czasopisma
Dawid J

Polska poza krajem Emigranci z Polski – którzy w XX wieku, z odmiennych powodów, emigrują do różnych państw: USA, Argentyny, Gwatemali, Wielkiej Brytanii, Szwecji – próbują odpowiedzieć na pytanie, czym jest dla nich miejsce pochodzenia i w jaki sposób wpłynęło na ich własną tożsamość. Wspomnieniom i dziennikom towarzyszy fotoreportaż z początku XX wieku ze stacji emigracyjnej na wyspie Ellis...

Polska poza krajem

Emigranci z Polski – którzy w XX wieku, z odmiennych powodów, emigrują do różnych państw: USA, Argentyny, Gwatemali, Wielkiej Brytanii, Szwecji – próbują odpowiedzieć na pytanie, czym jest dla nich miejsce pochodzenia i w jaki sposób wpłynęło na ich własną tożsamość. Wspomnieniom i dziennikom towarzyszy fotoreportaż z początku XX wieku ze stacji emigracyjnej na wyspie Ellis u wybrzeży Nowego Jorku, przez którą przejść musieli wszyscy przybywający w tym czasie do USA, wraz ze sprawozdaniem polskiej lekarki opisującej skandaliczne warunki podróży polskich chłopów do Ameryki Południowej na początku stulecia, a także album dokumentujący codzienność polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii na przełomie lat 40. i 50.

W NUMERZE TAKŻE:
Zmierzch pomajowy
Montaż wspomnień, dzienników, dokumentów opisujących kształt polskiej państwowości i kryzys demokracji, dla którego początek stanowił przewrót 1926 roku

Baloniada
Wspomnienia polskich lotników, którzy w 1936 roku wystartowali w Pucharze Gordona Bennetta i zmuszeni byli do awaryjnego lądowania na dalekiej sowieckiej północy

Akcja Sahryń
Odwet polskiego podziemia, którego ofiarą padli w 1944 roku ukraińscy cywile na Chełmszczyźnie, zapisany w świadectwach dwóch stron konfliktu

Kobieta na linii frontu
Wspomnienia Alaine Polcz – przejmujący opis konfrontacji kobiety z wkraczającymi na Węgry czerwonoarmistami

Za żywienie wroga
Surowe konsekwencje próby ominięcia handlowego monopolu państwa w 1946 roku – ślad jednej ze spraw pozostawiony w dokumentach urzędowych

Hotel z gwiazdą
Realne warunki życia budowniczy Nowej Huty opiewanych przez propagandę jako bohaterowie nowo powstającego idealnego miasta socjalistycznego

Pamięć Roginskiego
Refleksje zmarłego pod koniec 2017 roku lidera rosyjskiego „Memoriału” o potrzebie pielęgnowania pamięci i wolnego od fałszu badania przeszłości

źródło opisu: https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/karta-95-2018/

źródło okładki: https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/karta-95-2018/

• Zjazd absolwentów
  • Chłopak, którego nie było
  • Mój rok relaksu i odpoczynku
  • (Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
  • Jej drugie życie
  • Kiedyś się odnajdziemy
  • Tabu
  • Szczury Wrocławia. Szpital
  • Tylko dla dorosłych
  • Lilana
  • Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
  • Nasze miejsce

7,67 (292 ocen i opinii)
Chłopak, którego nie było
Elżbieta Rodzeń

8,56 (123 ocen i opinii)
Mój rok relaksu i odpoczynku
Ottessa Moshfegh

6,24 (25 ocen i opinii)
(Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
Natasza Socha

5 (10 ocen i opinii)
Lilana
Małgorzata Strękowska-Zaremba

7,33 (6 ocen i opinii)
Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
Niels Lunde

8,5 (10 ocen i opinii)
Wybór Julianny
Anna J. Szepielak

7 (3 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!