Amelia i Kuba. Wenecki spisek

Cykl: Amelia i Kuba (tom 6) | Seria: Amelia i Kuba
Wydawnictwo: Powergraph
Inegrette

Siostra Kuby, sześciolatka Mi, ściąga na siebie kłopoty. Jak zawsze. Tym razem połyka tabletkę, po której wyrastają jej włosy w miejscach, gdzie ich być nie powinno. Amelia i Kuba boją się powiedzieć o tym rodzicom i postanawiają pojechać do producenta leku po antidotum. Niestety okazuje się, że Włochy leżą za granicą i nie da się tam dojechać pociągiem podmiejskim. Jedenastolatków: Amelię i Kubę, Mi, dziesięcioletniego brata Amelii, Alberta, oraz psa Imbira czeka pełna szalonych i zabawnych przygód wyprawa do laboratorium w... Wenecji. Na domiar złego ściga ich tajemnicza agentka i wbrew pozorom nie jest to wysłanniczka zaniepokojonych rodziców. Podróż okaże się zdecydowanie bardziej skomplikowana, niż wszyscy myśleli na początku i zmusi dzieciaki do użycia całej ich inteligencji i wiedzy oraz pokaże, że tylko dzięki współpracy mogą osiągnąć cel.

Czy Mi zamieni się w małe yeti, czy pies potrafi sterować gondolą i jakie tajemnice skrywa Wenecja, dowiecie się z książki Rafała Kosika Amelia i Kuba. Wenecki spisek.

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Agnieszka książek: 499

Blaski i cienie podróży wszelakich

Rafał Kosik zaczynał, i dorosłym czytelnikom znany jest przede wszystkim, jako autor powieści fantastycznych (za „Różaniec" dostał w tym roku Nagrodę Zajdla). Ale za sprawą dwóch cieszących się popularnością serii jest już chyba równie uznanym autorem z kręgu literatury dziecięcej.

„Wenecki spisek" to szósty tom przygód czwórki warszawskich dzieciaków. Warto podkreślić, że każdą książkę cyklu można czytać oddzielnie, choć oczywiście bardzo dobrze się do wykreowanych przez Rafała Kosika bohaterów wraca, a zakorzenione wcześniej sympatie pozwalają w pełni cieszyć się niezwykłymi przygodami. Po raz pierwszy akcja przenosi się tak daleko od nowoczesnego apartamentowca -miejsca zamieszkania bohaterów. Wraz z dziećmi wyruszymy w wielką wyprawę na południe Europy, znakomicie zaplanowaną przez Alberta (chłopca z zespołem Aspergera). W wyniku czego swojej pasji do liczb Albert odda się w Wenecji (a my będziemy mogli zapamiętać parę faktów o mieście na wodzie), Mi zarobi dużo pieniędzy oraz jak zawsze przekręci i wytłumaczy kilkanaście trudnych słów i wyrażeń, artystka Amelia wejdzie w fazę odbić, a Kuba udowodni, że jest naprawdę wspaniałym starszym bratem. Bohaterką tej historii jest też alergia i pies Imbir. A wszystko w prawdziwie szpiegowskiej otoczce, z nowoczesnymi laboratoriami, groźnymi ludźmi w lustrzankach i garniturach, i czarnym charakterem z nieskończonym zapasem peruk i kreacji.

Motorem wydarzeń są szaleństwa (zwane też potrzebami) sześcioletniej Mi. Najlepsze sceny rozegrają się w pociągu (gdzie Mi popisze się zdolnościami lingwistycznymi). Dowiemy się czy można kupić bilety wsteczne, co znaczy Serenissima, kto wzdychał na Moście Westchnień i jakim cudem weneckie budynki unoszą się na wodzie. Opowieść skierowana do dzieci od lat sześciu do nastu, jest też sympatyczną lekturą dla czytających dzieciom dorosłych, bo to do nich tak naprawdę kierowane są niektóre żarty.

Jak zawsze Rafał Kosik bawiąc uczy. Konkretów dzięki Mi i Albertowi, zaś cała czwórka po raz kolejny udowadnia, ile można zyskać dzięki przyjaźni i współpracy.

To bardzo sympatyczna lektura. Komiczne przygody dzieciaków i ich sprawnie nakreślone charaktery łatwo wywołują głośny śmiech, a urocza kreska Jakuba Grocholi, od pierwszego tomu ilustrującego cykl, pokazuje, że byłby z tych historii niezły materiał na film animowany. Rysunki poza okładką są czarno białe, ja tylko po raz kolejny napiszę (podpierając się autorytetem dziewięcioletniej konsultanki), że mogłoby być ich więcej.

Agnieszka Ardanowska

Wkp | 2018-05-30

KUBA I AMELIA POWRACAJĄ

Rafał Kosik długo kazał nam czekać na swoją nową książkę. Zapowiedzi na zeszły rok napawały nadzieją m.in. na nowy tom "Felixa, Neta i Niki", skończyło się jednak tylko na całkiem udanym powrocie autora do twórczości dla dorosłych pod postacią powieści "Różaniec". Teraz na księgarskie półki trafia najnowsza odsłona "Amelii i Kuby" i choć cieszę się z tego, a sama książka jak zwykle jest udana, mam nadzieję, że będzie to zaledwie przedsmak nowego "FNiN".

Wszystko zaczyna się od tajnej misji zleconej pewnej kobiecie przez pewnego prezesa. Misji, niedotyczącej bezpośrednio naszych bohaterów, ale… Właśnie, jak się można domyślić, Amelia, Kuba i ich rodzeństwo już wkrótce wmieszają się w kolejne tarapaty. Wszystko przez to, że sześcioletnia Mi postanawia połknąć tabletkę na alergię. Niby nic takiego, ale leku nie ma jeszcze w obiegu i chyba nie przypadkiem. Dziewczynce wyrastają włosy tam, gdzie nie powinny, a dzieci, nie chcąc powiedzieć o „wypadku” rodzicom,...

Gąska | 2018-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Właśnie wróciłam z podróży do Wenecji, w którą wyruszyłam wraz z Amelią, Kubą, Albertem i Mi. Z tą czwórką dzieciaków nie idzie się nudzić, zwłaszcza z sześcioletnią głupiutką Mi, której co chwilę do głowy wpadają dziwne, szalone pomysły. Tym razem, jako że ma alergię, a kocha zwierzęta, bardzo chce się jej pozbyć. Łyka tajemniczą tabletkę, która nie weszła jeszcze na rynek farmaceutyczny, a którą to jej tata przyniósł do domu, by zrobić zdjęcia do folderu reklamującego, gdyż fotograf z jego firmy zachorował. Nikt nie wie jednak, że lek ma skutki uboczne…

„Wenecki spisek” jest szóstą częścią przygód dobrze mi już znanych dzieciaków. Książki przeznaczone są dla dzieci między siódmym, a trzynastym rokiem życia, z zaznaczeniem, że może być odpowiednia również dla ludzi powyżej tego wieku. Sama dobijam małymi krokami do trzydziestki, a bawiłam się przednio. Uwielbiam powieści Rafała Kosika dla dzieci i młodzieży. Bardzo podoba mi się jego poczucie humoru oraz wyobraźnia.

Bohaterowie...

eR_ | 2018-07-04
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 04 lipca 2018

Tradycyjnie chciałbym zacząć od krótkiej notki o autorze książki, którą całkiem niedawno przeczytałem i odstawiłem na półkę. To Rafał Kosik, który oprócz cyklu o Feliksie, Necie i Nice,”popełnił” także całkiem interesujące powieści dla doroślejszych czytelników, że wspomnę tu tylko o „Vertical”, „Mars”, czy najnowsza z nich”Różaniec”. Także wiem czego się spodziewać po jego kolejnym dziele i zazwyczaj nie mogę powiedzieć, że jestem w jakimś stopniu zawiedziony.
Tym razem przyszła pora na szósty już tom cyklu dla dzieci”Kuba i Amelia”, który to cykl można uznać za jakiś odpowiednik wspomnianego przeze mnie cyklu o trzech nastolatkach.

A o czym tym razem przeczytamy?
Mi, której jak zwykle jest wszędzie pełno, przytrafia się typowa przygoda. Połyka tajemniczą kapsułkę, po której zaczyna obrastać futrem. Nie chcąc niepokoić rodziców dzieciaki postanawiają sami rozwiązać problem. Ale to jeszcze bardziej komplikuje sytuację, bowiem antidotum zdaje się być dostępne, ale we Włoszech. W...

Sonrisa | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

"Wenecki spisek" to kolejna książka traktująca o przygodach Kuby, Amelii i ich rodzeństwa. tym razem Mi (to niewątpliwie moja ulubiona postać!) ściąga na siebie nie lada kłopot - połyka tajemniczą tabletkę, która, jak się okazuje, stanowi prototyp leku na alergię, którego receptura wciąż nie została do końca opracowana. Z tego wynikają nieoczekiwane skutki uboczne. Bojąc się gniewu rodziców dzieci zawierają spisek, którego celem jest dotarcie do producenta leku i poproszenie go o pomoc przy zniwelowaniu owych skutków ubocznych. Plan komplikuje się, gdy okazuje się, ze producent ten swoją siedzibę ma w Wenecji we Włoszech. i nie chodzi tu wcale o Włochy pod Warszawą. Dzieci są jednak na tyle zdeterminowane, że ruszają w podróż pełna przygód i niebezpieczeństw. Smaczku historii dodaje fakt, iż ich śladem podąża tajemnicza agentka, która wcale nie żywi dobrych zamiarów...
Powieść, co chyba charakterystyczne dla tej serii, obfituje w zabawne sytuacje. Tak zabawne, że trudno jest...

Barbara | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Prawdziwie sensacyjny tom cyklu, ponieważ dzieci ściga dorosłą osoba i nie ma dobrych zamiarów. Emocje trwają do samego końca. Wygodnie się czyta, bo czcionka jest wielgachna.

Tymoteusz | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018