleń w fabryce, Każda godziwa propozycja (czyli jak spędzić urlop nie mając pieniędzy - w Polsce nie działa chyba:),Ten mój syn, Okna na wiatr, Gdy śmiertelnicy śpią, Hochsztaplerzy (z części ETYKA PRACY CZY SŁOWO I FORTUNA)
6. Panna młoda na zamówienie, Cześć Ruda, Honor gazeciarza, Pies Edisona, A po lewej (z części ZACHOWANIE)
7. Pieśń dla Selmy (z części DYRYGENT SZKOLNEJ ORKIESTRY)

Czy tak się wiele zmieniło?

Przede wszystkim to nie są opowiadania wszystkie, tylko wybór opowiadań. Może to i dobrze, bo ja jeszcze kilka bym usunęła z książki. Wg mnie te opowiadania są bardzo nierówne, niektóre świetne, a inne bardzo słabe. Zyskałyby, gdyby oprócz nazwisko tłumacza, można byłoby dowiedzieć się kiedy dane opowiadanie zostało napisane. Dla mnie byłoby lepsze, gdyby utwory ułożono chronologicznie, umożliwiając czytelnikowi śledzenie rozwoju i zainteresowań pisarza, czy trendów wśród ówczesnych odbiorców.

Świat na to czekał! Wreszcie wszystkie opowiadania Vonneguta w jednym tomiszczu, jakkolwiek nie jestem pewien czy wszystkie, bo choć tytuł brzmi "opowiadania wszystkie" to pod spodem jest napisane "wybór i opracowanie". Coś mi tu nie gra. Tak czy inaczej, prawie 1000 stron z Vonnegutem. Jedne opowiadania słabsze drugie lepsze, a jeszcze inne wybitne. Nie da się żeby wszystko było tak samo dobre. Jak to u Vonneguta bywa, gorycz miesza się ze śmiechem, a profetyzm niektórych opowiadań wprost przeraża. So it goes...

Dla fana Vonneguta - idealny prezent. Wiem po sobie! :)

Dla fana Vonneguta - idealny prezent. Wiem po sobie! :)

Czyta się to wyśmienicie. Opowiadania - kto jakie chce i jakie lubi - tutaj znajdzie. Bardzo pozytywny ten Vonnegut jest i nie da się go nie lubić.

"Opowiadania mistrza"
Kiedy zobaczyłem tą książkę, ucieszyłem się. Pomyślałem: "wreszcie będę miał wszystkie opowiadania Kurta w jednym". No i będę mógł oddać stare wydania zbiorów opowiadań. Pierwsza niespodzianka czekała zaraz po przybyciu książki do domu. Okazało się, że nie mogę pozbyć się zbiorów opowiadań. Bowiem tytuł książki kłamie. Nie są to wszystkie opowiadania mistrza !
Brakuje między innymi "Płacz rozlegnie się na wszystkich ulicach" ze zbioru Armagedon w retrospektywie, czy "Nowego Słownika" ze zbioru Witajcie w Małpiarni. Plan odchudzenia biblioteczki umarł...
Opowiadania zawarte poukładane są tematycznie. Nie jestem przekonany czy jest to dobry klucz. Vonnegut moim zdaniem miewał dziedziny, w których czuł się jak ryba w wodzie (fantastyka) i takie, gdzie był nieco przyciężkawy (Miłość).
W "Miłości" większość opowiadań jest bardzo podobnych do siebie. Brnąc przez ten rozdział, niczym lodołamacz, musiałem się cofać i nacierać znowu. W zbiorach opowiadań, gdzie tematyka była wymieszana, wady te ginęły ukryte wśród różnorodności.
Zbiór zawiera wprowadzenia do każdej części. Jedne są górnolotne inne jakby pisane na siłę. Reasumując nic nowego nie wnoszą, przynajmniej te słabsze. Wolałem oryginalne przypisy Mistrza.
Na temat treści nie będę pisał, bo mi nie wypada. Każdy kto choć trochę lubi literaturę wysokich lotów, powinien coś z tego zbioru przeczytać.
Ja robiłem to nie pierwszy raz i nie będę żałował żadnego z nich.
Polecam.

"Opowiadania mistrza"

Duża porcja Vonneguta

Duża porcja Vonneguta

Przeczytanie "Opowiadań wszystkich" Kurta Vonneguta było moim pierwszym spotkaniem z twórczością tego autora. Do sięgnięcia po nie zachęciło mnie opowiadanie zamieszczone w jednym z ostatnich numerów Playboy'a - zabawne i dość szalone "Wielkie jeb***e kosmosu". Znalezienie się w tym magazynie utworu o takim właśnie tytule wydaje się być zrozumiałe, ale spośród prawie stu miniaturek wchodzących w skład omawianej pozycji jest to jedyne opowiadanie o tak niekonwencjonalnej nazwie, a jedno z niewielu o tak dziwacznej treści.

Cały zbiór podzielony jest na kilka działów, wśród których znajdziemy m.in. historie rozgrywające się w czasie wojny, opowieści miłosne, fantastyczne, czy nawet właśnie mocno absurdalne. Tematyczne podzielenie utworów daje nam jednak tylko ogólną wskazówkę, czego mniej więcej będą dotyczyły te czy inne opowiadania, bowiem często elementy charakterystyczne dla danego gatunku są mocno widoczne w utworach zaklasyfikowanych do innego. Jaka by to jednak nie była wariacja, to widać, że w każdej z nich Vonnegut czuł się tak samo dobrze. Choć sam twierdził na przykład, że nie potrafi wplatać kobiet do swoich historii, a na opinie, że jest pisarzem science fiction, reagował niezadowoleniem, to na podstawie "Opowiadań wszystkich" śmiało mogę powiedzieć, że zawsze bardzo wiarygodnie nakreślał on w nich kobiece charaktery i elegancko aranżował ich relacje z pozostałymi bohaterami, a w utworach wybiegających tematycznie ponad to, co obiektywnie jest nam znane, często pojawiały się pomysły, których nie powstydziłby się niejeden pisarz książek typowo fantastycznych.

Vonneguta należy więc chyba uznać za twórcę uniwersalnego; jego dzieła spodobają się zarówno amatorom literatury obyczajowej, fantastycznej, czy też miłosnej. Są to bardzo ciepłe w odbiorze teksty, z subtelnym humorem, zazwyczaj dobrze się kończące. Jeżeli poruszają jakiś trudny problem, to napisane są one w taki sposób, aby nie zrobiło nam się zbyt przykro w czasie czytania. Niektóre z nich (szczególnie te z rozdziału MIŁOŚĆ) mogą co prawda wywołać u czytelnika łzy wzruszenia, ale czy nie o to właśnie chodzi w tego typu historiach?

Cóż powiedzieć...Vonnegut po prostu !!!

Cóż powiedzieć...Vonnegut po prostu !!!

Postać wybitnego pisarza, Kurta Vonneguta zna chyba większość fanów ambitnej literatury. “Opowiadania wszystkie” to coś więcej niż zbiór jego opowiadań.
To swoista przyjemność, którą warto dozować. Zwłaszcza, że skrywa w sobie pięć niespodzianek.
Do autora mam ogromny sentyment. Pierwsze opowiadanie poleciła mi moja mama, więc gdy tylko dowiedziałam się, że wydawnictwo Albatros zapowiedziało wydanie zbioru autora, wiedziałam, iż muszę mieć swój własny egzemplarz. Książka skrywająca wszystkie opowiadania Vonneguta (wraz z dodatkowymi pięcioma, dla których będzie to pierwsze ujrzenie światła dziennego dla polskich czytelników) liczy, bagatela, 960 stron. Jest to bardzo przemyślane ułożenie opowiadań – nie chronologicznie, jakbyśmy tego oczekiwali, a z podziałem na podtytuły, które rozpoczyna „Wojna”.
Mam przeczucie, że bardzo ważnym elementem jest tutaj przedmowa napisana przez Dave’a Eggersa, który, w bardzo osobisty i z pełnym szacunku wyrazem, nakreślił postać Vonneguta.

Cała recenzja: http://www.pierwszadamaoksiazkach.pl/opowiadania-wszystkie-recenzja-dla-portalu-dlalejdis-pl/

• Do kupienia
  • Opowiadania