Winne Wzgórze. Wiara

Cykl: Winne wzgórze (tom 1)
Wydawnictwo: Szara Godzina
literatura polska
Nawrocka

Poznajcie hygge po polsku! „Rzucić wszystko i wyjechać” – tą dewizą kierują się ludzie, którzy trafiają do niewielkiej malowniczej miejscowości położonej wśród drawskich jezior. Wyczerpani niepowodzeniem, nieszczęściem, śmiercią bliskiej osoby lub na przymusowym urlopie, marzą o innym życiu i miejscu dla siebie. Czy Winne Wzgórze okaże się przekleństwem, czy zbawieniem? Pierwszy tom nowego...

Poznajcie hygge po polsku!
Pierwszy tom nowego cyklu Doroty Schrammek to barwna opowieść o sile przypadku w naszym życiu, o tym jak brzemienne w skutki są nasze wybory, a przeszłość lubi wracać i burzyć ustalony porządek. To poszukiwanie równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem, tęsknota za naturą i drugim człowiekiem. Czy bohaterowie potrafią to dostrzec?
W przygotowaniu kolejne tomy: Winne Wzgórze. Nadzieja i Winne Wzgórze. Miłość.

źródło opisu: Szara Godzina

źródło okładki: Szara Godzina

Wioleta Sadowska | 2019-03-11
Przeczytana: 11 marca 2019

"Wszystko, co spotyka nas w życiu, dzieje się po coś. I smutek, i radość, i śmierć, i narodziny. Wszystko prowadzi nas do radosnej wieczności".

"Winne Wzgórze" to kolejne miejsce, jakie dopisuję do swojej magicznej listy ulubionych, literackich punktów na mapie naszego kraju. Nie mogę także zapomnieć o regionalnych, kulinarnych perełkach, jakie w fabule zaserwowała mi autorka, a które pobudziły mój apetyt. Ta książka to dobry wstęp do świetnie zapowiadającej się trylogii obyczajowej.

Dorota Schrammek to mama trójki dzieci, żona i pisarka mieszkająca w Pobierowie, w swoim miejscu na ziemi. Najlepiej czuje się w domu pochłonięta obowiązkami rodzinnymi i pracą. Pisze, gdy domownicy śpią. Marzy o kawiarni literackiej nad Bałtykiem. Zadebiutowała w 2015 r. powieścią pt. "Stojąc pod tęczą".

Dorota jest bibliotekarką, a jej mąż Arek prowadzi lokalną restaurację. Liliana, pracownica korporacji wzięła urlop, aby zaopiekować się chorą babcią. Tadeusz to zgorzkniały i wiecznie...

jousna | 2019-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2019

Książka trochę czekała ma swoją kolej do przeczytania na półce w mojej „apteczce – biblioteczce”. Tam mają bowiem swoje miejsce książki Pani Doroty Schrammek Bo wszystkie książki tej autorki są dla mnie jak lekarstwo. Na smutki większe, smuteczki mniejsze, na gorsze dni. I gdy tylko „życie dało mi w kość”, od razu sięgnęłam po pierwszy tom z nowej serii pt. „Winne Wzgórze” Wiara”. I nie zawiodłam się. Książka ukoiła moje nerwy, dała wiarę, że dla każdego może się jeszcze odmienić los, że są jeszcze wśród nas ludzie bezinteresowni, uczciwi i po prostu dobrzy.
Tym razem poznajemy małżeństwo z dwójką dzieci – Dorotę i Arka, emeryta Tadeusza i zapracowaną singielkę Lilianę. Ich losy splatają się na Winnym Wzgórzu. Tu odmienia się ich życie, tu odnajdują swoje miejsce i spokój. Choć ich życie to nie jest bajka, jakby mogło się wydawać, problemów im nie brakuje.
Zdradzę wam w sekrecie, że na mojej półce w „apteczce – biblioteczce” czeka już kolejny tom serii pt. „Winne Wzgórze....

Książka dobra, ale bardzo monotonna bo w zasadzie nic ciekawego w niej się nie dzieje.
Byłam lekko znudzona całą opisywaną historią bo tak naprawdę dopiero sama końcówka przyciągnęła moja uwagę, ale wtedy nastąpiło zakończenie.
Są prowadzone trzy oddzielne wątki, dotyczące trzech osób, które postanowiły osiedlić się właśnie w Winnym Wzgórzu.
To maleńka miejscowość Kruszewo, niedaleko Czaplinka,a zwyczajowa nazwa pozostała po niemieckim miasteczku Weinenberge, do której mieszkańcy się przyzwyczaili.
Jest więc Dorota i jej mąż Arek z dwójka dzieci, którzy mają restaurację ale też i mnóstwo kłopotów finansowych z nią związanych.Do tego Dorota przypuszcza, że mąż ją zdradza.
Jest Liliana, która przyjechała, żeby zaopiekować się schorowaną babcią i nie może odnaleźć się w tej malutkiej miejscowości, bo dotychczas całe jej życie związane było z wielka korporacją i bez pracy nie potrafi żyć. Nie ma przyjaciół, nie ma życia osobistego i dopiero spotkanie Wiktora otwiera jej oczy na...

Ida | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

GodzinaZksiazka.blogspot.com
Opis z tyłu okładki: "hygge po polsku". Modne słowo, a jak to wygląda w wykonaniu bohaterów tej książki? Różnie. Mamy trzy wątki i odmienne postacie. Małżeństwo z dwójką dzieci, mające kłopoty finansowe, decyduje się na przeprowadzkę na prowincję, gdzie mogą zamieszkać w odziedziczonym domu z ogrodem. Młoda kobieta, przebojowa pracownica korporacji, chwilowo przebywająca na długim urlopie, by opiekować się chorą krewną. Jest i mężczyzna, starszy, samotny pracoholik zmuszony przez firmę do przejścia na emeryturę. Losy tej trójki poznajemy w początkowych rozdziałach, po to, by z czasem obserwować, jak zamieszkanie w jednym małym miasteczku, sprawi, że ich drogi chwilami się splatają, a życie nabierze zupełnie innego wymiaru.

Czytając takie historie o ludziach, oczekujemy czegoś zaskakującego, bo przecież nie po to mamy książkę, by dowiedzieć się, jak codziennie wstają, idą do pracy, świętują przy grillu itp. I chociaż wydaje się, że "wszystko już...

Biblioteczka Rudej | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Jak wiecie lubię sięgać po polskie autorki, a książki Doroty Schrammek biorę w ciemno.Lubię jej książki za to,że są takie autentyczne i prawdziwe.Nie ma w nich miejsca na ckliwość i wydumane zdania,a jej książki zapadają głęboko w serce i nie chce się ich kończyć. Czy tak było i w przypadku Winnego Wzgórza, przekonajcie się sami.
Winne Wzgórze to miejsce urodzenia Pani Doroty jak możemy przeczytać w podziękowaniach,a więc szczególnie bliskie autorce, bliskie jej sercu i tę miłość można było zauważyć na kartach powieści.Ale kto z nas nie pała sentymentem do rodzinnego domu, do miejsca gdzie pachniało ciepłem i miłością, gdzie wszystkie troski znikały jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Winne Wzgórza to miejscowość nieopodal Czaplinka i to tutaj mieszkają nasi bohaterowie. Przypadek sprawił,że osiadają w tym,a nie innym miejscu w Polsce.
Dorota i Arek po sprzedaży mieszkania i konieczności uregulowania długów osiadają w Winnych Wzgórzach.Ona podejmuje pracę jako lokalna...

Teresa | 2018-08-07

Fascynująca opowieść pełna ciepła i refleksji o odnajdywaniu siebie o decyzjach które podejmujemy w życiu i tym co jest ważne dla nas i naszych najbliższych o obcowaniu z naturą ,znajdowaniu szczęścia w codziennej gonitwie.Piękna i poruszająca powieść w której każdy z nas odnajdzie cząstkę siebie.Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy tej rewelacyjnej trylogii Polecam.

BaSiUlA | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Zapowiadało się przeciętne czytadło. Czyta się dobrze. Bardzo dobrze. I przeciętnym czytadłem nie jest. Polecam mocno.

asia_33 | 2019-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Trafiła mi się prawdziwa perełka.Winne Wzgórze to urocza wioska na Pojezierzu Drawskim,gdzie stykają się losy kilku osób.Dorota przeprowadza się z mężem do domku po babci,Liliana bierze roczny urlop z pracy żeby opiekować się chorą babcią,a emeryt Tadeusz przeprowadza się aby w samotności przeżyć żałobę.Pobyt w tej miejscowości sprawia że każdy z bohaterów w jakiś sposób zmienia swoje życie.Już się nie mogę doczekać ciągu dalszego.Polecam!!!

Słowem Stworzona | 2018-07-09
Przeczytana: 06 lipca 2018

La­to to czas kie­dy uda­je­my się na za­słu­żo­ny od­po­czy­nek. Ilu lu­dzi, ty­le po­my­słów na spę­dze­nie wa­ka­cji. Jed­ni pre­fe­ru­ją wy­jaz­dy za gra­ni­cę, dru­dzy wo­lą zo­stać w do­mu i nic nie ro­bić. Są też ta­cy, któ­rzy szu­ka­ją miej­sca gdzieś z da­la od zgieł­ku i szu­mu cy­wi­li­za­cji. To wła­śnie w ta­kie miej­sce za­bie­ra czy­tel­ni­ków Do­ro­ta Schram­mek w swo­jej naj­now­szej po­wie­ści pod ty­tu­łem „Win­ne Wzgó­rze – Wia­ra”.

Ku­sze­wo bo tak brzmi ofi­cjal­na na­zwa miej­sco­wo­ści znaj­du­je się na Po­je­zie­rzu Draw­skim nie­opo­dal Cza­plin­ka. Jed­nak miesz­kań­cy na co dzień mó­wią o nim po pro­stu Win­ne Wzgó­rze, gdyż w ta­ki spo­sób tłu­ma­czo­no na ję­zyk pol­ski na­zwę We­in­ber­ge, któ­rą osa­da no­si­ła przed wy­bu­chem dru­giej woj­ny świa­to­wej.

Do­ro­ta i Arek są mał­żeń­stwem od dwu­na­stu lat, ma­ją dwóch sy­nów, dzie­wię­cio­let­nie­go Jan­ka i pię­cio­let­nie­go Pa­weł­ka. Na wsku­tek zda­rzeń lo­so­wych ro­dzi­na opusz­cza...

Katja | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Dzisiaj wraz z Dorotą Schrammek chciałabym Was zaprosić do krainy jezior i lasów, położonych w północno-zachodniej części Polski czyli na Pojezierze Drawskie. I chociaż nazwa ta większości Polaków kojarzy się z poligonami Wojska Polskiego, to akcja najnowszej powieści Doroty Schrammek nie ma z wojskiem nic wspólnego. Rozgrywa się w niewielkiej miejscowości Kuszewo, zwanej przed wojną Weinberge, czyli Winne Wzgórza. I właśnie o Winnych Wzgórzach- najnowszej książce Doroty Schrammek będzie moja dzisiejsza recenzja.

Miejscowość ta, a właściwie niewielka osada położona jest nad jeziorem Komorze. W pobliżu znajduje się miasteczko Czaplinek. Wskutek różnych wypadków losowych do Kuszewa przybywają nowi mieszkańcy. Ze Szczecina do domu po babci wprowadza się Dorota wraz z mężem Arkiem i synami Jankiem i Pawełkiem. Arek z powodu zakończenia działalności zagranicznej firmy w Polsce stracił dobrze płatną pracę. Kiedy zaczął pracować jako kierowca zdarzył się wypadek w którym...