Arabska krucjata

Okładka książki Arabska krucjata Tanya Valko
Okładka książki Arabska krucjata
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Arabska saga (tom 5) literatura piękna
Arabska saga (tom 5)
Prószyński i S-ka
2016-04-26
2016-04-26

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Po Azjatyckiej sadze czas na powrót do Arabskiej .
Nasi bohaterowie po długim czasie w Indonezji , na Bali wracają do dobrze im znanej Arabii Saudyjskiej .

Dorota w tej książce praktycznie nie istnieje .Autorka skupia się głównie na jej córkach . Daria zdecydowanie za późno dowiaduje się , że jej ukochany John to niebezpieczny Dżihadysta Jasen - morderca bez jakichkolwiek skrupułów .Marysia ponownie łączy się z Hamidem ,który wykorzystuje swoje doświadczenie w walce z terrorystami by pomóc jej ocalić siostrę z rąk szaleńca. Razem z bohaterami ruszamy na poszukiwania przenosząc się na chwilę między innymi do Paryża i Dubaju gdzie realizują się kolejne zamachy terrorystyczne . Autorka opisując Dubaj popada w przesadę i serwuje nam wiele niepotrzebnych informacji jakby wręczała nam ulotkę z biura podróży .Na koniec Docieramy do Syrii gdzie również giną niewinni ludzie a John pokazuje swoje najgorsze oblicze .

Zakończenie poprawne ,spodziewałam się czegoś więcej .Nie wiem kiedy sięgnę po kolejną część bo chyba muszę troche odpocząć od tej serii.

Po Azjatyckiej sadze czas na powrót do Arabskiej .

Kolejna część Arabskiej sagi - tym razem mocno przeciętnie. Nie udało mi się wkręcić w żaden wątek w 100%. Na początku nie wiedziałam co się zadziało, myślałam, że czytam nie kolejną część sagi, a jeszcze następną. Dopiero po przeczytaniu kilku komentarzy zrozumiałam, że powinnam sięgnąć po odłamy sagi, które zadziały się na Bali.

Pierwsze rozdziały to powtórka poprzednich książek. Kolejne rozdziały to opowieść o naiwnej Darii. Jeszcze byłabym skłonna uwierzyć w zakochanie, ale motyw gdzie trafiła do Syrii był dla mnie mocno abstrakcyjny.
Ostatnie rozdziały to próby ratowania naiwnej Darii przez jej siostrę i jej męża. Mam wrażenie, że tak średnio byli to zaangażowani.

Wrażenia mocno przeciętne. Obiecałam sobie w tym roku przeczytać całą sagę, ale po tej części chyba zrobię przerwę. Chociaż trochę ciekawi co się wydarzy dalej. Zdążyłam się zżyć z bohaterami powieści.

Pierwsze rozdziały to powtórka poprzednich...

W poprzedniej książce historia bohaterów skończyła się w Tajlandii i pewne sytuacje nie były wytłumaczone i tu chyba przydałoby się przed tą częścią doczytać poboczną serię azjatyckiej serii:" Okruchy raju" i "Miłość na Bali",gdyż tam dowiemy co się wydarzyło.
Szkoda,że nigdzie nie jest o tym wspomniane i przeskakujemy w czasie,a dopiero później w kolejnej części dowiedziałam się iż obie sagi są połączone.
Owa część skupia się na młodszej siostrze Darii,która po poznaniu przystojnego mężczyzny zakochuje się i traci dla niego głowę.Niestety nie ma pojęcia kim on jest.
Książki to fikcja literacka.,ale znajdziemy w nich autentyczne sytuacje

Seria zaczyna być bardzo męcząca. Autorka, pomimo iż ciągle powtarza, że nie ma na celu obrażać/oczerniać kultury arabskiej i tejże narodowości, tak opisuje losy bohaterów, że bardzo efektywnie zniechęca do tej części świata. Co więcej, wszystkie bohaterki ukazywane w serii są naiwne, głupie, infantylne, kieruje nimi jedynie irracjonalna seksualna żądza. Niestety bardzo męczące są również ciągle powtarzające się opisy "kopiuj-wklej" różnych sytuacji, które autorka wykorzystuje w kolejnych częściach. Ilość nieszczęść, które dotyka tylko jedną rodzinę jest absurdalna.

Książka wciąga ale i wkurza. A co takiego wkurza. Że rozsądna do tej pory bohaterka okazała się kompletną kretynką, oraz fragmenty typo kopiuj-wklej z poprzednich części. Jest ich tu mniej ale gdyby je całkiej pominąć całą serię przyjmowało by się lepiej. Powinna gdzieś być informacja że przed krucjatą dobrze by było przeczytać Okruchy raju i Miłość ba Bali.

Drodzy Państwo autorka ma talent wprost wybitny- talent do tworzenia koszmarnych postaci.

Ja myślałam, że Marysi i Doroty nikt nie przebije, ale nie- oto mamy Darię - najdurniejszą pipę jaką można było wymyślić

Autorka przedstawia wszystkie swoje bohaterki- kobiety, jako tępe dzidy, które uzależnione są od facetów i zauroczenie przysłania im jasność myśli . Urąga to nam- kobietom , ten sposób przedstawiania każdej przedstawicielki płci pięknej jako naiwnej idiotki

Dodatkowo irytuje mnie fakt, że każdy Arab cytuje polskie przysłowia XD

Czytam tą serię siłą rozpędu, ale przyjemności z czytania nie mam już gdzieś od 3 tomu

Interesuję się kulturą arabską, sama jestem "Arabską żoną", dlatego pochłonęłam całą dostępną bibliotekę na ten temat. 4* za ciekawe, choć nie zawsze zgodne z prawdą opisy. Język też czasem kuleje, dialogi nie zawsze są "realne". Generalnie seria jest jak dla mnie naprawdę dobra i ciekawa, ale nie mogę przeboleć tej Marysi. Nie spotkałam się nigdy z tak irytującą (wzbudzającą wręcz chęć przypier***enia jej) postacią. Zaczęła mi zawadzać po spotkaniu Hamida, psiakrew, jak mi tego faceta żal przez te wszystkie części.. tym bardziej w realiach kultury arabskiej. A ten babsztyl A JAKŻE, spotyka samych arabskich Ridgeów Foresterów, znoszących jej kretyńskie zachowania. Raz czuje się bardziej Arabką, z kolei po 20 latach nagle nie rozumie, że mężczyzna z AS nie poda jej ręki, a wręcz uzna to za obrazę. Naprawdę, nigdy żadna postać nie wzbudzała we mnie takiej agresji. Póki co robię sobie przerwę od MARYSZI.

Autorka ma dużą wiedzę z zakresu kultury arabskiej i zycia w tamtych realich, ale im dalej w las tym bardziej wydumane i niemożliwe sytuacje. W tym tomie zaczęłam się juz gubić. A do tego zapełnianie stron cąłymi fragmentami kopiowanymi z poprzednich tomów metodą kopiuj-wklej, nie zmieniając ani słowa.

Przeczytałam kolejną część i muszę się wziąć za kolejną żeby dowiedzieć się jak zakończy się historia nierozważnej Darii.

Książka kontynuuje historię kobiet z rodu Salimich. Tym razem opisane są kłopoty w jakie wpadła młodsza córka Doroty: Daria. Historia skupia się głównie na niej i Marysi. Daria poznaje mężczyznę, z którym wyrusza w podróż. Oczywiście kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest on bardzo niebezpiecznym człowiekiem. Marysia natomiast walczy o to żeby wyciągnąć swoją siostrę z tarapatów i sama w nic się nie wplątać.

Ja nie wiem jak można mieć taki talent do pakowania się w kłopoty. Kobiety przedstawione w książce to chyba faktycznie w genach przenoszą tę zdolność do bycia w miejscach, w których pojawiają się problemy. Drugą sprawą jest to, że nie wyciągają wniosków z popełnionych błędów.

Jakiś czas temu zrobiłam sobie przerwę od arabskiej serii i to był błąd. Wracając do piątej części nie mogłam sobie przypomnieć kilku wątków z poprzednich tomów. Nie ubolewałam jednak za długo nad tym, ponieważ autorka praktycznie zawsze przypomina wątki z poprzednich części. Gdyby wyrzucić te powtarzane historie to myślę, że książka zmniejszyłaby objętość o jakąś 1/3. Wszystkie tomy ukazują brutalny świat ludzi żyjących w arabskim świecie. W tej części jest bardzo dużo opisów problemów, z którymi zmagają się kraje Bliskiego Wschodu. Z tego powodu, że kiepska jestem z historii mało mnie to zainteresowało.

Poprzednie części czytałam z zapartym tchem. Brutalność, terroryzm, zagrożenie życia w poprzednich częściach trzymało w napięciu tak, że nie mogłam się oderwać od lektury. W "Arabskiej krucjacie" nie było jak dla mnie efektu wow. Może to że względu na to, że jakoś Darii nie polubiłam. Już dawno nie męczyłam tak długo książki i myslalam nawet, że się poddam. Dałam jednak radę i nie żałuję, zawsze została jakaś wiedza na temat arabskiego życia w mojej głowie.

Oczywiście nie wiem ile prawdy jest w tych historiach na temat arabskiego życia bo jak już mówiłam, nie jestem orłem w takich sprawach ale ja lubię czasem poczytać coś innego.

• 2017
  • Obyczajowe