Wyzwanie czytelnicze LC
8,9 (10 ocen i 6 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
1
8
2
7
2
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Complete Stories
data wydania
ISBN
9788381253918
liczba stron
960
słowa kluczowe
opowiadania
język
polski
dodała
Ag2S

Pierwszy kompletny zbiór krótkich form literackich autorstwa Kurta Vonneguta, jednego z najgenialniejszych pisarzy XX wieku. Ponad połowa utworów Vonneguta to krótkie formy, które jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane. W tomie „Opowiadania wszystkie” pogrupowano tematycznie 98 opowiadań napisanych między 1941 a 2007 rokiem. Znalazły się wśród nich zarówno teksty wcześniej publikowane w...

Pierwszy kompletny zbiór krótkich form literackich autorstwa Kurta Vonneguta, jednego z najgenialniejszych pisarzy XX wieku.

Ponad połowa utworów Vonneguta to krótkie formy, które jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane. W tomie „Opowiadania wszystkie” pogrupowano tematycznie 98 opowiadań napisanych między 1941 a 2007 rokiem. Znalazły się wśród nich zarówno teksty wcześniej publikowane w rozmaitych antologiach, jak i te, które do tej pory wyszły jedynie w czasopismach lub w internecie.

Pięć opowiadań mistrza ukaże się drukiem po raz pierwszy.

Ich wyboru dokonali wieloletni przyjaciele autora i wykładowcy akademiccy, Dan Wakefield i Jerome Klinkowitz, a zebrane historie prezentują pełną gamę atrybutów Vonneguta: dowcip, humor, inteligencję, głęboki humanitaryzm i artyzm.

Ten zbiór to niezwykła uczta dla znawców literatury, wiernych fanów i nowych czytelników tego autora.

 

źródło opisu: Albatros, 2018

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Lekcje „sprzedawcy dobrych rad”

Kurt Vonnegut znany jest głównie ze swoich powieści, jednak zanim w 1969 roku „Rzeźnia numer pięć” przyniosła mu sławę, przez lata zarabiał na życie, pisząc opowiadania publikowane w czasopismach. Książka „Opowiadania wszystkie” zawiera powstałe na przestrzeni kilku dziesięcioleci krótkie formy Vonneguta w spektakularnym 959-stronicowym wydaniu, któremu nie oprze się żaden miłośnik twórczości autora.

Nazwałam to wydanie spektakularnym nie tylko ze względu na format i oprawę, ale przede wszystkim na sposób uporządkowania treści. Redaktorzy odeszli od układu chronologicznego, zamiast tego dzieląc 98 opowiadań na osiem części tematycznych: Wojna, Kobiety, Nauka, Miłość, Etyka pracy czy sława i fortuna, Zachowanie, Dyrygent szkolnej orkiestry, Futurystyka. Dzięki temu otrzymujemy panoramiczne spojrzenie autora na wymienione tematy, tym ciekawsze, że Vonnegut nie wykorzystuje wielokrotnie jednego pomysłu, ale w każdym tekście oferuje nowe, świeże spojrzenie. Co więcej, całą książkę i poszczególne jej części otwierają wprowadzenia przyjaciół autora: Jerome’a Klinkowitza (literaturoznawcy) i Dana Wakefielda (pisarza). Zwracają oni uwagę na najistotniejsze zagadnienia danego działu i przybliżają czytelnikom sylwetkę autora: jego życie rodzinne, ciągłe dążenie do ulepszenia warsztatu pisarskiego, współpracę z redaktorami, długą drogę do sukcesu. Sugerowałabym jednak czytanie ich jako posłowia po każdym z działów, a nie jako wstępu, bo często zdradzają najistotniejsze fragmenty...

Kurt Vonnegut znany jest głównie ze swoich powieści, jednak zanim w 1969 roku „Rzeźnia numer pięć” przyniosła mu sławę, przez lata zarabiał na życie, pisząc opowiadania publikowane w czasopismach. Książka „Opowiadania wszystkie” zawiera powstałe na przestrzeni kilku dziesięcioleci krótkie formy Vonneguta w spektakularnym 959-stronicowym wydaniu, któremu nie oprze się żaden miłośnik twórczości autora.

Nazwałam to wydanie spektakularnym nie tylko ze względu na format i oprawę, ale przede wszystkim na sposób uporządkowania treści. Redaktorzy odeszli od układu chronologicznego, zamiast tego dzieląc 98 opowiadań na osiem części tematycznych: Wojna, Kobiety, Nauka, Miłość, Etyka pracy czy sława i fortuna, Zachowanie, Dyrygent szkolnej orkiestry, Futurystyka. Dzięki temu otrzymujemy panoramiczne spojrzenie autora na wymienione tematy, tym ciekawsze, że Vonnegut nie wykorzystuje wielokrotnie jednego pomysłu, ale w każdym tekście oferuje nowe, świeże spojrzenie. Co więcej, całą książkę i poszczególne jej części otwierają wprowadzenia przyjaciół autora: Jerome’a Klinkowitza (literaturoznawcy) i Dana Wakefielda (pisarza). Zwracają oni uwagę na najistotniejsze zagadnienia danego działu i przybliżają czytelnikom sylwetkę autora: jego życie rodzinne, ciągłe dążenie do ulepszenia warsztatu pisarskiego, współpracę z redaktorami, długą drogę do sukcesu. Sugerowałabym jednak czytanie ich jako posłowia po każdym z działów, a nie jako wstępu, bo często zdradzają najistotniejsze fragmenty analizowanych opowiadań.

Jeśli chodzi o same opowiadania, to mówią przede wszystkim o relacjach między ludźmi. Poruszają z pozoru proste kwestie, jak praca, rodzina, moralność, współczucie, etyka zawodowa. Vonnegut – jak doradca finansowy, nazwany w jednym z opowiadań „sprzedawcą dobrych rad” – komponuje z opowiadań „portfel inwestycyjny” czytelnika: na co warto postawić, a z czego lepiej zrezygnować, jakie są prognozowane skutki naszych decyzji, co może przynieść długoterminowe korzyści, a co doprowadzić do skraju emocjonalnego bankructwa. Każdą historię przedstawia bez zbędnego moralizowania, w charakterystycznym dla siebie, nieco przewrotnym i często humorystycznym stylu. Jak mówi Dave Eggers, te opowiadania o nieprzewidywalnych zakończeniach są pułapkami na myszy Vonneguta: Prowadzą nas one przez skomplikowaną (choć nie aż tak bardzo) maszynerię fabuły aż do samego końca, kiedy zwalnia się sprężyna i czytelnik wpada w pułapkę (s. 402) – i z jaką przyjemnością daje się w nią złapać!

Bohaterami opowiadań są zazwyczaj zwykli ludzie: kamieniarz, właściciel lombardu, dyrygent szkolnej orkiestry, sprzedawca okien, doradca finansowy. Ich przejścia ukazują uniwersalne prawdy, a równocześnie kreślą obraz lat 50. w Stanach Zjednoczonych, drugiej wojny światowej, a także przewidywanej przyszłości. W kilku tekstach autor powraca do zbombardowanego Drezna z „Rzeźni numer pięć” i do obozów jenieckich. Dla mnie najciekawsze były te bardziej fantastyczne lub abstrakcyjne: o pułapce na jednorożca, głosach zmarłych w kosmosie, maszynce do euforii, życiu bez ciała czy odgórnie narzuconej i kontrolowanej równości – ale z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. „Opowiadania wszystkie” Vonneguta oceniam jako książkę wszechstronną, doskonale ukazującą znakomity warsztat autora i jedną z najbardziej wartościowych premier tego roku.

Agnieszka Kruk

pokaż więcej

Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (334)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 733
Na półkach: Przeczytane

Mówi się, że prawdziwy artysta tworzy z potrzeby serca. Z natchnienia, które spływa na człowieka niczym deszcz na ziemię. Można powiedzieć, że to właśnie ten element literackiego rzemiosła odróżnia prawdziwą sztukę od pisania zarobkowego. Kurt Vonnegut był niewątpliwie artystą. Jego dzieła na stałe zapisały się złotymi zgłoskami w historii literatury. Ale nawet on rozpoczynał swoją karierę od tworzenia za pieniądze i właśnie jego przykład może idealnie burzyć postawioną w pierwszym zdaniu tezę.

Przełom lat 40. i 50. XX wieku to era czasopism. Zanim w domach zagościła telewizja, to właśnie prasa dostarczała ludziom informacji, wiedzy i rozrywki. W tych szalonych, wojennych i powojennych chwilach wydawnictwa zgłaszały olbrzymi popyt na krótkie formy. Opowiadania sprzedawały się, co skrzętnie wykorzystywali początkujący literaci. Tym właśnie szlakiem podążał późniejszy twórca „Rzeźni numer pięć”. Rozpoczął od redagowania szkolnej gazetki, a po powrocie z frontu z jeszcze większą...

książek: 5273
Wkp | 2018-11-29

PRZEKRÓJ TWÓRCZOŚCI VONNEGUT

Kurt Vonnegut to jeden z najlepszych pisarzy, jakich twórczość dane mi było czytać. Ten niezwykle oryginalny zarówno pod względem stylu, jak i pomysłów, satyryk o ciętym języku osiągnął w swoich tekstach prawdziwe mistrzostwo w lekkim i dosadnym, ale nieoczywistym, komentowaniu rzeczywistości i naszej kondycji. Nic więc dziwnego, że wiele jego prac przeszło do historii literatury, a on sam zapisał się w niej złotymi zgłoskami. Nie powinno więc nikogo dziwić, że wznowienia jego prac cieszą się dużym zainteresowaniem, niniejsza publikacja jednak jest wśród nich rzeczą wyjątkową, bo jako pierwsza zbiera wszystkie krótkie teksty Vonneguta w jednym imponującym (oczywiście pod każdym względem) tomie.

Wojna i miłość. Przeszłość i przyszłość. Pewien mężczyzna konstruuje niezwykłą lampę do przywoływania służących, prezydent znosi wszelkie normy społeczne i zaczyna program Wielkiego Je…nia Kosmosu, bo Ziemia nie nadaje się do dalszego życia, a para, która nie...

książek: 4204
eR_ | 2018-12-27
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Kurt Vonnegut należy do tych pisarzy, których książki sprawiają, że czytelnik rozmyśla o nich po zakończeniu lektury. Przynajmniej dla mnie jest to zjawisko rzadkie, dlatego z tym większą przyjemnością sięgam po utwory tego twórcy. Swego czasu zaszufladkowany jako pisarz science fiction, sam Vonnegut uważał że nigdy takim nie był, po prostu w jego utworach czasem jakiś wątek miał symptomy fantastyczne.

W swoich dziełach poruszał przede wszystkim tematy związane z wojną, niesprawiedliwością, a także różnicami społecznymi. Jednak zdziwiłby się ten, kto spodziewałby się wiodącego tematu przez całą powieść, czy też opowiadanie. Jego najbardziej znane powieści(a przynajmniej znane mi jako czytelnikowi), to między innymi „Rzeźnia nr 5”, „Kocia kołyska”, czy „Trzęsienie czasu”.
Po jego śmierci wydano parę zbiorów opowiadań, a także bestseller który mnie najbardziej ucieszył
czyli „Opowiadania wszystkie”.

Z okładki możemy dowiedzieć się że:

Pierwszy kompletny zbiór krótkich form...

książek: 328
macierzanka | 2018-12-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Data przeczytania nie ma znaczenia, bo to jest książka, którą będę czytać w kółko. I jak wcześniej powtarzałam, że na bezludną wyspę zabiorę "Opowiadania zebrane" Cortazara, to teraz będę miała dylemat.
Że opowiadania Vonneguta są genialne, każdy widzi i nie będę się nad tym rozwodzić.
Zaletą tego konkretnego wydania, poza tym, że ładne, jest ożywczo inny podział opowiadań na grupy i ciekawostki opowiadane we wstępach do poszczególnych części. Przy czym polecałabym czytać wstępy na końcu, bo zdarzają się spoilery.

książek: 1046
Aleksandra | 2019-01-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam

Postać wybitnego pisarza, Kurta Vonneguta zna chyba większość fanów ambitnej literatury. “Opowiadania wszystkie” to coś więcej niż zbiór jego opowiadań.
To swoista przyjemność, którą warto dozować. Zwłaszcza, że skrywa w sobie pięć niespodzianek.
Do autora mam ogromny sentyment. Pierwsze opowiadanie poleciła mi moja mama, więc gdy tylko dowiedziałam się, że wydawnictwo Albatros zapowiedziało wydanie zbioru autora, wiedziałam, iż muszę mieć swój własny egzemplarz. Książka skrywająca wszystkie opowiadania Vonneguta (wraz z dodatkowymi pięcioma, dla których będzie to pierwsze ujrzenie światła dziennego dla polskich czytelników) liczy, bagatela, 960 stron. Jest to bardzo przemyślane ułożenie opowiadań – nie chronologicznie, jakbyśmy tego oczekiwali, a z podziałem na podtytuły, które rozpoczyna „Wojna”.
Mam przeczucie, że bardzo ważnym elementem jest tutaj przedmowa napisana przez Dave’a Eggersa, który, w bardzo osobisty i z pełnym szacunku wyrazem, nakreślił postać Vonneguta.

Cała...

książek: 510
Mecha_Kulturacja | 2018-12-16
Na półkach: Przeczytane

Mówi się, że prawdziwy artysta tworzy z potrzeby serca. Z natchnienia, które spływa na człowieka niczym deszcz na ziemię. Można powiedzieć, że to właśnie ten element literackiego rzemiosła odróżnia prawdziwą sztukę od pisania zarobkowego. Kurt Vonnegut był niewątpliwie artystą. Jego dzieła na stałe zapisały się złotymi zgłoskami w historii literatury. Ale nawet on rozpoczynał swoją karierę od tworzenia za pieniądze i właśnie jego przykład może idealnie burzyć postawioną w pierwszym zdaniu tezę.

Przełom lat 40. i 50. XX wieku to era czasopism. Zanim w domach zagościła telewizja, to właśnie prasa dostarczała ludziom informacji, wiedzy i rozrywki. W tych szalonych, wojennych i powojennych chwilach wydawnictwa zgłaszały olbrzymi popyt na krótkie formy. Opowiadania sprzedawały się, co skrzętnie wykorzystywali początkujący literaci. Tym właśnie szlakiem podążał późniejszy twórca Rzeźni numer pięć. Rozpoczął od redagowania szkolnej gazetki, a po powrocie z frontu z jeszcze większą werwą...

książek: 840
skquba | 2018-12-13
Na półkach: Przeczytane
książek: 1018
Eudaimonia | 2018-11-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
książek: 690
visnia | 2018-11-04
Na półkach: Przeczytane
książek: 4071
kinga | 2018-10-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 listopada 2018
zobacz kolejne z 324 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Pierwszy kompletny zbiór krótkich form autorstwa Kurta Vonneguta

Niezwykła uczta dla znawców literatury, wiernych fanów i nowych czytelników. 98 opowiadań Kurta Vonneguta zebrane w jednej książce. Pięć z nich po raz pierwszy ukaże się w druku. Lećcie do księgarni, bo od wczoraj jest już na półkach!


więcej
Patronaty tygodnia

Październik już w połowie, a wydawnictwa nie zwalniają tempa. Kolejna porcja patronatów serwisu lubimyczytac.pl, która musiała zostać brutalnie podzielona na pół. Powoli przestajemy nadążać za premierami. I czasami wydaje nam się, że regały zaczynają lekko skrzypieć. Ale to przecież nic groźnego, prawda?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd