Lokomotywa wojenna Ty43.

Okładka książki Lokomotywa wojenna Ty43. Konrat Garbacik, Roman Garbacik
Okładka książki Lokomotywa wojenna Ty43.
Konrat GarbacikRoman Garbacik Wydawnictwo: Eurosprinter historia
historia
Eurosprinter
2018-04-26
2018-04-26
historia historia wojskowości kolej

Okładka książki Ty4 - NIEMIECKI SŁOŃ W SŁUŻBIE PKP Konrat Garbacik, Roman Garbacik
Ty4 - NIEMIECK... Konrat Garbacik, Ro...

"Większy brat Kriegsloka"
Brakuje na naszym rynku monografii taboru kolejowego. Wydawane pozycje są jak prawdziwki w lesie. Poszukiwane i wyczekiwane.
Właśnie Eurosprinter wypuścił kolejną "Wojenna lokomotywa Ty43".
Jest to (jakby) uzupełnienie wydanej przez tego samego wydawcę książki o Ty2.
Tamtą pisało wielu autorów i praca miała wady w postaci nierównych rozdziałów i niewielkich powtórzeń.
W przypadku monografii Ty43 mamy dwóch autorów i praca wydaje się bardziej spójna od poprzedniej.
Układ rozdziałów podobny jak we wszystkich tego typu książkach - powstanie, konstrukcja, eksploatacja i dane statystyczne (tabele). To sprawdzony schemat i nie ma potrzeby go zmieniać.
Autor dodał od siebie fragment (dość obszerny) o Ty43 uczestniczących w socjalistycznych programach zobowiązań i oszczędności.
Czytanie pierwszych części związanych z historią parowozu mąciły nachalnie wtrącane wstawki o "wielkiej" roli polskich konstruktorów i ich maszyny Ty37 w powstanie BR42. Nie neguję jakieś cząstki, ale autor położył na to zbyt wielki nacisk.
Resztę pochłaniałem bez przeszkód z dużym zainteresowaniem. Nie ukrywam że seria "Kriegsloków" to moja ulubiona.
Natomiast autor uwielbiał "Sygnały" skąd czerpał dużymi garściami.
Publikację wspierają zdjęcia. Są one nieraz całostronicowe i "nie będę ściemniał", że pięknie skomponowane i dobrane. Powodują, że czytelnik taki jak ja, zatrzymywał swój wzrok na długą chwilę podziwiając każdą z nich.
Sama monografia wydana jest wzorowo. Kredowy papier, twarda lakierowana oprawa i szyty grzbiet - będzie ozdobą niejednej półki w domowej biblioteczce.
Eurosprinter jest mistrzem jeżeli chodzi o tego typu książki i tym razem potwierdził swoją klasę.
Monografia raczej dla fanów serii. Zwykły czytelnik może pogubić się w dość fachowym języku.

"Większy brat Kriegsloka"
Właśnie Eurosprinter wypuścił kolejną "Wojenna lokomotywa Ty43".
Jest to (jakby) uzupełnienie wydanej przez tego samego wydawcę książki o Ty2.

• Kolej

Dodaj cytat z książki Lokomotywa wojenna Ty43.