Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos

Tłumaczenie: Jan Kraśko
Wydawnictwo: Agora SA
The Right Stuff
reportaż, nasa
literatura faktu
AMisz

Książka wcześniej ukazała się pod tytułem "S-Kadra". KSIĄŻKA, KTÓRA ZREWOLUCJONIZOWAŁA AMERYKAŃSKI REPORTAŻ Opowieść o początkach programów kosmicznych i o powstaniu NASA. O najlepszych pilotach, którzy mieli w sobie to coś: graniczący z szaleństwem głód życia. I o kraju kowbojów, w którym to coś pozwalało sięgać gwiazd. Kiedy Rosjanie w październiku 1957 roku wprowadzili na orbitę Sputnika...

Książka wcześniej ukazała się pod tytułem "S-Kadra".

KSIĄŻKA, KTÓRA ZREWOLUCJONIZOWAŁA AMERYKAŃSKI REPORTAŻ

to coś pozwalało sięgać gwiazd.
Kiedy Rosjanie w październiku 1957 roku wprowadzili na orbitę Sputnika 1, pierwszego sztucznego satelitę, w USA wybuchła panika. Amerykanie sądzili, że następnym krokiem ZSRR będzie wystrzelenie w kosmos platform orbitalnych, z których Sowieci zaczną zrzucać na przeciwników bomby wodorowe. Rozpoczął się wyścig kosmiczny i żeby wyjść na prowadzenie, Stany Zjednoczone musiały wystrzelić na orbitę człowieka, a potem bezpiecznie sprowadzić go na Ziemię.

źródło opisu: Agora, 2018

źródło okładki: Agora, 2018

Maciek | 2018-09-03
Przeczytana: 02 września 2018

Najlepsze historie pisze życie? Jeśli potem opowiada je Tom Wolfe, to nie mogę się nie zgodzić.

Przełom lat 50 i 60'. Apogeum zimnej wojny. Amerykanie rywalizują z Sowietami na wszystkich możliwych polach. Mocarstwa prężą muskuły powoli rozkręcając wyścig zbrojeń, a ich obywatele żyją w ciągłym strachu, że pewnego dnia gdzieś na choryzoncie zobaczą atomowego grzyba.

Rok 1957. Związek Radziecki umieszcza na orbicie Sputnika 1. Ameryka zamiera. Zaczyna się wyścig kosmiczny. USA potrzebuje bohaterów, którzy stawią czoła nowemu zagrożeniu z kosmosu. I tu pojawiają się "Najlepsi" - pierwsi prawdziwi superbohaterowie ameryki.

Na przeszło 500 stornach Tom Wolfe opisuje losy projketu Merkury - amerykańskiej odpowiedzi na sowiecki program kosmiczny, a raczej przedstawia nam jego głównych bohaterów - 7 pierwszych astronautów, wywodzących się z grupy elitarnych pilotów oblatywaczy - mężczyzn o wielkim ego, mężczyzn skrajnie ambitnych i odważnych, mężczyzn z których każdy chce być tym...

GZal | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

[...]
No i czad! Szczęka mi opadła do samej ziemi od pierwszych stron. Nie przymierzając jak przy Hell’s Angels Huntera. Język, pomysł, obserwacje. Czad, brachu. Że pozwolę sobie nieudolnie oddać atmosferę tego co zrobił Wolfe.

Jestem pod wrażeniem, od pierwszych stron opisujących życie żon pilotów doświadczalnych w amerykańskich bazach wojskowych tuż po II wojnie światowej. Życie, w ciągłym oczekiwaniu na to, że “coś może się stać”. Niepisany kodeks żon, w którym nie wspominało się o ryzyku, śmierci i kolejnych wypadkach grupy oblatywaczy, tylko czekało się, aż któraś z nich wspomni, że chyba coś się dziś wydarzyło, zaś do drzwi zapukają przedstawiciele armii.

Genialny opis młodych ludzi, którzy przekraczają kolejne granice ryzyka. O tych, którzy mimo procedur, struktur wojskowych łamią po cichu, albo całkiem wprost różnego rodzaju zasady przy cichym przyzwoleniu przełożonych. Ba dzięki temu wiadomo, że “mają to...

Tom Wolfe to człowiek, który był jednym z prekursorów Nowego Dziennikarstwa, czyli stylu publicystycznego polegającego na stosowaniu technik literackich w reportażach oraz esejach. Jego książka pt. Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos zaliczana jest do absolutnej klasyki amerykańskiego reportażu. Wydana w 1979 roku książka otrzymała nagrodę dla najlepszej publikacji non-fiction. U nas pierwotnie ukazała się w 1993 roku pod tytułem S-kadra. W czerwcu natomiast wydawnictwo Agora wypuściło wznowienie tej książki pod zmienionym tytułem Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos.

W książce przenosimy się w okres Zimnej Wojny, do lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, kiedy w USA wybuchła panika. Rosjanie wprowadzili na orbitę pierwszego sztucznego satelitę i Amerykanie uznali, że następnym krokiem ZSRR będzie zrzucanie z kosmosu bomb wodorowych. Wolfe opisuje nastroje panujące w tamtym czasie, desperacki wyścig kosmiczny przypominający starożytny, uświęcony pojedynek i...

Ver-reads | 2018-08-21

Z pewnością niejednokrotnie w chłodne, jesienne wieczory z kubkiem parującej herbaty i grubym kocem wpatrywaliście się w jasne gwiazdy rozpostarte na mocno kontrastującym, granatowym niebie. I wydawały się one tak odległe, tak bardzo nieosiągalne. Ludzka ciekawość nie zna jednak granic, a przekraczanie niewidzialnych barier i sięganie po nieznane jest zdecydowanie jej najpiękniejszym owocem. I choć wydawać by się mogło, że NASA swoje lata świetności ma już dawno za sobą, to jednak prowadzi ona obecnie różne projekty kosmiczne, a większość z nich składa się na ten największy, mający być ogromnym, przełomowym wręcz krokiem naprzód - lotem na czerwoną planetę. Cofnijmy się jednak na krótką chwilę w czasie i zastanówmy się, jak to wszystko w ogóle się zaczęło... Przekroczenie bariery dźwięku, pierwszy lot człowieka w przestrzeń kosmiczną, krążenie po orbicie - Tom Wolfe zabierze Was w podróż, której z pewnością długo nie zapomnicie.

"Teraz zdobyli coś, czego im przez wiele lat...

azure | 2018-08-22
Na półkach: Astronomia, Przeczytane

Pierwsi amerykańscy astronauci to prawdziwi bohaterowie, którzy odegrali ważną rolę w podboju Kosmosu. Ludzie, którzy podczas zimnej wojny byli prawdziwym wzorem patriotyzmu i szlachetności gotowi ryzykować swoje życie w wielkim kosmicznym wyścigu. Książka „Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w Kosmos” Toma Wolfe opowiada o takich ludziach, począwszy od ich początków kariery pilota, po pierwsze loty w kosmos. Robi jednak coś, czego nie znajdziecie w innych książkach, poruszających ten temat. Zrzuca okowy propagandy, która była kreowana na potrzeby wzorca prawdziwego bohatera. Kim więc naprawdę byli astronauci i jak wyglądało zdobywanie kosmosu bez cenzury?

„Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w Kosmos” Toma Wolfe to książka, która zrewolucjonizowała amerykański reportaż. Oryginalnie wydana pod tytułem „The Right Stuff” (1979 r.) otrzymała nagrodę dla najlepszej publikacji non-fiction. Dla miłośników kosmosu i astronautyki szybko stała się pozycją kultową. Opowiada o początkach...

BuchBuch | 2018-09-18

Agora wzięła na warsztat publikację Toma Wolfe'a, który pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia opisał początek programów kosmicznych i o powstaniu Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, NASA.
Styl autora jest bardzo osobliwy, można by rzecz, amerykański. Kojarzy mi się z "Detroit" Charliego LeDuffa, reportażu napisanego bardzo emocjonalnym, intymnym stylem. Wolfe epatuje soczystym językiem, poruszeniem, fascynacją tematem. Jest kompletnie oddany swojej historii i stoi po jej stronie. Podobnie jak LeDuff.
Obrazowe opisy dochodzenia do sławy, osiągnięć, marzeń, wreszcie okoliczności pogodowo - przyrodniczych towarzyszących sukcesom, towarzyszą opowieści.
Wolfe pisze i relacjonuje historię tak, jakby montował trailer filmu przygodowego: jest suspens, emocja, rosnące napięcie, intrygująca fabuła.
Zresztą, sam początek programu lotów był niezwykle emocjonujący, pełen tajemnic i wyzwań. Autor ze swadą i intuicją prowadzi czytelnika przez wielkie momenty amerykańskiej...

kasiarzyna | 2018-10-11

kurde brachu, rewelacja i w ogóle ba-buch! co za język! co za historie! zwłaszcza druga połowa jak thriller się czyta, zarwałam noc, żeby skończyć

SzymekKing | 2013-09-18

Ciekawie napisana, na ciekawy (dla mnie przynajmniej)temat. Dla miłośników historii samolotów eksperymentalnych pozycja obowiązkowa.

WKC_KLUCZ | 2012-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2012

Książka jest niewątpliwą gratką dla wszystkich interesujących się sprawami lotnictwa i kosmonautyki w jej początkowych latach rozwoju w USA. Jest to proza najwyższego gatunku. Autor książki jest wielokrotnym laureatem nagradzanym w dziedzinie literatury. Książka opowiada o pilotach doświadczalnych i przyszłych kosmonautach, o ich pracy i życiu osobistym. Tłem jest Ameryka lat 50 – tych i 60 – tych, ze swoimi problemami, klęskami i zwycięstwami. Opowieść o żonach najodważniejszych ludzi Ameryki, i o Kodeksie Żony Oficera. Odkrywa najgłębsze tajemnice NASA, i strach przed ,,czerwonym księżycem”. Podsumowując jest to rzecz o Lataniu. Bohaterami są takie legendy lotnictwa i kosmonautyki jak Chuck Yeager, Glenn, Carpenter czy Slayton. Książka powoduje odruch zadumy, jeśli uświadomimy sobie że tacy sami młodzi ludzie w innym mrocznym świecie, tysiące kilometrów dalej, robili to samo, przecierali gwiezdne szlaki. Różniło ich wszystko, ale łączyło jedno – miłość do latania,...

SiMax | 2018-10-07
Przeczytana: 09 października 2018